Zdaniem eksperta
Jeśli chcesz zapewnić sobie mocny sygnał Internetu w domu, możesz dokonać kilku zmian, aby cieszyć się stabilnym i szybkim łączem. Jednym z rozwiązań jest sparowanie modemów. Jak podłączyć dwa routery? Wskazujemy możliwe sposoby i instruujemy, jak to zrobić.
Dzięki wiedzy jak podłączyć dwa routery, masz możliwość wzmocnienia zasięgu Wi-Fi. Nie potrzebujesz zmieniać operatora, abonamentu lub kupować drogiego routera. Prosty zabieg umożliwi dostarczenie Internetu do każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. To dobre rozwiązanie, gdyż złącze internetowe znajduje się często w miejscu, do którego najłatwiej je doprowadzić. Wcale nie oznacza to, że jest najkorzystniejszą lokacją. Sparowanie routerów jest możliwe na dwa sposoby: bezprzewodowo lub za pośrednictwem kabla Ethernet. Jak to zrobić, wytłumaczymy za chwilę. Trzeba najpierw wyróżnić wady i zalety takiego rozwiązania.
Jeśli chodzi o pozytywy, to na pewno trzeba wskazać możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, które przeznaczyłbyś na rozbudowę infrastruktury lub zmianę abonamentu. Połączenie drugiego routera, nawet przewodowo, nie jest ingerencją w strukturę budynku. Poprowadzenie przewodu nie jest trwałe i możesz je w każdej chwili zlikwidować – o ile oczywiście nie zdecydujesz się na zamaskowanie kabla pod tynkiem.
Wadą takiego rozwiązania może na pewno być trudność konfiguracji dla osób, które nie są doświadczone w obsłudze komputera. Jest to jednak sprawa, którą można rozwiązać sięgając do instrukcji lub wideoporadników. Konieczne jest także sprawdzenie posiadanych routerów – nie każdy umożliwia takie szeregowe połączenie. Konieczna jest kompatybilność z opcją WDS, czyli Wireless Distribution System (w wolnym tłumaczeniu: funkcja mostu bezprzewodowego).
Zanim napiszemy, jak połączyć dwa routery kablem, warto najpierw skupić się na sparowaniu bezprzewodowym. Warunkiem takiego rozwiązania jest wyposażenie urządzenia w opcję mostkowania. Bardzo często można ją spotkać jako „Repeater” lub „Bridge”. Zanim zamówisz konkretny model routera, sprawdź to. Możesz o to dopytać także naszego doradcę, który rozwieje Twoje wątpliwości. Polecamy stosowanie sprzętu jednego producenta – dzięki temu o wiele łatwiej jest je sparować. Jeśli posiadasz już odpowiedni model, czas zająć się tym, jak podłączyć routery do jednej sieci. Proces ten trzeba rozpocząć od ustawienia wspólnego kanału sieci Wi-Fi w obu urządzeniach. Następnie, w dodatkowym routerze musisz włączyć funkcję przekazywania sygnału. Samo poruszanie się po panelu konfiguracyjnym nie powinno być trudne. Producenci przygotowują coraz bardziej intuicyjne oprogramowanie, które nie sprawia trudności nawet niedoświadczonym użytkownikom. Jeśli router faktycznie posiada opcję WDS (a to niezbędny warunek), powinieneś znaleźć zakładkę dedykowaną temu rozwiązaniu.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do drugiego routera adresu MAC tego pierwszego, podstawowego urządzenia. Najprawdopodobniej dzięki temu zostaną odblokowane kolejne opcje konfiguracyjne. Wyszukaj swoją sieć i połącz się z nią. Ostatnią czynnością jest wyłączenie niektórych funkcji dodatkowego routera. W innym wypadku nie zadziała on jako przekaźnik sieci. Konieczna jest dezaktywacja funkcji DHCP. To wszystko! Zapisz zmiany, zresetuj urządzenia i gotowe. Możesz od tej pory cieszyć się połączeniem dwóch routerów.
Wiesz już jak podłączyć dwa routery do jednej sieci przez Wi-Fi. Nie jest to wyjątkowo trudne, ale na pewno przyda się odrobina cierpliwości. Jest jeszcze jedno, alternatywne rozwiązanie. Teraz wytłumaczymy, jak połączyć dwa routery przez kabel. Wymaga to oczywiście wyposażenia się w odpowiedniej długości przewód sieciowy. Możesz go kupić w naszych sklepach, do których oczywiście zapraszamy. Wcześniej zmierz odcinek, jaki będzie dzielił obydwa routery. Mając zaprawiony przewód, możesz przejść do połączenia routerów. Zainstaluj kabel w odpowiednie złącza. Następnie potrzebna będzie konfiguracja drugiego routera. Podobnie jak w przypadku połączenia bezprzewodowego, konieczne jest wyłączenie funkcji DHCP. To wszystko. Jeśli wykonasz instalację właściwie, od tej pory router będzie funkcjonował jako przekaźnik sygnału.