Zdaniem eksperta
Niektóre laptopy wyposażone są w dwie karty graficzne. Jedną zintegrowaną, a drugą dedykowaną. To rozwiązanie bardzo praktyczne i korzystne dla wydajności oferowanej przez komputer. Jak przełączyć karty graficzne? Między innymi tego dowiesz się z poniższego poradnika.
Komputer z dwiema kartami graficznymi? Jak to działa?
Laptop, który posiada dwie karty graficzne, nie wykorzystuje obydwu układów jednocześnie. W momencie, kiedy użytkownik nie używa rozbudowanego oprogramowania, nie gra i nie ogląda filmów w wysokiej rozdzielczości, komputer korzysta z grafiki zintegrowanej. W momencie, kiedy sprzęt zaczyna pracować pod większym obciążeniem, swoją pracę rozpoczyna karta dedykowana. Takie rozwiązanie można porównać do skrzyni biegów w samochodzie. Kiedy przyspieszasz, musisz w końcu wrzucić wyższy bieg. W przypadku komputera funkcję kolejnego przełożenia pełni dedykowana karta graficzna.
Dwie karty graficzne w laptopie – kiedy to się przydaje?
Laptopy wyposażone w dwa rodzaje kart graficznych są świetnym, uniwersalnym narzędziem do pracy, rozrywki i użytku domowego. Zalet takiej konfiguracji jest co najmniej kilka. Po pierwsze, laptop korzystający z karty zintegrowanej nie potrzebuje dużej ilości energii elektrycznej. Przekłada się to na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Po drugie, karta dedykowana nagrzewa się bardziej od układu zintegrowanego. Jest to zupełnie niepotrzebne, jeśli surfujesz po sieci lub pracujesz. Komputer sam decyduje, kiedy potrzebuje większej wydajności, aby zapewnić maksymalny komfort użytkownikowi i najlepszą jakość obrazu.
Jak przełączyć karty graficzne? Czy to potrzebne?
Jeśli chcesz ręcznie dokonać zmiany wykorzystanego układu, jest to jak najbardziej możliwe. Powodów takiego działania może być co najmniej kilka. Chęć zapewnienia możliwie jak najwyższej wydajności podczas prostych zadań lub obniżenie poboru mocy celem wydłużenia pracy baterii. Tylko jak przełączyć karty graficzne? Sposoby na pewno będą się od siebie różniły, w zależności od producenta układu.
Jak przełączyć karty graficzne AMD? Zasada będzie podobna w każdym przypadku, choć musisz wziąć poprawkę na możliwe różnice w wersjach oprogramowania.
Jak zmienić kartę graficzną w laptopie w przypadku podzespołów NVIDIA? To również nie sprawi Ci kłopotu. Uruchom aplikację NVIDIA Control Panel. Możesz to zrobić za pośrednictwem menu startowego lub klikając prawym przyciskiem myszy na ekran. Wybierz właściwy program i przejdź do konfiguracji. Zacznij od ustawień 3D (Manage 3D Settings). W pierwszej zakładce wybierz w konfiguratorze opcję „High-performance NVIDIA procesor”. Potwierdź dokonane zmiany. Teraz możesz wybrać, który program lub gra powinna korzystać z dedykowanej karty graficznej. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Wybierz drugą zakładkę – Ustawienia Programów (Program Settings). Znajdź program lub grę, która Cię interesuje i ustaw, która karta ma je obsłużyć. Jeśli ma to być układ dedykowany, wybierz ‘High-performance NVIDIA procesor” i ponownie zatwierdź zmiany dla karty graficznej NVIDIA.
Prosta konfiguracja, wiele korzyści
Jak widzisz, wybieranie pomiędzy układami wcale nie jest trudne. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, dlaczego instaluje się dwie karty graficzne w laptopie, jak przełączyć je pomiędzy sobą i jakie to niesie korzyści. Niezależnie od producenta układu, jest to rozwiązanie bardzo przydatne dla użytkownika. Pozwala skonfigurować komputer pod kątem różnych zadań – od pracy biurowej, na rozrywce kończąc. Ręczna zmiana ustawień pozwala wymusić na komputerze określone działanie, na którym w danym momencie lub sytuacji Ci zależy. Szukasz laptopa z dwiema kartami graficznymi? Skorzystaj z pomocy naszych doradców. Z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania oraz doradzą w wyborze właściwego sprzętu. W ofercie sklepu internetowego Media Expert znajduje się ponad 1000 różnych laptopów. Na pewno znajdziemy model idealny dla Ciebie!