Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sformatować dysk zewnętrzny? Instrukcja

 2023-08-08 

Dysk zewnętrzny jest funkcjonalnym wyposażeniem dodatkowym i pozwala na przechowywanie lub przenoszenie danych o dużej pojemności. Jak każdy napęd, może z czasem zwolnić. W takim wypadku, wystarczą małe porządki. Z poniższego poradnika dowiesz się, jak sformatować dysk zewnętrzny. Taki serwis pozwala przyspieszyć pracę urządzenia oraz wydłużyć jego żywotność.

Jak sformatować dysk zewnętrzny? Krok, po kroku

Popularny „format”, dokonywany jest zawsze wtedy, gdy komputer wyraźnie zwalnia i dotychczasowo szybko realizowane procesy, trwają zbyt długo. Taki sam proces, możesz wykonać w przypadku dysków akcesoryjnych. Przed formatowaniem, zabezpiecz swoje dane, zapisując je na komputerze lub innym dysku. W innym wypadku, stracisz je bezpowrotnie. Co prawda, dostępne jest oprogramowanie pomagające odzyskać utracone pliki, ale operacja ta nie zawsze kończy się sukcesem, a możliwe jest odzyskanie jedynie części danych. Jeśli już oczyściłeś dysk, możesz przejść do formatowania. Jak sformatować dysk zewnętrzny?

  1. Przede wszystkim, podłącz dysk zewnętrzny do komputera. Poczekaj, aż system wykryje napęd.
  2. Następnie przejdź do folderu „Mój komputer”. Odnajdź ikonę dysku zewnętrznego i kliknij na nią prawym przyciskiem myszy. Z menu wybierz opcję „Formatuj”.
  3. Twoim oczom ukaże się okno konfiguracyjne. Możesz w nim dokonać zmian ustawień dysku. Możesz między innymi, zmienić system plików i nazwę napędu. Do Twojej dyspozycji oddane są dwa tryby formatowania. Szybkie, jest polecane w przypadku regularnie czyszczonych napędów. Pełne formatowanie, jest dłuższym procesem, ale porządkuje dysk kompleksowo. W zależności od rodzaju napędu i jego pojemności, proces nie powinien zająć więcej, niż od kilku do kilkunastu minut.

To wszystko. Jeśli proces przebiegł pomyślnie, dysk wyraźnie przyspieszy i znów będzie cieszył Cię swoją wydajnością. Gratulacje, właśnie dowiedziałeś się jak sformatować dysk zewnętrzny w trzech krokach.

Mój komputer nie widzi dysku zewnętrznego – co mogę zrobić?

Formatowanie dysku zewnętrznego może być utrudnione, jeśli doszło do uszkodzenia fizycznego lub pojawił się krytyczny błąd systemowy. W tym drugim przypadku, możliwe jest jeszcze uratowanie urządzenia. Jeśli doszło do uszkodzenia dysku, naprawa na niewiele się zda. Bardziej opłacalny może okazać się zakup nowego dysku zewnętrznego. Co zrobić, jeśli dysk jest niewidoczny po jego podłączeniu?

  1. Sprawdź, czy przewód jest prawidłowo podłączony. Z czasem może dojść do poluzowania portów, przez co urządzenia nie zawsze będą łączyły się prawidłowo. Możesz także sprawdzić inny slot USB, jeśli ten użyty budzi Twoje zastrzeżenia.
  2. Nie pomogło? W takim razie uruchom Panel Sterowania. Wybierz z menu opcję „System i Zabezpieczenia”, a potem „Narzędzia administracyjne” i „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”.
  3. Na ekranie wyświetlą się nazwy wszystkich używanych dysków twardych oraz ich partycji. Obok wyświetlają się pola w niebieskim i czarnym kolorze. Oznaczają one odpowiednio partycje i wolne miejsca.
  4. Jeśli wyświetlają się niebieskie pola, oznacza to, że na dysku zewnętrznym zlokalizowano partycję niezgodną z system operacyjnym Windows.
  5. Żeby to zmienić, kliknij na niebieskie pole prawym przyciskiem myszy i wybierz komendę „Formatuj”.
  6. Uruchomione zostanie nowe okno systemowe, w którym będziesz musiał podać nazwę dysku i wybrać system plików. W przypadku systemu Windows, musi to być FAT32.
  7. Jeśli obok nazwy dysku widoczne jest tylko czarne pole, oznacza to, że napęd nie posiada partycji. Mogła być ona kiedyś usunięta. Żeby to zmienić, kliknij prawym przyciskiem myszy w czarne pole i wybierz „Utwórz nowy wolumin prosty”. Podobnie jak powyżej, ustal system plików, nazwę dysku i ewentualne pozostałe ustawienia.

Po utworzeniu partycji, dysk powinien być już widoczny dla Twojego komputera.

Jaki dysk zewnętrzny kupić?

Wiesz już, jak sformatować dysk zewnętrzny, ale jaki model wybrać? W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz kilkaset dysków zewnętrznych. Wybór powinieneś uzależnić od potrzeb, z którymi się identyfikujesz. Przede wszystkim, zdecyduj jaki rodzaj dysku Cię interesuje. Możesz wybrać napędy HDD, SSD oraz hybrydowe, czyli SSHD. Oferujemy urządzenia o pojemności od 120 gigabajtów, aż do 12 terabajtów. Istotny jest także rodzaj wykorzystywanego interfejsu. Warto wybrać dysk w standardzie co najmniej USB 3.0. Zwróć także uwagę na format (wielkość) napędu, wyrażany w calach. Najpopularniejsze są dyski 2,5 calowe. Jeśli posiadasz już kieszeń, dobierz do niej odpowiedni napęd. Nie narazisz się w ten sposób na dodatkowe koszty.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756