Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zaktualizować BIOS?

 2023-08-09 

Po wymianie procesora lub płyty głównej, często konieczna jest aktualizacja BIOS-u. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Poradzisz sobie z tym bez konieczności odwiedzania serwisu komputerowego. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak zaktualizować BIOS.

Aktualizacja BIOS – kiedy jest potrzebna?

BIOS to podstawowy zestaw stałych procedur pośredniczących między systemem operacyjnym a sprzętem. Komputery stacjonarne i laptopy najczęściej wymagają jego aktualizacji, kiedy zdecydowaliśmy się wymienić jeden bądź kilka podzespołów, takich jak karta graficzna, pamięć RAM czy procesor. Często zdarza się, że nawet gdy instalacja wymienionego sprzętu i jego sterowników przebiegła pomyślnie, nowe części nie funkcjonują tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W takich przypadkach konieczne jest zaktualizowanie BIOSu, który jedynie w najnowszej wersji będzie wspierał nowo zakupiony sprzęt. 


Warto wiedzieć, że aktualizacja BIOS-u to czynność, którą należy raz na jakiś czas przeprowadzić nawet wtedy, gdy nie były wprowadzane żadne zmiany w komputerze. Przeprowadzenie takiej procedury pomoże zachować stabilność komputera a czasem nawet zwiększyć jego wydajność.

Jak zaktualizować BIOS? 

Przygotowaliśmy pomocny poradnik, który wyjaśnia wszystkie kwestie związane z aktualizacją oprogramowania płyty głównej. Teraz już nic nie powinno mieć przed Tobą tajemnic. Gotowy? Zaczynamy.

1. Sprawdzenie płyty głównej

Sprawdź model płyty głównej swojego komputera. Taka informacja powinna być Ci zresztą znana, już na etapie zmiany reszty podzespołów. Sprawdzenie kompatybilności elementów jest kluczowe. Dopiero wtedy, będziesz miał 100 procent pewności, że sprzęt będzie pracował prawidłowo.

2. Pobranie najnowszej wersji BIOSu ze strony producenta

Bardzo ważne jest, abyś zawsze pobierał sterowniki z pewnego źródła. Wybieranie nieznanych stron, może skutkować nieumyślnym pobraniem niekompletnego oprogramowania lub zainfekowanych plików. Producenci płyt głównych, na swoich stronach internetowych zamieszczają zawsze aktualne sterowniki. Wchodząc na witrynę marki, szukaj zakładki Pomoc lub Support. Wyszukaj model Twojej płyty głównej, a następnie pobierz odpowiednią aktualizacje. Obok plików, często pojawia się adnotacja z datą oraz innymi uwagami. Sterowniki często mają postać spakowanej paczki w formacie .rar lub .zip. Nie opuszczaj strony producenta zbyt szybko. Całkiem możliwe jest, że znajdziesz tam także dodatkowe instrukcje, dotyczące aktualizacji. Warto się z nimi zapoznać.

3. Podpowiedzi producenta

Jeśli masz już sterowniki, powinieneś przenieść je na pendrive. Pamiętaj, aby wypakować wszystkie pliki ze spakowanego archiwum. Wszystkie pobrane elementy powinny znaleźć się w jednym folderze. Umieść pendrive w odpowiednim gnieździe USB, a następnie uruchom ponownie komputer. Teraz ważne jest wejście w ustawienia BIOS (UEFI). Jeśli chodzi o najpopularniejsze płyty marki Gigabyte, konieczne jest uruchomienie funkcji Q-Flash. Kreator ten przeprowadza użytkownika przez aktualizację. Podobnie będzie w przypadku innych płyt, choć opcja ta kryć będzie się pod inną nazwą. W Q-Flash musisz wybrać opcję „Update BIOS”. W kolejnym kroku, będzie trzeba wskazać plik aktualizacyjny, który zapisałeś na nośniku flash. Teraz instalacja musi zwyczajnie dobiec końca. Zazwyczaj trwa to do kilku minut. Zresztą postęp aktualizacji, będziesz mógł na bieżąco śledzić na ekranie. To wszystko. Możesz wyjść z panelu konfiguracyjnego BIOS (UEFI) i uruchomić komputer. Jest jednak kilka informacji, na które musisz zwrócić uwagę na wypadek ewentualnych problemów, o czym piszemy poniżej.

Co jest ważne w przypadku aktualizowania BIOS-u?

Może wydawać Ci się to błahe, ale jeśli aktualizujesz oprogramowanie płyty głównej na laptopie, pamiętaj o podłączeniu urządzenia do sieci elektrycznej. Ewentualne rozładowanie akumulatora, doprowadzi do wyłączenia komputera, a to z kolei przyczyni się do nieprawidłowej instalacji nowych sterowników. Tak samo ważne jest, abyś nie przerywał procesu samodzielnie. Aktualizacja musi dobiec końca. W przeciwnym wypadku, Twój komputer może nie uruchomić się ze względu na niekompletne sterowniki.


Po instalacji warto z resztą dokonać przeglądu sprawności. Zweryfikuj, czy sprzęt pracuje prawidłowo, uruchamiając go i wyłączając. Jeśli nie zauważyłeś żadnych odstępstw od normy, jest to oznaka, że aktualizacja BIOS powiodła się. Jeśli instalacji nowych sterowników dokonałeś z powodu problemów generowanych przez nowe podzespoły, to również czas na sprawdzenie ich sprawności. Gdyby okazało się, że w dalszym ciągu problemy występują, należy sprawdzić aktualność zainstalowanych sterowników. Można to zrobić z poziomu systemu Windows w Menedżerze zadań.

A może zamiast aktualizacji… wymiana?!

Jeśli chcesz zaktualizować podzespoły, a nie tylko ich oprogramowanie, czekać Cię będzie niemała przeprawa. Wybór jest jednak prostszy, jeśli poznasz podstawowe elementy specyfikacji płyty głównej. Dostępnych w ofercie modeli jest całkiem sporo. Tylko w naszym sklepie internetowym to kilkaset dostępnych płyt głównych. Jest to sprzęt produkcji różnych marek – ASUS, Asrock, MSI, czy Gigabyte. Postanowiliśmy podzielić płyty główne na te przeznaczone dla graczy oraz dedykowane zwyczajnemu użytkowi.


Decydując się na zakup płyty głównej, sprawdź gniazdo procesora. Służy ono podłączeniu podzespołu, więc musi być kompatybilne z Twoim chipem. Planując konfigurację komputera stacjonarnego, musisz uwzględnić kompatybilność podzespołów. Sprawdź także, który rodzaj pamięci obsługuje płyta. Obecnie coraz większą popularność zdobywają moduły DDR 5, które są najnowszą wersją RAM, montowaną w nowoczesnych, zaawansowanych komputerach. Większość dostępnych w ofercie płyt, obsługuje jednak pamięć operacyjną DDR 4, która nadal jest najpowszechniej stosowana. Skoro już o RAM mowa, ważną kwestią jest także jej maksymalna, obsługiwana pojemność. Warto wybierać płyty, które nie ograniczają możliwości rozbudowy pamięci operacyjnej w przyszłości.


Nie można także zapomnieć o weryfikacji standardu płyty głównej. Parametr ten informuje o wielkości podzespołu, który musi być zbieżny z formatem obudowy komputera stacjonarnego. Dostępne są bowiem konstrukcje o różnej wielkości, a co za tym idzie, pojemności. Budując własny komputer, kluczowe jest sprawdzenie wielu aspektów. Podobnie jest w przypadku wymiany jednego z podzespołów, jak płyta główna. Musi ona być kompatybilna z pozostałymi elementami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756