Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

[Nazwa strony]

 2023-07-20 

Po zakupie nowego monitora gamingowego o wysokiej częstotliwości odświeżania z pewnością będziesz chciał wykorzystać pełnię jego możliwości. Do tego niezbędna jest duża liczba klatek na sekundę. w ulubionych grach. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się jak zwiększyć FPS i sprawić, aby gry działały płynniej. Pozwoli Ci to znacząco poprawić komfort zabawy, a także da przewagę w rozgrywce sieciowej. Będziesz szybszy niż Twoi rywale i możesz dynamiczniej reagować na to, co dzieje się na ekranie. Ze względu na to, że liczba FPS zależy od wydajności Twojego komputera, to jej zwiększenie może wymagać poniesienia pewnych wydatków.

Ile FPS potrzebujesz?

Zanim zaczniesz się zastanawiać jak zwiększyć FPS, dowiedzmy się, jaka wartość byłaby dla Ciebie odpowiednia. Zależy to przede wszystkim od tego, w co grasz. Jako umowną granicę płynności obrazu przyjmuje się ok. 30 FPS. Czy jest to dużo? Przede wszystkim taka wartość zadowoli mniej wymagających graczy lub tych, którzy lubią bardziej statyczne tytuły np. gry strategiczne lub taktyczne. O prawdziwym komforcie zabawy w grach akcji i fabularnych dla pojedynczego gracza możemy mówić przy ok. 60 FPS. Czy to oznacza, że nie potrzebujesz płynniejszego obrazu? Nie do końca, ponieważ największe wymagania co do liczby FPS stawiają gry online. To właśnie dla nich stworzone są nowoczesne monitory z wysoką częstotliwością odświeżania. W tytułach takich jak np. Counter Strike: Global Offensive, Call of Duty: Warzone, Valorant czy Overwatch liczba klatek animacji ma kolosalne znaczenie. Oprócz tego, że większa płynność to lepszy komfort rozgrywki, to również zmniejszają się opóźnienia, możesz szybciej zauważyć przeciwnika oraz zareagować na jego obecność. Dlatego większa liczba FPS oznacza przewagę w zabawie sieciowej.


Jaka wartość jest zatem odpowiednia? Od około 120 FPS możemy już mówić o naprawdę komfortowej rozgrywce, jednak profesjonalni gracze uzyskują jeszcze większe wartości. Najlepsze monitory gamingowe oferują odświeżanie nawet 360 Hz, więc taka liczba FPS byłaby idealna. Trudno jednak ją osiągnąć w każdej grze, dlatego monitory są wyposażone w funkcję odświeżania adaptacyjnego, np. AMD FreeSync oraz Nvidia, która dynamicznie dostosowuje częstotliwość monitora do liczby FPS.

Konfiguracja systemu

Jeśli zastanawiasz się jak mieć więcej FPS, to powinieneś zacząć od prawidłowej konfiguracji systemu operacyjnego. Przede wszystkim ważne są aktualne sterowniki. Dotyczy to głównie karty graficznej. Firmy takie jak Nvidia czy AMD regularnie wydają ich kolejne edycje, które są zoptymalizowane pod nowe GPU oraz gry, które miały niedawno premierę. Gry to bardzo zaawansowane oprogramowanie, a na świecie jest kilka milionów różnych konfiguracji komputerowych. Taka różnorodność sprzętu sprawia, że zaraz po premierze bardzo często występują rozmaite błędy. Dlatego zawsze powinieneś pobierać aktualne sterowniki oraz łatki do ulubionych gier.


Microsoft w jednej z aktualizacji systemu Windows 10 wprowadził specjalny „Tryb gry”. Teoretycznie miał on poprawić ich płynność działania, jednak czasem powoduje problemy. Jeśli więc Twoje lubione gry od jakiegoś czasu mają mniej FPS, możesz sprawdzić, czy funkcja ta jest włączona. Wystarczy, że wpiszesz hasło „tryb gry” w wyszukiwarce systemowej i możesz go wyłączyć w menu ustawień.


Oprócz tego warto dbać o ogólną „higienę” systemu operacyjnego. Nie instalować zbędnych programów, ograniczyć liczbę aplikacji i procesów działających w tle oraz korzystać tylko z legalnych źródeł oprogramowania i multimediów. Pirackie treści to wciąż nośnik dla wielu groźnych wirusów, które mogą zmniejszyć wydajność Twojego „peceta”.

Podkręcanie podzespołów

Skoro wiesz już jak zwiększyć FPS konfigurując odpowiednio system operacyjny, to przyszedł czas na wyciśnięcie ostatnich „soków” ze sprzętu przy pomocy podkręcania, inaczej overclockingu. Na czym ono polega? W trakcie podkręcania zwiększamy bazowe częstotliwości taktowania podzespołów, co pozwala uzyskać wyższą wydajność. Na overclocking podatne są najbardziej karty graficzne, wybrane procesory oraz pamięć RAM.


Overclocking karty graficznej powinieneś zacząć od pobrania odpowiedniego oprogramowania. W wypadku kart AMD jest on możliwy z poziomu sterowników, jeśli jednak poszukujesz uniwersalnego „softu”, to popularnym wyborem jest MSI Afterburner. Działa z większością urządzeń dostępnych na rynku. W trakcie podkręcania zwiększasz stopniowo częstotliwość taktowania rdzenia graficznego (core clock) oraz pamięci (memory clock). Na początek możesz te parametry podwyższyć odpowiednio o 100 oraz 200 MHz. Następnie zapisz ustawienia i uruchom kilka ulubionych gier, aby sprawdzić, czy zwiększyła się liczba FPS oraz nie występują problemy ze stabilnością. Jeśli wszystko działa dobrze, możesz jeszcze zwiększyć częstotliwości taktowania. Krok ten powtarzaj dopóki nie wystąpią problemy ze stabilnym działaniem, np. wyłączanie się gry lub zawieszenie „peceta”. Ewentualnie na problemy ze stabilnością może pomóc zwiększenie współczynnika power limit.


Podkręcanie procesora jest zarezerwowane dla układów Intel Core z dopiskiem K, działających na płytach głównych z chipsetami serii Z oraz AMD Ryzen na płytach głównych z chipsetami serii B oraz X. Bardziej zaawansowani użytkownicy wykorzystują do tego UEFI płyty głównej, jeśli jednak to Twoje pierwsze kroki z podkręcaniem, możesz skorzystać z programów jak Intel XTU oraz Ryzen Master. W prostym interfejsie możesz zmieniać mnożnik i częstotliwość taktowania dla poszczególnych rdzeni CPU oraz napięcie zasilające, a także tworzyć profile dla różnych scenariuszy użytkowania. Po zapisaniu ustawień stabilność możesz sprawdzić w np. w benchmarku Prime95.


Pamięć RAM domyślnie powinna pracować z załadowanym profilem XMP w UEFI. Oprócz zmiany częstotliwości taktowania możliwa jest regulacja opóźnień, które również wpływają na wydajność. Po wybraniu i zapisaniu określonej konfiguracji możesz sprawdzić jej stabilność w programie Prime95.


Pamiętaj, że podkręcanie wykonujesz na własną odpowiedzialność. Zwiększenie bazowych parametrów sprawia, że podzespoły zużywają więcej energii, a także wydzielają więcej ciepła. Dlatego ważne jest zastosowanie wydajnego systemu chłodzenia oraz zasilacza o wysokiej sprawności i odpowiedniej mocy. Stale monitoruj temperatury z jakimi pracują komponenty, a w wypadku niestabilności – przywróć ustawienia fabryczne.


Ustawienia graficzne

Gdy nawet po podkręcaniu dalej zastanawiasz się jak zwiększyć FPS, pozostaje Ci kontrola ustawień graficznych w danej grze. Zmniejszenie ilości efektów może znacznie przyspieszyć rozgrywkę. Na początek możesz zrezygnować z wygładzania krawędzi. Znacznie obciąża ono podzespoły i zastosowanie mniej wymagającej techniki lub całkowite wyłączenie może poprawić płynność. Jakość wyświetlanych cieni, zaawansowane oświetlenie czy zasięg wyświetlania obrazu oraz roślinności to tylko niektóre opcje możliwe do spotkania w menu gry. Warto z nimi poeksperymentować, ponieważ również mogą dodać kilka FPS. Ewentualnie możesz skorzystać z gotowych ustawień proponowanych przez twórców. Zazwyczaj są dostępne przynajmniej cztery profile graficzne – niski, średni, wysoki oraz ultra.


Nie warto jednak zmniejszać rozdzielczości poniżej natywnej wyświetlacza, ponieważ znacznie pogorszy to jakość obrazu. Ewentualnie możesz skorzystać, z którejś z technik „inteligentnego” skalowania, np. Nvidia DLSS albo AMD FidelityFX Super Resolution, jeśli akurat są dostępne.

Wymiana podzespołów

Na nic zdadzą się nawet najlepsze rady jak zwiększyć FPS, gdy sprzęt, który posiadasz, ledwo spełnia wymagania sprzętowe gry. W takich wypadkach niestety niezbędna jest wymiana podzespołów. Jak wiadomo, największy wpływ na wydajność mają procesor, karta graficzna oraz pojemność pamięci RAM. Nowe CPU i RAM uchronią Cię przede wszystkim przed gwałtownymi spadkami liczby FPS, przypominającymi zamrożenie obrazu, które są bardzo frustrujące podczas rozgrywki sieciowej. Z kolei wydajniejsza karta graficzna pozwoli na zabawę w wyższej rozdzielczości oraz zwiększy maksymalny FPS.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756