Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka kamera do monitoringu podwórka?

 2023-08-01 

Jeśli często przebywasz poza domem – wakacje, wyjazdy służbowe i wiele innych okazji – z pewnością może Cię martwić bezpieczeństwo Twojej posiadłości. Gdy nie masz podłączonego profesjonalnego systemu dozoru i ochrony mienia, możesz skorzystać z innego rozwiązania. Jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza? Czy w ogóle możesz ją zainstalować? Czy musisz spełnić jakieś określone wymogi proceduralne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym poradniku.

Jaka kamera do monitoringu posesji sprawdzi się najlepiej?

Najwyższym priorytetem przy rozmieszczeniu kamer IP do monitoringu, jest przestrzeganie prawa do samostanowienia informacyjnego i prawa do własnego wizerunku. Zgodnie z tymi zasadami, kamerą monitoringu można filmować tylko mienie prywatne – czyli własny dom, własny ogród i prywatną drogę, która do niego prowadzi. Sąsiednie nieruchomości nie mogą być widoczne w nagraniach, podobnie jak ścieżki publiczne, ponieważ przechodnie muszą mieć możliwość przebywania na nich bez przeszkód. Jeśli ścieżka dostępu do budynku mieszkalnego, jest ścieżką prywatną, ale jest używana przez kilku właścicieli, również nie może być filmowana. Co ważne – te same zasady dotyczą atrap kamer monitorujących. Te również mogą być umieszczane tylko w taki sposób, aby w ich potencjalnym kadrze znajdowała się tylko własna posesja. Powodem jest to, że atrapy kamer wywołują tak zwaną presję nadzoru i dlatego są utożsamiane z prawdziwymi kamerami.

Kamery zewnętrzne do monitoringu w naszej ofercie:

Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę zewnętrzną?

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej obostrzenia, najlepszym rozwiązaniem są kamery stałopozycyjne, ponieważ można je ustawić dokładnie pod żądanym kątem. W przypadku kamer obrotowych, należy zachować ostrożność, aby w dowolnej orientacji nie naruszały one wymogów prawnych.


Dodatkowo do aparatu można przymocować ekrany, które mogą wykluczać pewne obszary z obrazu. Ważne jest, aby zmiany w ustawieniu kamery były dobrze widoczne. Zabronione jest używanie kamer, które mogłyby być kierowane na własność innych osób lub obszary publiczne za pomocą pilota. Nieprzezroczysta osłona kamery jest również postrzegana jako problematyczna, ponieważ sąsiedzi i przechodnie nie mogą ocenić, jak kamera jest ustawiona i jaki obszar filmuje.


Ważne jest, aby przechodnie mogli wyraźnie zobaczyć, że do nieruchomości nie można tak po prostu wejść. Musi więc istnieć wyraźna bariera, taka jak ogrodzenie lub znak ostrzegający o nadzorze. Trzeba też pamiętać, że tak zwany monitoring w strefie wejściowej, może dotyczyć nie tylko domu jednorodzinnego, ale także np. wynajmowanego domu, apartamentowca, czy firmy. Przepisy prawne w tych aspektach, mogą różnić się w zależności od różnych okoliczności.

Jaki rodzaj kamery monitorującej jest odpowiedni do wejść do domu?

Zwykle ludzie umieszczają kamery przy drzwiach wejściowych, aby zobaczyć, kto dzwoni. Jednak przede wszystkim służą one do ochrony domu przed włamaniem, zabezpieczeniu samochodu na podjeździe, czy obrony przed aktami wandalizmu.


Ponieważ kamera przy wejściu do domu jest zwykle wystawiona na zewnątrz, musi wytrzymać złe warunki pogodowe, takie jak śnieg lub deszcz. Należy więc wybrać zewnętrzną kamerę IP, która posiada certyfikat IP66 lub wyższy, co oznacza, że jest pyłoszczelna i odporna na wodę z silnych strumieni.


Nie ma wątpliwości, że kamera do monitoringu posesji musi rejestrować wyraźne obrazy i filmy. Dlatego wybierając kamerę dla siebie, weź pod uwagę jej rozdzielczość i, jeśli to możliwe, obejrzyj wcześniej kilka filmów nagranych przez nią. Poszukaj kamer bezpieczeństwa, które oferują wideo w wysokiej rozdzielczości (1080p lub wyższej), aby uzyskać wyraźny materiał. Dobrym wyborem są również kamery noktowizyjne, które umożliwiają monitorowanie posesji nawet w warunkach słabego oświetlenia. Funkcja podglądu na żywo jest również niezbędna dla kamery monitoringu przy wejściu do domu, a także otoczenia. Prawie wszystkie kamery IP dostępne na rynku mają teraz funkcję przesyłania strumieniowego na żywo.

Dodatkowe funkcje w zewnętrznych kamerach monitorujących

Aby lepiej monitorować wejście do domu za pomocą kamery, powinna ona być wyposażona w czujnik ruchu. Oznacza to, że gdy ktoś zbliży się do obszaru wejściowego lub stoi przed drzwiami wejściowymi, kamera monitorująca może wykryć ruch i jednocześnie wysłać wiadomości push lub e-mail o sytuacji. Czujnik ruchu PIR jest tutaj bardzo odpowiedni, ponieważ wykrywa tylko ruch człowieka. Spadające liście itp., nie mogą aktywować czujki, co może skutecznie ograniczyć fałszywe alarmy. Poszukaj kamer z konfigurowalnymi ustawieniami wykrywania ruchu, dzięki czemu będzie można dostosować czułość i określone obszary do monitorowania. Niektóre kamery oferują zaawansowane funkcje wykrywania ruchu, takie jak rozpoznawanie twarzy lub śledzenie obiektów, które mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych zagrożeń. Jednak nie oczekuj, że dzięki tym kamerom będziesz w stanie na pewno rozpoznać osobę, która przejdzie przed obiektywem. Nie są do tego stworzone, a jakość obrazów może się znacznie różnić w zależności od modelu, zwłaszcza gdy obiekt się porusza, a teren jest słabo oświetlony.


Gdy zastanawiasz się, jakie kamery do monitoringu posesji spełnią Twoje oczekiwania, powinieneś wziąć pod uwagę ich pole widzenia. Pole widzenia kamery monitorującej (FOV) odnosi się do kąta, pod jakim może ona rejestrować obrazy. Na przykład kamera z polem widzenia 90 stopni, może wystarczyć na małe podwórko, ale kamera z polem widzenia 180 stopni, może być wymagana do monitorowania większej posesji.


Jaka kamera Wi-Fi do monitoringu zewnętrznego? To kluczowe zagadnienie, gdy szukasz możliwości połączenia kamery z siecią. Większość zewnętrznych kamer bezpieczeństwa łączy się z domową siecią Wi-Fi, ale niektóre oferują dodatkowo połączenia Ethernet lub komórkowe, co zwiększa ich niezawodność. Szukaj kamer z mocnym i niezawodnym połączeniem, ponieważ słabe lub niestabilne połączenie może wpływać na ich działanie. Zewnętrzne kamery monitoringu są często wyposażone w interkom, który pozwala na przykład na zdalną interakcję z dostawcą czy gościem lub odstraszyć potencjalnych intruzów. Powinieneś wzmocnić swoją sieć Wi-Fi, ponieważ anteny zawarte w kamerach są z reguły mniej wydajne. niż anteny smartfona lub komputera. Zainstalowanie sieci typu mesh i zwiększenie przepustowości łącza internetowego to aspekty, które należy wziąć pod uwagę.


Gdy myślisz, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza, to zastanów się, w jaki sposób przechowuje i uzyskuje ona dostęp do nagranego materiału. Niektóre kamery przechowują materiał na karcie pamięci lub wymagają subskrypcji usługi przechowywania w chmurze, podczas gdy inne proponują lokalne opcje przechowywania – na przykład sieciowy rejestrator wideo (NVR) lub cyfrowy rejestrator wideo (DVR). Uważaj na aparaty, które przechowują obrazy na karcie micro-SD. Jeśli złodziej wyjdzie z kamerą lub odłączy ją od prądu, utracisz dostęp do swoich filmów. Preferuj model, który zapisuje obrazy w chmurze producenta (uwaga: czasami wymagana jest płatna subskrypcja). Większość producentów pozwala na korzystanie z chmury bez dopłacania złotówki, nawet jeśli umożliwia dostęp do dodatkowych płatnych usług (dostęp do zdjęć na miesiąc zamiast na tydzień, nagrywanie dłuższych filmów, itp.). Upewnij się, że możesz przynajmniej oglądać nagrane filmy i otrzymywać powiadomienia, bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy. Wybierz kamerę z opcjami przechowywania, które odpowiadają Twoim potrzebom i budżetowi.

Jaka kamera do monitoringu podwórka będzie legalnie zainstalowana?

Polskie prawo nie jest w tej kwestii precyzyjnie uregulowane, ale żaden z obecnych przepisów tego nie zakazuje. Jak już wspomnieliśmy – monitoring na prywatnej posesji jest legalny, jeśli zasięg kamer nie wykracza poza jej granice. A co z RODO, czyli z unijnym rozporządzeniem, które chroni osoby fizyczne w zakresie przetwarzania danych osobowych? Do nich należą też wszystkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej, a zapis z kamer wpisuje się w tę definicję, jeśli pozwala rozpoznać nagraną osobę – przepisy rozporządzenia teoretycznie mają tu więc zastosowanie.

Kamery monitorujące w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756