Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mac OS – czym się różni od Windowsa?

 2022-10-04 

Każdy komputer i laptop potrzebuje systemu operacyjnego, aby działać poprawnie. Przez długie lata rynek był w zasadzie zmonopolizowanych przez Microsoft, który stworzył Windowsa. System ten był przełomowy, ponieważ na pierwszym miejscu stawiał komfort użytkownika, a co za tym idzie, cały interfejs wyglądał bardziej przyjaźnie. Z czasem zaczęły pojawiać się konkurencyjne systemy, takie jak mac OS, stworzony przez firmę Apple. Czym różni się system mac od Windowsa? Który lepiej wybrać? Nasz poradnik pomoże Wam w tej kwestii.

Windows, czy mac OS?


System Windows zrobił zawrotną karierę, w bardzo krótkim czasie, ale głównie dlatego, że na rynku nie było praktycznie żadnej konkurencji. Pomimo że istniały już firmy, które dziś są gigantami technologicznymi, jak Apple, to nie podejmowały walki z Microsoftem w kwestii oprogramowania dla komputerów osobistych. Większe zainteresowanie tym tematem było wśród niszowych firm lub nawet pojedynczych deweloperów, którzy starali się stworzyć coś własnego na podstawie systemu Windows. Dopiero w 2011 roku, Apple wypuściło na rynek pierwszą wersję swojego własnego oprogramowania, którym był system mac OS. Wtedy nazywał się MAC OS X, żeby po krótkim czasie zmienić ponownie nazwę, tym razem na OS X. Finalnie stanęło na trzeciej zmianie, którą było mac OS, a która obowiązuje obecnie. Dlaczego ten system, stworzony przez Apple jest tak ważny i mówi się o nim, jako o największym rywalu, czy po prostu alternatywie?


Sekretem jest optymalizacja, która w kwestii systemów operacyjnych jest kluczowa. Pozostawia w tyle nawet specyfikację techniczną danego urządzenia. W przypadku Windowsa od Microsoft, największym problemem w kwestii optymalizacji było to, że narastał on z biegiem lat. Z racji tego, że Windows był na początku ery komputerów stacjonarnych jedynym rozsądnym wyborem, Microsoft nie miał wyjścia i musiał zaspokoić potrzeby rynku. Wiązało się to z koniecznością opracowania konkretnych cech Windowsa w taki sposób, aby system ten mógł współpracować i przede wszystkim działać na szerokim spektrum sprzętów komputerowych. W tamtych czasach nie było to jeszcze takie uciążliwe, ponieważ nie było dostępnych zbyt wielu modeli komputerów, procesorów, i całej reszty podzespołów. W zasadzie większość urządzeń dostępnych w sklepach, nie miała możliwości swobodnego dobierania komponentów. W takiej sytuacji optymalizacja systemu była w miarę prosta i mógł on działać na każdym sprzęcie. Jednak z biegiem lat, przybywało nowych rozwiązań, aż w końcu, dziś każdy może samodzielnie stworzyć zupełnie unikatowe zestawy komputerowe. Windows wciąż musiał być z nimi kompatybilny, dlatego każda kolejna jego wersja, aż do najnowszej, którą jest Windows 11, musiała mierzyć się z problemem wspomnianej optymalizacji.


Dlaczego Apple i ich system mac Os wygrywa na tym polu z konkurencją? Dlatego, że ich oprogramowanie jest przeznaczone ekskluzywnie dla produktów Apple. Nie znajdziecie komputera stacjonarnego z systemem mac OS, jeśli nie jest to iMac, tak samo, jak nie znajdziecie laptopa, który ma zainstalowany system mac OS, jeśli nie jest to MacBook. Apple zatem ma o wiele łatwiejsze zadanie, ale nie znaczy to, że system mac Os jest gorszy od Windowsa. Porównajmy te dwa systemy, żeby zobaczyć na własne oczy, jakie są różnice.

MacBook w naszej ofercie:

Porównanie mac OS i Windows


System mac OS, jak już ustaliliśmy, działa wyłącznie z urządzeniami od Apple. Wykorzystuje zatem tylko ograniczoną liczbę procesorów, z którymi będzie współpracować. Przez większość czasu były to modele z serii M1, ale niedawno pojawiły się nowe, które nazwano M2. 


Dla porównania, Windows musi współpracować co najmniej z kilkudziesięcioma typami procesorów, a to i tak tylko po podliczeniu modeli od najpopularniejszych producentów, takich jak Intel i AMD. Z tego też względu, Apple może pozwolić sobie na wprowadzanie aktualizacji systemu raz w roku, podczas gdy Windows robi to o wiele częściej. Dodatkowo system mac Os nie wprowadza instalacji aktualizacji automatycznie, jak robi to Windows, ale wyświetla powiadomienia o dostępności i możliwości jej dokonania. W Windowsie można na szczęście ręcznie zmienić te ustawienia, ale domyślne będą zawsze takie same po świeżej instalacji systemu. Prowadzi to nas do największej zalety mac OS, którą jest jego duża spójność. 


Apple dopuszcza na swoich sprzętach instalowanie wyłącznie certyfikowanych aplikacji, które dostępne są w ich oficjalnym sklepie. Dzięki temu aplikacje, które chcą się tam znaleźć, muszą przejść rygorystyczny proces oceny. Sprawia to, że deweloperzy tworzą je specjalnie pod system mac OS i według wytycznych od Apple. Z punktu widzenia użytkownika oznacza to, że dostanie oprogramowanie, które będzie wyglądać podobnie, szczególnie w kwestii interfejsu. Znacznie ułatwia to korzystanie z nich na co dzień, nawet jeśli różnią się one swoim przeznaczeniem. 


Microsoft nie jest już taki rygorystyczny, a tak naprawdę niechętnie zajmuje się kwestią spójności programów z ich systemem Windows. Efektem tego, jest niemal całkowita dowolność w kwestii wyglądu interfejsów, co może być kłopotliwe dla niedoświadczonych użytkowników. Z drugiej strony, mają oni dostęp do znacznie większej ilości oprogramowania niż osoby korzystające z systemu mac OS od Apple. 


Kolejną dużą zaletą mac OS, jest ekosystem stworzony przez Apple dla wszystkich urządzeń. Zalicza się do niego iPhone, MacBook czy iMac, a w praktyce wygląda to tak, że wszystkie są ze sobą ściśle powiązane i mogą wymieniać między sobą informacje w czasie rzeczywistym. Możliwe jest nawet odbieranie połączeń ze smartfona Apple na iMacu, a także wgląd do kalendarza, zdjęć i notatek.


Microsoft tego nie ma i nigdy nie pracował nawet nad podobnym rozwiązaniem, ale wytłumaczenie jest bardzo proste. Microsoft nie zajmował się tak bardzo rozwojem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Dopiero niedawno zaczęły pojawiać się pierwsze wersje Windowsa stworzone pod tablety czy smartfony, ale nie odniosły one zbyt dużego sukcesu na rynku. 


Apple, jako firma o ugruntowanej pozycji i z wieloma sukcesami w świecie smartfonów, może sobie pozwolić na więcej swobody w kwestii tworzenia swojego ekosystemu. Daje to zatem użytkownikom niemały orzech do zgryzienia. Z jednej strony mają Windows, który pozwala na większą swobodę w kwestii oprogramowania, a z drugiej znajduje się system mac OS ze swoim wygodnym ekosystemem i spójnością.


Jakie jeszcze znajdziemy istotne różnice pomiędzy mac OS a Windowsem? Na pewno należy wspomnieć tutaj o samej obsłudze programów, która może wpędzić w zakłopotanie, gdy nagle zmieni się system, na którym do tej pory się pracowało. W mac OS zamknięcie programu odbywa się z poziomu górnego paska, a w Windowsie poprzez kliknięcie w krzyżyk w prawym górnym rogu. Na mac OS, krzyżyk wyśle aplikację do działania w tle, co jest sporą różnicą. 

Do czego nadaje się najlepiej mac OS?

Skoro poznaliśmy już największe różnice w sposobie działania samych systemów operacyjnych stworzonych przez Apple i Microsoft, pora na sprawdzenie, do czego lepiej się nadadzą. Zadając sobie to pytanie, musicie najpierw dobrze wiedzieć i być pewnymi tego, do czego dokładnie chcecie używać komputera. W pracy biurowej czy na studiach, zdecydowanie lepiej sprawdzi się sprzęt z systemem mac OS. Działa on znacznie szybciej niż Windows, jest przyjemniejszy dla oka, a korzystanie z jego interfejsu nie powinno sprawić nikomu żadnego kłopotu, co jest zasługą opisywanej wyżej spójności. Jeśli szukacie sprzętu do grania, wówczas mac OS może okazać się niewystarczający do tego typu rozrywki. 


Sama specyfikacja techniczna sprzętów od Apple, które korzystają z systemu mac OS sprawia, że pozwolą one wyłącznie na mocno ograniczony wybór tytułów, w które przyjdzie Wam na nich zagrać. Tutaj powraca kwestia spójności, która jest dużym plusem dla mac OS, ale nie w kwestii gamingu. W sklepie Apple nie znajdziecie zbyt wielu popularnych gier. Przyczyną tego nie jest wbrew pozorom lenistwo wydawców tych gier, ale samego Apple, które im to mocno utrudniło. System mac OS nie obsługuje bowiem DirectX, które jest kamieniem węgielnym w świecie gier komputerowych. 


Co zrobić w przypadku gdy jednak bardzo chcecie zagrać w popularne gry, a macie już kupiony sprzęt z systemem mac OS? Dobrym rozwiązaniem jest granie w chmurze, czyli usługa streamingu, przeznaczona właśnie do grania. Jest to całkiem nowy rodzaj usługi, ale rozwija się na tyle prężnie, że pozwala na korzystanie z naprawdę ogromnej liczby tytułów. Granie w chmurze korzysta z wirtualnych maszyn, dlatego specyfikacja Waszego komputera nie jest szczególnie istotna, poza zapewnieniem szybkiego łącza internetowego. Nadal jednak sprzęt z systemem Windows wygrywa w kwestii gamingu ze sprzętami z mac OS.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756