Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Path tracing w grach. Jak Ray-tracing zmienia współczesne gry?

Data dodania: 23-08-2023

Premiera nowej serii kart graficznych NVIDIA GeForce 4000 przyniosła graczom nowe rozwiązania podnoszące wydajność rozgrywki. Jedną z niespodzianek jest ogromny krok w rozwoju oświetlenia, czyli zastosowanie path tracingu, zwanego również pełnym ray-tracingiem.

Czym jest path tracing?

Path tracing wprowadza ray tracing na zupełnie nowy poziom. Co prawda nie jest to zjawisko nowe, ponieważ wykorzystuje się je w animacjach i kinematografii już od dawna, jednak tam nie znaczenia wydajność i czas reakcji. W grach jest zupełnie inaczej i przede wszystkim nowe technologie nie mogą obniżyć czasu reakcji w grach, w których liczą się milisekundy, ani spowodować spadku liczby FPS do kilku czy kilkunastu. Ray tracing, czyli śledzenie promieni wniosło wiele do nowoczesnego gamingu, pokazując nowe oblicze grafiki w najnowszych tytułach. Producent kart graficznych NVIDIA jednak na tym się nie zatrzymuje i prezentuje nam nową technologię path tracingu, która nie tylko śledzi pojedyncze promienie, ale jest w stanie śledzić całe ścieżki i generować dzięki sztucznej inteligencji obrazy wzbogacone o naturalną grę światła i wszelkich odbić.

Path tracing – czyli co z wydajnością?

Ważnym aspektem jest to, co się zmieniło w nowych kartach graficznych z serii RTX 4000, bo to właśnie nowe technologie umożliwiły wdrożenie path tracingu, który niewątpliwie potrzebuje ogromnej wydajności systemów graficznych. Odpowiedzią jest tutaj idealna współpraca path tracingu z DLSS 3, czyli najnowszą technologią, która pozwala z karty graficznej wygenerować jeszcze więcej klatek na sekundę, jednocześnie nie obniżając jakości samych efektów graficznych. Dzięki takiej mocy możliwe stało się rozwijanie oświetlenia w grach zarządzanego sztuczną inteligencją, co niewątpliwie wymaga potężnych zasobów mocy obliczeniowej.

Path tracing w Cyberpunk 2077

Cyberpunk, czyli flagowy projekt polskiego producenta to idealny tytuł do wprowadzania wszelkich technologii. Gra jest bardzo wymagająca pod względem wydajności i ma świetnie przygotowaną oprawę graficzną. Już od kwietnia gracze mogą cieszyć się wzbogaceniem gry właśnie o path tracing. By móc doświadczyć najlepszych możliwości path tracingu należy uruchomić w grze tryb overdrive. Jednak należy wiedzieć, że tylko najnowsza seria kart graficznych RTX 4000 jest w stanie zapewnić wysoką wydajność rozgrywki z aktywnym path tracingiem w tle, a to wszystko dzięki zastosowaniu DLSS 3. Nie mamy jednak wątpliwości – w Night City path tracing to potężna zmiana, która pokazała kierunek, gdzie zmierzają możliwości graficzne w grach komputerowych.

Path tracing – jak wpływa na FPS w Cyberpunk 2077

Wielu graczy zastanawia się, czy włączenie path tracingu spowoduje obniżenie się liczby FPS. Spieszymy z odpowiedzią – nie ma się czym przejmować. Każdy znajdzie coś do swojego komputera stacjonarnego, bo NVIDIA przygotowała szeroki wachlarz kart graficznych w ofercie. Biorąc pod uwagę grę w rozdzielczości full HD, na ustawieniach graficznych ultra, z włączonym DLSS 3, karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4070, 4070 Ti, 4080 i 4090 osiągają bez problemu średnio powyżej 100 klatek na sekundę. Analizując wyniki rozgrywki w 4k, z uruchomionych path tracingiem, DLSS 3 i ustawieniami graficznymi na poziomie ultra, tylko karta graficzna RTX 4090, czyli najmocniejszy model z rodziny NVIDIA GeForce RTX 4000 zapewnia średnią ilość FPS powyżej 70. Odpowiednio model RTX 4080 zapewnia 50 FPS, RTX 4070 Ti - 39, a RTX 3070 – 29.

Kto może grać wykorzystując path tracing?

Oczywiście ze względu na to, że path tracing to bardzo wymagająca technologia i potrzebująca ogromnych zasobów mocy obliczeniowej, nie na każdym sprzęcie i nie we wszystkie gry zagramy z aktywnym path tracingiem. Aktualnie najwyższą wydajność, która pozwala wykorzystać path tracing zapewniają tylko najnowsze karty graficzne z serii GeForce RTX 4000. Poprzednie serie (RTX 2000 i RTX 3000) nie obsługują przede wszystkim DLSS 3, co uniemożliwia płynną grę z path tracingiem. 


Dodatkowo jest to technologia nowa i aktualnie wiele gier dopiero wdraża path tracing w aktualizacjach. Póki co zagrać z wykorzystaniem path tracingu możemy w takie tytuły jak: Cyberpunk 2077, Portal z RTX czy Minecraft dla Windows Bedrock Edition. Wielu producentów jednak zapowiada wprowadzenie path tracingu do istniejących już tytułów.

Co się tak naprawdę zmienia?

Podsumowując wprowadzenie path tracingu, warto zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę się zmienia. Do tej pory tytuły korzystały ray-tracingu, czyli śledzenia promieni światła. Path tracing wprowadza znaczną zmianę, ponieważ sztuczna inteligencja będzie zarządzała całymi ścieżkami światła, odbiciami i będzie mogła generować nieskończoną ilość cieni. Sytuacja oświetlenia w grze będzie odwzorowana perfekcyjnie, dając jeszcze większą satysfakcję z rozgrywki. Możliwości, jakie daje path tracing są ogromne, co pokazuje nam Cyberpunk 2077 i inne tytuły już obsługujące tę technologię. Pozostaje nam tylko czekać, aż zostanie ona wykorzystana w innych tytułach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756