Poradniki Eksperta

Sterowniki dla komputera są potrzebne, by system operacyjny potrafił rozpoznać zewnętrzne urządzenie – mysz, klawiaturę, pamięć USB, monitor, ale także kartę graficzną. Odpowiedni dobór sterowników umożliwia prawidłowe i przede wszystkim optymalne wykorzystanie konkretnego urządzenia.

Dwa oblicza jednego urządzenia


Wybierając kartę graficzną od producenta NVIDIA mamy do wyboru różne wersje sterowników. Po pierwsze możemy nie robić zupełnie nic i zostawić wszystko automatycznej aktualizacji sterowników. Jest to najmniej wydajna opcja, bo Windows Update działa z pewnym opóźnieniem i nie otrzymamy najaktualniejszych sterowników. Kolejną opcją jest samodzielne dbanie o aktualizację sterowników z serii Game Ready, czyli dostosowanych pod zwiększenie wydajności karty graficznej w grach. 


Ostatnią wersją sterowników są te spod szyldu Studio, czyli przeznaczone dla twórców, streamerów czy grafików. Tak więc jedna karta graficzna może być komfortowo wykorzystywana zarówno przez graczy, jak i artystów. Jest to bardzo wygodne podejście, bo bardzo często te dwie profesje nakładają się na siebie. Gracze streamują swoją rozgrywkę czy obrabiają materiały i wrzucają wszelkie poradniki i inne treści na Youtube, a artyści czy projektanci również lubią pograć w najnowsze tytuły.

Co otrzymuje dzięki sterownikom Game Ready?


Przez wybór sterowników Game Ready rozumiemy oczywiście świadome instalowanie oprogramowania od NVIDII w momencie instalacji nowej gry lub wypuszczenia nowych sterowników przez NVIDIĘ. Dzięki sterownikom Game Ready gracz otrzymuje:

  • zawsze bieżące sterowniki, dzięki którym mamy pewność, że nowe funkcje i usprawnienia są już dostępne na naszym sprzęcie;
  • zoptymalizowanie wydajności karty graficznej pod kątem konkretnej gry już w aktualizacji dostępnej w dniu premiery;
  • najwyższą możliwą jakość rozgrywki i wysoką ilość FPS;
  • możliwość gry w wyższej rozdzielczości, niż dedykowanej przez kartę graficzną dzięki wykorzystaniu technologii DLSS;
  • zoptymalizowanie wydajności karty graficznej pod sprzętowy Ray Tracing, czyli technikę śledzenia promieni i generowania realistycznych scen trójwymiarowych w grach. Występuje ona w takich hitach, jak Cyberpunk 2077, Watch Dogs: Legion, Call of Duty: Black Ops Cold War czy popularnych od wielu lat Minecrafcie i Fortnite;
  • najaktualniejsze oprogramowanie i narzędzia, takie jak: NVIDIA Reflex – poprawiające czas reakcji w grach czy NVIDIA Broadcast – oprogramowanie stworzone z myślą o streamerach, by polepszyć jakość transmisji bez konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu.
Sterowniki Game Ready vs STUDIO

Sterowniki Studio – wygoda, stabilność i szybkość pracy dla profesjonalnych twórców!

Sterowniki Studio nie są aktualizowane przez NVIDIA tak często jak sterowniki Game Ready – w przypadku Studio otrzymujemy regularne, comiesięczne aktualizacje. Spowodowane jest to mniejszą ilością nowych aktualizacji dla programów i przeprowadzaniem dłuższych, dokładnych ich testów w bezpiecznym środowisku.


Jest to oczywiste, ponieważ prace i testy sterowników studyjnych są dłuższe. Z drugiej strony nie ma potrzeby tak częstej ich aktualizacji, ponieważ programy do obróbki grafiki, streamowania czy projektowania są ciągle te same, a gry mają coraz to nowe premiery. Dzięki sterownikom NVIDIA Studio, profesjonalni twórcy otrzymują:

  • większą stabilność pracy
  • znaczne ograniczenie czasu potrzebnego na obróbkę grafiki i renderowanie filmów w jakości 4K HRD oraz 8K HDR;
  • zwiększenie wydajności (badanie przeprowadzono na kartach graficznych z serii GeForce RTX) działania aplikacji takich jak:
  • Adobe Premiere - 14x szybsza praca w przypadku komputerów stacjonarnych, 11x szybsza w przypadku laptopów
  • Adobe Lightroom – 5x większa wydajność działania na komputerach stacjonarnych i 4x większa wydajność na laptopach
  • Autodesk Arnold – 10x szybsze renderowanie na komputerach stacjonarnych i 13x szybsze renderowanie na laptopach
  • Davinci Resolve – 14x szybsza edycja na komputerach stacjonarnych i 11x szybsza edycja na laptopach
  • Dedykowane oprogramowanie i narzędzia, takie jak:
  • NVIDIA Broadcast – wyżej wspomniane narzędzie do streamingu;
  • NVIDIA Canvas – narzędzie dla grafików oparte na sztucznej inteligencji;
  • NVIDIA Omniverse – platforma do tworzenia symulacji, animacji i grafiki 3D.

Jednak sterownik Studio to tylko jeden z trzech elementów platformy NVIDIA STUDIO. Oprócz samych sterowników w jej skład wchodzą dedykowane karty graficzne NVIDIA GeForce RTX oraz komputery z certyfikatem STUDIO i laptopy z certyfikatem STUDIO i współpraca firmy NVIDIA z twórcami oprogramowania, by przyspieszać pracę.

Karty graficzne RTX w naszej ofercie:

Jak mogę wybrać i zainstalować sterowniki Game Ready lub Studio?

Sama instalacja sterowników jest bardzo prosta. Użyjemy do tego rozbudowanego narzędzia od NVIDII – GeForce Experience. Po zainstalowaniu oprogramowania sami decydujemy o tym, jakie sterowniki wybierzemy. Jeśli grasz w najnowsze tytuły, z niecierpliwością czekasz na premiery i zależy Ci na jak największej wydajności, ilości klatek na sekundę i najbardziej szczegółowych detalach – wybierz sterowniki Game Ready. Jeśli jednak jesteś twórcą, zależy Ci na jak najkrótszym czasie oczekiwania na renderowanie materiałów w wysokiej jakości i rozdzielczości – wybierz sterowniki Studio.


Pamiętaj, że oprogramowanie GeForce Experience to nie tylko miejsce do aktualizowania sterowników! Masz tam opcję automatycznego dobierania ustawień graficznych do gry (pod możliwości sprzętu) i znajdziesz dostęp do wielu narzędzi!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756