Poradniki Eksperta

Szybki pendrive – ranking [TOP10]

 2023-04-14 

Nic tak nie ułatwia pracy jak szybki pendrive. Nie zawsze możliwe jest przesłanie plików za pomocą „chmury” lub jako załącznika w mailu. Zdecydowanie łatwiej jest wykorzystać w tym celu podręczną pamięć flash. Tylko który pendrive będzie najlepszy? Zapraszamy do lektury – po niej wszystko stanie się jasne.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Szybki pendrive – niezbędnik w każdym biurze i nie tylko

Tak naprawdę, szybki pendrive przydaje się w każdych okolicznościach. Nie tylko w pracy stanowi niezbędny element wyposażenia biura. Pendrive może być używany przez uczniów, studentów, kierowców, graczy, wielbicieli muzyki i nie tylko! Kiedyś, aby przenieść jakieś pliki na inne urządzenie, konieczne było wykorzystanie dyskietek, a potem płyt CD. Z dzisiejszej perspektywy, pojemność tych nośników przyprawia o uśmiech. Aktualnie oferowane pendrive’y mogą przenosić nawet 1024 gigabajtów. Co ważne, można ich używać przez wiele lat. z płytami nie było tak kolorowo, choć oczywiście dostępne były także nośniki z oznaczeniem „RW”, które pozwalały na usunięcie zapisanych danych. Mimo wszystko, płyty były zdecydowanie mniej trwałe.


Pendrive jest niewielkim, przenośnym dyskiem, który wystarczy podłączyć do gniazda USB w komputerze, odtwarzaczu, telewizorze lub innym urządzeniu. Choć rozmiar urządzenia jest bardzo niewielki, pozwala na przenoszenie dużej ilości plików. Sam zapis danych także jest bardzo szybki. Funkcjonalność pendrive’ów zdobyła ogromną popularność, dlatego korzysta z nich praktycznie każdy. Zakup urządzenia nie wiąże się z dużym wydatkiem. Cena pendrive’a różni się, w zależności od parametrów i producenta. Najtańszy model można kupić już za kilkanaście złotych. To zdecydowanie bardzo dobra inwestycja!

Kiedy przydaje się szybki pendrive?

Dobry pendrive przyda się w każdych okolicznościach. Z jego pomocą możesz przenosić dokumenty lub prace zaliczeniowe, które przygotowujesz na studiach. Dzięki pamięci flash możesz odczytać zapisane pliki dosłownie wszędzie. Pendrive to także dobre rozwiązanie, jeśli Twój samochód jest wyposażony w radio z portem USB. Wystarczy, że podłączysz urządzenie do gniazda, aby móc słuchać ulubione kawałki z głośników auta. Pendrive może być także używany do archiwizowania danych, na które nie masz już miejsca na dysku komputera. Niewątpliwie zaletą urządzenia jest brak potrzeby instalowania jakichkolwiek sterowników. Wystarczy podłączyć pendrive do gniazda USB, aby dane były możliwe do odczytania dosłownie w mgnieniu oka.


Pendrive będzie doskonałym narzędziem także dla najbardziej wymagających użytkowników, takich jak montażyści wideo, graficy czy projektanci. Warunkiem będzie wyłącznie zakup szybkiego urządzenia, które pozwoli szybko zapisywać i kopiować pliki o dużym rozmiarze. Warto mieć kilka modeli, a każdy z nich powinien mieć nieco inną rolę. W ten sposób nie będziesz musiał używać tego samego pendrive’a do słuchania muzyki w aucie i kopiowania ważnych dokumentów. Cena urządzeń zdecydowanie pozwala na takie rozwiązanie.

Szybki pendrive – jak wybrać dobrze? Kilka słów o pojemności

Wiesz do czego służy opisywany sprzęt, ale jak wybrać dobry, szybki pendrive? Ranking przygotowany przez naszą redakcję ma Ci pomóc w zakupie. Podstawą każdego, dobrego wyboru jest uwzględnienie cech kluczowych dla danej kategorii produktowej. Pierwszym parametrem ważnym z punktu widzenia użytkownika pendrive’a, bez wątpienia jest jego pojemność. Na to zwraca się uwagę od razu. Jeszcze dziesięć lat temu, zawrotną pojemnością był 1 gigabajt. Obecnie sprzedawane modele dysponują miejscem liczącym co najmniej czterokrotnie więcej. Wachlarz pojemności jest naprawdę spory. Największe pendrive’y mieszczą nawet ponad 1000 gigabajtów. To dokładnie tyle, ile można zapisać na dobrym dysku SSD! Obecnie najpopularniejsze są modele o pojemnościach 32, 64 i 128 gigabajtów. Pamiętaj, aby wybierając pendrive, zostawić lekki zapas miejsca – tak na wszelki wypadek. Duża pojemność przydaje się na przykład podczas przenoszenia danych z jednego komputera na drugi.


Jeśli ilość gigabajtów niewiele Ci mówi, czytaj dalej. Załóżmy, że zdjęcie wykonane telefonem waży około 4 megabajtów. Zmieścisz ich aż 2048 na pendrivie o pojemności 8 gigabajtów. Na modelu mieszczącym 1 terabajt, zmieści się ich aż… 250 tysięcy! Robi wrażenie, prawda? Pendrive o pojemności 128 gigabajtów jest w stanie pomieścić aż 201 filmów o średniej wadze 650 megabajtów.

Pendrive – szybkość zapisu i odczytu danych

Nie tylko pojemność jest istotna dla komfortu pracy z pendrivem. Nawet, jeśli pomieści on duże pliki w dużej ilości, może zdecydowanie zbyt wolno je zapisywać. Jeśli chcesz czekać wielu godzin na przeniesienie danych, potrzebujesz modelu, który zapewni wysokie prędkości transferu. Pendrive w standardzie USB 2.0 zapisuje pliki z prędkością około 10 megabajtów na sekundę. Odczyt danych jest dwukrotnie szybszy. Zdecydowanie polecamy wybrać model, który jest zgodny ze standardem USB 3.2. Taki pendrive może zapisywać pliki z prędkością nawet 50 megabajtów na sekundę. To bardzo dużo! Prędkość odczytu także robi wrażenie, gdyż osiąga nawet 100 megabajtów na sekundę. To jednak nie wszystko!


USB 3.2 występują w dwóch wersjach. Pierwsza generacja osiąga prędkości, jak wyżej opisane. Za to USB 3.2 Gen 2 jest prawdziwym demonem szybkości. Odczyt z prędkością 1000 megabajtów na sekundę i zapis osiągający do 900 megabajtów na sekundę to realne wartości, które są możliwe do osiągnięcia przez taki pendrive. Takie urządzenie polecamy szczególnie tym osobom, które pracują z wykorzystaniem dużych plików. Mogą to być graficy, projektanci, montażyści video i nie tylko! w ofercie pojawiają się coraz częściej szybkie pendrive’y USB 3.2 Gen 2x2. Te osiągają nawet zawrotne 2500 megabajtów na sekundę. To wartości, które naprawdę mogą robić wrażenie.


Różnice w czasie zapisywania plików mogą być nawet kilkunastokrotnie większe, pomiędzy pendrive’ami o wysokiej prędkości zapisu, a starszymi modelami. Nie warto więc oszczędzać, jeśli nie lubisz bezczynnie czekać na realizację procesów przez Twój komputer.

Mocny pendrive – budowa ma duże znaczenie

Nawet najszybszy pendrive będzie bezużyteczny, jeśli ulegnie uszkodzeniu. Większość modeli dostępnych na rynku jest kieszonkowa. Niewielkie rozmiary bardzo ułatwiają przenoszenie. Pendrive możesz powiesić do smyczy z kluczami, a także nosić w kieszeni spodni. Częste transportowanie pamięci flash naraża ją na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego powinieneś wybrać taki model, który wykonano z wysokiej jakości materiałów. Mocny plastik lub metalowa obudowa to zdecydowanie dobry wybór. Niektórzy producenci decydują się także na udostępnienie zatyczek, które chronią przed uszkodzeniem wtyku. To bardzo praktyczne i co więcej, chroni także przed dostawaniem się okruszków lub kurzu. Niektóre pendrive’y są naprawdę miniaturowe. Mogą być bardzo smukłe lub przypominać adaptery do myszek bezprzewodowych.


Powinieneś także zwrócić uwagę na sam wtyk. Powinien być wykonany z metalu, jeśli sprzęt ma Ci służyć przez wiele lat. Sprawdź także zastosowany standard. Niektóre modele są przystosowane do pracy z portami USB C lub Lightning.

Pozostałe cechy dobrego i szybkiego pendrive’a

W dobie urządzeń mobilnych, warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia urządzenia do smartfonu lub tabletu. Taki pendrive musi dysponować funkcją On The GO (OTG). Taki nośnik może być podłączony do gniazda USB-C lub Lightning (w telefonach Apple). Bardzo często udostępniane są także specjalne adaptery, który pozwalają szybko łączyć się z różnymi standardami, zmieniając tylko końcówkę. Jeśli zależy Ci na takim nośniku, sprawdź przed zakupem czy wstępnie wybrany model dysponuje takim rozwiązaniem.


W przypadku pendrive’a, który ma służyć magazynowaniu ważnych dokumentów, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, urządzenie powinno być szyfrowane. Dzięki temu dane są zabezpieczone. Może to być hasło, 128- lub 256-bitowym szyfrowaniem. Co więcej, najbardziej zaawansowane nośniki mogą się sformatować, jeśli dojdzie do nieudolnej próby przejęcia danych. Szyfrowany pendrive jest bardzo istotnym elementem wyposażenia firmy. Przepisy RODO są bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o magazynowanie danych osobowych. Powinny być one zatem bardzo dobrze chronione.


Znając wszystkie istotne parametry nośników, możesz teraz kupić szybki pendrive. Ranking pomoże Ci dokonać zakupu spośród listy sprawdzonych modeli, które bardzo chętnie kupują nasi użytkownicy. Cena lub znajomość konkretnego producenta nie powinny być jedynymi czynnikami decyzyjnymi. Znając kluczowe cechy, powinieneś kupić taki nośnik, który spełni wszystkie oczekiwania przed nim postawione.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756