Zdaniem eksperta
Regularne sprawdzanie temperatury procesora ma istotne znaczenie dla wydajności pracy komputera oraz jego żywotności. Jeśli jest zbyt wysoka, komputer może się zawieszać lub nawet nieoczekiwanie wyłączać. Przekonaj się, jak sprawdzić temperaturę procesora i jak go chłodzić.
Optymalna temperatura procesora wpływa na jego wydajność. Większość laptopów i komputerów stacjonarnych pracuje bezproblemowo w temperaturze 55-85 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna wynosi zazwyczaj 79-90 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia temperatura procesora zależy od indywidualnych czynników, takich jak wytrzymałość podzespołów czy konfiguracja komputera. Warto pamiętać, że z racji swojej budowy bardziej wytrzymałe na wyższe temperatury od komputerów stacjonarnych są laptopy. Temperaturę procesora można sprawdzić przy użyciu specjalnych programów dostępnych w internecie lub systemu BIOS. Darmowe programy, takie jak Speccy, CPU-Z czy HWMonitor, umożliwiają dokładne sprawdzenie temperatury procesora oraz innych komponentów. Wystarczy zainstalować wybrany program, aby mieć możliwość kontrolowania temperatury procesora.
Przegrzewający się procesor negatywnie wpływa na pracę komputera, dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki przyczyniają się do jego przegrzewania. Wśród najczęstszych przyczyn zwiększonej temperatury procesora można wymienić:
Zanim przystąpimy do obniżania temperatury procesora, warto dokładnie sprawdzić, czy nasz komputer nie jest obciążony wirusami oraz wyczyścić procesor z nadmiaru kurzu, a w razie konieczności wymienić pastę termoprzewodzącą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie dla temperatury procesora i wydajności jego pracy ma właściwe ułożenie kabli w obudowie. Warto sprawdzić, jak wyglądają kable w naszej obudowie, ponieważ ma to spory wpływ na cyrkulację powietrza i tym samym na przegrzewanie się procesora. Jeśli nasze działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, należy wykorzystać jeden ze sposób chłodzenia procesora: