Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Windows 11 – wymagania sprzętowe

 2022-08-01 

Jakiś czas temu, premierę miał Windows 11. Wymagania sprzętowe, a także najciekawsze zmiany poznacie w poniższym tekście. Z ilu systemów operacyjnych Ty korzystałeś? Pamiętasz je wszystkie?

Systemy operacyjne Windows – całkiem długa historia


Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, używanym na laptopach i komputerach. Oczywiście dostępny jest również darmowy Linux oraz MacOS od Apple, ale to właśnie oprogramowanie Microsoftu podbiło rynek. Pierwszy Windows 1.01 został zaprezentowany 20 listopada 1985 roku, czyli 37 lat temu! W następnych latach, premierę miały kolejne odsłony systemu. Jednak jeden z najpopularniejszych, Windows 95, pojawił się dopiero 24 kwietnia 1995 roku. Przypominał on już aktualnie używane oprogramowanie dedykowane urządzeniom desktopowym. Oczywiście nie ma sensu porównywać możliwości, czy nawet szaty graficznej. Niemniej jednak, poruszanie się po tym środowisku odbywało się bardzo podobnie. Nie było konieczne wpisywanie komend i wystarczyło poruszanie się po ekranie z pomocą myszki. Kolejnych wersji pojawiało się sporo. Aż do Windows 11, który można było pobrać za darmo, pod warunkiem posiadania wcześniejszej wersji.


Laptopy w naszej ofercie:

Windows 11 – wymagania i aktualizacja

System operacyjny Windows 11 jest przeprojektowaną wersją poprzednika. Nie należy więc spodziewać się wielkiej rewolucji. „Jedenastka” jest bardziej funkcjonalna i lepiej zoptymalizowana. Nowością jest na pewno możliwość darmowej aktualizacji. Jeśli posiadasz komputer z Windows 10 i spełnia ona wymagania techniczne wobec nowej wersji oprogramowania, możesz skorzystać z tej opcji. W wielu sklepach, w tym i Media Expert, komputery sprzedawane z poprzednią wersją systemu, są specjalnie oznaczone informacją o możliwości bezpłatnej aktualizacji. Sama instalacja nowego systemu nie trwa długo. Jeśli pobrałeś już pakiet plików, zainstalowanie Windows 11 zajmuje około 7 minut. Prawda, że niewiele? Nie potrzebujesz także pomocy fachowców. Proces jest wyjątkowo prosty i nie przewidujemy problemów – nawet w przypadku mniej doświadczonych użytkowników.


Jaki komputer musisz posiadać, aby zainstalować Windows 11? Wymagania sprzętowe nie są wyśrubowane. Na pewno podstawową sprawą jest posiadanie komputera z pełni aktywowanym systemem w wersji „10”. Następnie potrzebny będzie Ci procesor o taktowaniu osiągającym co najmniej 1 gigaherca. niezbędne są także co najmniej dwa rdzenie. Procesor powinien być kompatybilny z formatem 64-bitowym. Jeśli mniej więcej znane są Ci parametry aktualnie sprzedawanych komputerów, to wiesz, że takie wymagania nie są dziś problemem. Spełniają je nawet urządzenia z niższej półki, które dostępne były już ponad 10 lat temu. Komputer powinien także posiadać kartę graficzną zgodną ze sterownikami DirectX 12 lub noszą, która korzysta z softu WDDM 2.0. Może być to oczywiście grafika zintegrowana z procesorem.


Wymagania Windows 11 przewidują również wykorzystanie co najmniej 4 gigabajtów pamięci RAM. To także nie jest wysoko postawiona poprzeczka. Obecnie sprzedawane laptopy oferują taką konfigurację jako podstawową. W razie potrzeby, możesz rozbudować pamięć o kolejny moduł, jeśli aktualnie brakuje Ci trochę do wymagań systemu.


Wyświetlacz komputera (laptopa) musi pozwalać na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości HD (720p), a jego przekątna musi być większa, niż 9 cali. W takim wypadku, możliwe jest zaprezentowanie w pełnej okazałości Windows 11. Wymagania sprzętowe dotyczą także ilości wolnego miejsca na dysku. Wystarczą 64 gigabajty, które pochłoną wszystkie pliki oprogramowania. Płyta główna powinna być kompatybilna z systemem zarządzania UEFI.


Kluczowe jest również wyposażenie w moduł TPM w wersji 2.0. Zanim pobierzesz aktualizację, możesz sprawdzić swój sprzęt za pomocą aplikacji PC Health Check. Program potwierdzi, czy Twój komputer jest zgodny z wymaganiami producenta oprogramowania. Twój sprzęt pod Windows 11 nie spełnia wymagań? Niektóre podzespoły możesz niedrogo wymienić, ale czasami bardziej opłacalny może okazać się zakup nowego urządzenia. Na pewno niespotykaną wcześniej nowością jest wymóg posiadania płyty głównej, która pracuje na nowoczesnej alternatywie BIOSu, czyli UEFI. Ten podsystem jest o wiele łatwiejszy w obsłudze przez niedoświadczonego użytkownika.

Co nowego wnosi Windows 11?

Na pewno nie sposób przejść obok odświeżonej szaty graficznej nowej wersji systemu operacyjnego. Pasek startowy wygląda całkowicie inaczej. Przycisk „Menu Start” umieszczono na nim centralnie, a nie jak wcześniej – po lewej stronie. Zagwarantowano także szybki dostęp do wielu funkcji i najważniejszych opcji. System zaprojektowano także pod kątem pracy kreatywnej – również z wykorzystaniem więcej, niż jednego ekranu. Można więc tworzyć indywidualne pulpity, które dedykowane są pod każdy z dostępnych wyświetlaczy.


 Oczywiście nie mogło także zabraknąć funkcjonalnych widgetów z opcją wysyłania powiadomień na wybrane tematy. Możliwe jest na przykład szybkie zapoznanie się z najważniejszymi informacjami w danym dniu. Pełna integracja Windowa z aplikacją Microsoft Teams, ułatwia korzystanie z narzędzia służącego do organizowania spotkań zdalnych. Teraz wideokonferencje będą jeszcze prostsze! Wiele uwagi poświęcono optymalizacji systemu. Windows 11 ma działać szybciej i nie chodzi jedynie o jego uruchamianie wraz z urządzeniem. Sama praca poszczególnych aplikacji również ma być wydajniejsza. Natomiast aktualizacje mają być mniej obfite, co zachęci do ich częstego instalowania. Zadowoleni na pewno będą również gracze.


W Windows 11 pojawiły się rozwiązania dedykowane gamingowi. To między innymi aplikacja Xbox Game Pass dla graczy PC-towych, która pozwala grać w setki dostępnych tytułów za niewielką opłatą miesięczną. Microsoft, także jako producent konsol, dostrzega ogromny potencjał w świecie gier.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756