Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

OEM – co to takiego?

 2023-07-19 

Kupując nowy komputer stacjonarny lub laptop, musimy zwrócić uwagę na to, czy posiada wgrany system operacyjny. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ wiele urządzeń dostępnych w sklepach, oferuje różne rozwiązania w tej kwestii. Warto zatem zapoznać się z pojęciem OEM. Co to jest i dlaczego ma aż tak duży wpływ na funkcjonowanie naszego komputera, a także na nasz komfort pracy? Postaramy się to wszystko dokładnie wyjaśnić w naszym poradniku.

Czym jest OEM?

Komputer jest urządzeniem elektronicznym, które możemy w dzisiejszych czasach spotkać na każdym kroku. Szturmem zdobyło rynek, stając się narzędziem pracy, nauki, a coraz częściej także rozrywki. Do jego poprawnego funkcjonowania, potrzebujemy jednak czegoś więcej, a jest to system operacyjny. Najpopularniejszym obecnie jest Windows, który praktycznie zdominował rynek, a jego różne wersje możemy spotkać na niemal każdym komputerze, czy laptopie. Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu komputera, zorientować się, czym jest licencja OEM i która z nich będzie dla nas najodpowiedniejsza.


Sam skrót OEM, co to oznacza? Pochodzi od angielskiego określenia Original Equipment Manufacturer, co można przetłumaczyć na nasz język jako producent oryginalnego wyposażenia. W tym przypadku, wyposażeniem nazywany jest wspomniany system operacyjny. Kupując nowy komputer, możemy zdecydować się również na otrzymanie licencji OEM, czyli systemu operacyjnego. Dzięki temu, nasze urządzenie będzie od razu gotowe do użytkowania, ponieważ niezbędne do tego oprogramowanie, będzie już znajdować się w komputerze. Oznacza to zatem, że otrzymujemy wspomniane oprogramowanie do użytkowania, bez potrzeby kupowania i instalowania go na własną rękę. Jest to istotna informacja, ponieważ na rynku znajdziemy całe mnóstwo komputerów, które nie posiadają wgranego żadnego systemu operacyjnego, czyli posiadają tzw. czyste dyski, na których nic się nie znajduje. W takim przypadku, to kupujący musi na własną rękę zająć się wgraniem niezbędnego oprogramowania.

Wersja fizyczna i elektroniczna

Zatem licencja OEM – co to jest i co posiada? Ma jedną ogromną przewagę nad innymi licencjami, jak BOX. Nie posiada żadnego fizycznego nośnika pamięci, co oznacza, ze jedyna jej kopia, to ta na naszym komputerze. Licencja typu BOX, czyli tzw. pudełkowa, to jak sama nazwa wskazuje opakowanie z płytą, na której znajdziemy system operacyjny. W przypadku jej zgubienia, nie będziemy mieli możliwości ponownej instalacji. Licencja OEM wymaga jednak posiadania klucza produktu, który służy do aktywacji systemu. Może zdarzyć się tak, że dostaniemy taki klucz w wersji fizycznej, dlatego warto odpowiednio go zabezpieczyć, gdyż bez niego, nie będziemy mogli aktywować systemu operacyjnego. W tym przypadku, nasza licencja OEM staje się licencją fizyczną, podobną do licencji BOX. Co ciekawe, licencja OEM jest przypisana do urządzenia, co oznacza, że nie będziemy mieli możliwości wykorzystania jej na innym komputerze. Ma to swoje plusy, ponieważ w takim przypadku licencja jest dużo tańsza od innych wersji, oferowanych przez producentów systemów operacyjnych. Minusem jest jedynie, wspomniane wyżej, przypisanie do danego urządzenia. W wersji licencji BOX, mamy możliwość instalacji jej na innych komputerach, ale jest to zwykle ograniczone do kilku lub kilkunastu urządzeń. Zupełnie innym rozwiązaniem jest licencja typu ESD, która działa niemal tak samo jak licencja OEM, z tą różnicą, że zostanie przypisana do naszego konta Microsoft. Oznacza to, że nawet jeśli zgubimy klucz produktu, bez większego problemu będziemy mogli uzyskać do niego dostęp, poprzez nasze konto Microsfot.

Wsparcie techniczne

Warto w tym miejscu wspomnieć o wsparciu technicznym, w kontekście licencji OEM, jak i pozostałych. Producent zapewnia je jedynie w przypadku posiadanie licencji BOX, dlatego też odpowiedzialność za wsparcie systemu na licencji OEM, spada na sprzedającego. Oznacza to, że w przypadku nieoczekiwanej awarii, będziemy musieli zwrócić się do np. sklepu, w którym zakupiliśmy komputer z licencją OEM. Jest to duży minus, który może wiele osób zniechęcić do kupna licencji OEM, ale trzeba pamiętać o tym, że sam system Windows posiada wbudowane narzędzia diagnostyczne i naprawcze, które praktycznie eliminują możliwość trwałego uszkodzenia systemu operacyjnego. Jeśli pomimo tego, będziemy mieli problem z przywróceniem systemu na licencji OEM do poprawnego działania, wówczas konieczna może się okazać interwencja specjalisty.

Wersje systemów na licencji OEM

Dlaczego zatem warto zastanowić się nad kupnem licencji typu OEM? Co to będzie dla nas znaczyć, podczas korzystania z komputera? Przede wszystkim musimy być pewni, w jaki sposób będziemy użytkować system operacyjny. Jeśli szukamy komputera wyłącznie domowego, wówczas doskonale sprawdzi się licencja OEM. Co to zmieni? Poprzez przypisanie jej tylko do jednego urządzenia, znacząco ograniczy to nasze koszty podczas zakupu. Dodatkowo, wciąż będziemy mieli możliwość wyboru różnych wersji systemu Windows, w zależności od naszych potrzeb. Jeśli komputer ma służyć nam jedynie sporadycznie, wówczas powinniśmy wybrać Wersję Windows Home, która posiada wszystkie niezbędne funkcje. Jeśli natomiast komputer w naszym domu służy nam jako narzędzie do pracy lub nauki zdalnej, wówczas warto zastanowić się nad Windows Professional. System ten wyposażony został w kilka dodatkowych funkcji, głównie w formie rozwiniętego pakietu Office (Word, Excel itp.), które mogą przydać się do pracy i nauki. Nie mniej istotną cechą systemów operacyjnych jest to, jakiej są wersji: 64 czy 32 bitowej. Ma to ogromne znaczenie dla wydajności całego systemu, dlatego wersje 64 bitowe instaluje się na urządzeniach, które posiadają więcej niż 4 GB wbudowanej pamięci RAM. Ważne jest, aby system był w najnowszej wersji, a w tym przypadku jest to Windows 10. Licencja OEM występuje w wersji Windows Home i Professional, zarówno 64, jak i 32 bitowej.


Podsumowując, licencja OEM gwarantuje nam pełną wersję systemu operacyjnego Widnows, w wybranej przez nas wersji, ale wyłącznie na jedno urządzenie. Licencja BOX pozwoli nam na zainstalowanie systemu na maksymalnie 20 komputerach, co może być lepszym wyborem np. dla małych firm. W warunkach domowych, licencja OEM wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756