Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie? Jak to zrobić poprawnie?

 2023-08-11 

Właściwe chłodzenie komputera jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią wydajność i wysoką trwałość. Co jakiś czas potrzebna jest wymiana pasty termoprzewodzącej. Jak to zrobić i co powinieneś wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Pasta termoprzewodząca – co to takiego?

Pasta termoprzewodząca jest przewodnikiem ciepła, które generują poszczególne podzespoły komputera. Na przegrzewanie szczególnie narażone są laptopy, których skomplikowana konstrukcja ogranicza możliwość wykorzystania rozbudowanych zestawów chłodzących. Pastę nakłada się w miejscach styku elementów z radiatorami, które mają za zadanie odprowadzać nadmiar temperatury. Prowadzi to nie tylko do lepszej gospodarki cieplej, ale również zapewnia uszczelnienie, dzięki któremu kurz oraz inne drobinki nie dostaną się w szczeliny.

Pasty termoprzewodzące w naszej ofercie:

Wymiana pasty termoprzewodzącej – jak to zrobić?

Jak w przypadku każdego procesu serwisowego, odpowiednio się do niego przygotuj. Sprawdź w instrukcji obsługi, jaka pasta jest zalecana do stosowania z posiadanymi podzespołami. Przede wszystkim polecamy wyposażyć się w sprawdzone środki, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. W naszej ofercie zapewniamy dostęp do wysokiej jakości past, które bardzo dobrze przewodzą ciepło i łatwo się je nakłada. Wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie jest na pewno bardziej skomplikowana, niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Zdecydowanie będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi, które umożliwią demontaż obudowy. 


Przed rozpoczęciem prac, sprawdź jakimi śrubami skręcony jest Twój laptop. Przygotuj także wystarczająco dużo miejsca na stole lub blacie. To ważne, bo w odpowiednio przygotowanym środowisku, trudniej będzie o zgubienie jakiegoś elementu. Pamiętaj także o tym, że potrzebne jest dokładne usunięcie poprzedniej warstwy pasty. Przyda się w tym celu szmatka z mikrofibry i właściwy środek chemiczny, wyprodukowany do użytku z elektroniką.

Jak wymienić pastę termoprzewodzącą?

Proces należy przeprowadzić uważnie, aby ilość pasty była dokładnie taka, jak trzeba. Istnieje wiele sposobów, które mają swoich zwolenników, ale nie warto eksperymentować jeśli chodzi o tak skomplikowaną elektronikę, jak karta graficzna czy procesor. Przede wszystkim, nie możesz dopuścić do zalania pastą pozostałych elementów laptopa. Jej zbyt duża ilość sprawi, że rozleje się ona po okolicznych podzespołach, co może skutkować ich awarią. O ile nadmiar można oczyścić, to jest to bardzo czasochłonne i trudne. Lepiej unikać takich sytuacji i nie dokładać sobie kolejnej pracy. Nawet jeśli jakimś cudem smarowidło nie wypłynie, ale jego warstwa będzie zbyt gruba, może okazać się, że nie będzie odpowiednio wydajne. 


Zbyt duża odległość pomiędzy elementami mającymi się stykać, może skutkować kiepskim odprowadzaniem ciepła. Musisz też pamiętać, że po jakimś czasie pasta zacznie tracić swoje właściwości i jej powierzchnia zacznie ulegać degradacji. W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości, może dojść do powstawania pęcherzyków powietrza, które będą stanowiły przerwy w warstwie, mającej wspomagać odprowadzanie nadmiernej temperatury.


Oczywiście odwrotna sytuacja także nie jest pożądana. Zbyt mała ilość pasty, będzie skutkować gorszym chłodzeniem podzespołów, a w efekcie – ich przegrzewaniem. Taka sytuacja prowadzi do spadku wydajności laptopa, a w krytycznych przypadkach – awarii elementów lub całego komputera. Zachowanie optymalnej temperatury laptopa jest kluczem do długiej żywotności i satysfakcjonujących osiągów.

Nakładanie pasty termoprzewodzącej na procesor w laptopie

Procesor jest jednym z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze. Nakładanie pasty na procesor w tym przypadku jest najtrudniejsze i jeśli sobie z tym poradzisz, to inne elementy komputera nie sprawią Ci problemów. Dokonując zmiany pasty, zapewnij sobie odpowiednio dużo miejsca na blacie i zadbaj o oświetlenie. Zacznij od tego, aby wyłączyć laptopa. Odłącz go również od zasilania, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz sprzętowi. Jeśli to możliwe, zdemontuj także baterię. Nie wszystkie komputery przenośne to umożliwiają, ale warto to zweryfikować. Laptopa połóż spodem do góry. Możesz teraz przejść do demontażu obudowy. W zależności od urządzenia, będzie to wyglądało różnie. Często wystarczy tylko odkręcić kilka śrubek. 


Przed przystąpieniem do prac sprawdź, czy posiadasz odpowiedni śrubokręt. Ściągnij obudowę i zlokalizuj procesor. Odłącz go od płyty głównej i przejdź do oczyszczenia go z resztek starej pasty. W tym celu powinieneś wykorzystać ściereczkę z mikrofibry oraz alkohol izopropylowy. W najgorszym wypadku możesz też użyć zmywacza do paznokci. Usuń dokładnie starą warstwę pasty w taki sposób, aby nie pozostawić jej resztek. W innym wypadku, nowe smarowidło może gorzej radzić sobie z przewodnictwem cieplnym. Skutkiem takiego stanu rzeczy, może być przegrzewanie się urządzenia i spadek wydajności. Jeśli dokładnie umyłeś części, możesz przejść do nałożenia nowej warstwy. 


Stara szkoła mówi, że na środek płytki należy wstrzyknąć kroplę pasty, która będzie odpowiadać rozmiarem ziarenku ryżu. Nie rozsmarowuj pasty. Dokonaj montażu procesora z zachowaniem równomiernego nacisku. Środek rozprowadzi się w ten sposób samoczynnie. Staraj się to zrobić tak, aby nie przesuwać elementów. W ten sposób warstwa będzie identyczna w każdym miejscu i nie powstaną pęcherzyki powietrza.

Wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie – różne sposoby

W Internecie możesz znaleźć wiele innych sposobów na wymianę pasty. Oczywiście mogą one również zależeć od rodzaju urządzenia. Inaczej ten proces wygląda w laptopie i zupełnie odmiennie w przypadku konsoli (XBOX, PlayStation), czy też komputerów stacjonarnych. Będzie to głównie dotyczyć sposób demontażu poszczególnych elementów. Większe znaczenie ma tutaj sama technika nakładania pasty termoprzewodzącej. Niektórzy producenci smarowideł dołączają instrukcje, w których opisują metodę właściwą dla swojego produktu. Jak pisaliśmy wcześniej, często oprócz aplikatorów, w zestawie znajdują się także specjalne łopatki i szpatułki. Mimo wszystko, nie zawsze trzeba z ich korzystać. Równomierny docisk sprawi, że pasta rozprowadzi się dokładnie i bez naszej ingerencji.


Powyżej pisaliśmy o nałożeniu kropelki, choć wielu specjalistów poleca także rozprowadzenie linii. Zasada docisku jest identyczna. W przypadku większych powierzchni, takie rozwiązanie rzeczywiście może mieć sens. Warto w takim wypadku pokusić się o nałożenie dwóch równoległych linii lub skrzyżowanie ich na wzór litery „X”. Można przeczytać wiele skrajnych opinii na temat każdej z metod. Jeśli zależy Ci na maksymalnej optymalizacji wydajności i zapewnieniu niskiej temperatury, korzystaj ze sprawdzonych technik. Eksperymentowanie nie zawsze kończy się dobrze dla naszego sprzętu.

Po co używa się pasty termoprzewodzącej? Jaki jest efekt jej wymiany?

Wymiana pasty termoprzewodzącej powinna odbywać się w kilku przypadkach. Najbardziej popularną sytuacją jest, np. montaż nowego procesora lub karty graficznej. Wtedy taka operacja jest niezbędna, aby zapewnić optymalne warunki pracy elementów. Oczywiście pasta co jakiś czas ulega degradacji i warto położyć ją na nowo. Nawet jeśli była nakładana stosunkowo niedawno, ale jesteś niezadowolony z temperatury pracy podzespołów, możesz zmienić ją na inną.


Jeśli zauważyłeś, że Twój laptop wyraźnie zwolnił i zaczyna się przegrzewać, jest to sygnał, że czas sprawdzić stan pasty termoprzewodzącej. To jedna z czynności, którą warto zrobić, zanim podejmiesz decyzję o zmianie urządzenia lub podzespołów na nowe. Co ile należy powtarzać wymianę? To w dużej mierze zależy od rodzaju i przeznaczenia sprzętu. Jeśli Twój laptop to sprzęt gamingowy, na pewno proces powinno powtarzać się co najmniej raz na rok. W przypadku urządzeń o przeznaczeniu domowym, można ze spokojem odkładać tę czynność na dwa lub trzy lata. Domowy serwis sprzętu komputerowego pozwala uniknąć wielu nieprzewidywalnych awarii, które są kosztowne w skutkach. To samo dotyczy chociażby odkurzania obudowy. Kurz zapycha kanały wentylacyjne, osiada na podzespołach i także może mieć duży wpływ na przegrzewanie się sprzętu. Pasta termoprzewodząca nie jest droga. Kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od specyfikacji produktu. To naprawdę niewielka cena, jak na możliwość poprawienia warunków pracy komputera lub poszczególnych podzespołów.

Pasta termoprzewodząca w ofercie Media Expert

W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się kilkadziesiąt różnych past. Są to produkty przeznaczone do użytku uniwersalnego oraz specjalistyczne, które warto stosować na przykład w komputerach gamingowych. Pasty dostępne są w opakowaniach o różnej pojemności – od 1 do nawet 8 gramów. Choć taka ilość może wydawać się niewielka, to spokojnie wystarczy do co najmniej jednej wymiany. Wybierając pastę, sprawdź jej przewodność cieplną oraz zakres temperatury roboczej. Wszystkie te informacje zamieszczone są na kartach produktów w naszym sklepie. Sprawdź także, czy w zestawie znajduje się łopatka ułatwiająca rozprowadzenie pasty w trudnodostępnych miejscach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756