Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Prince of Persia: The Lost Crown – premiera nowej odsłony

  

2024-01-17


Tytuł Prince of Persia, kojarzy zdecydowana większość graczy. Gra obecna jest w świecie gamingu w zasadzie od samego początku, ponieważ pierwsza część pojawiła się 35 lat temu, a co ważniejsze, od razu stała się ogólnoświatowym hitem. Na przestrzeni lat gracze mieli przyjemność odkrywania zupełnie nowych rozdziałów w tej opowieści, a w tym roku, dojdzie do tego nowa odsłona, czyli Prince of Persia: The Lost Crown.

Klasyczny reboot serii

Cykl gier Prince of Persia, można podzielić na kilka istotnych z punktu widzenia fabuły rozdziałów. Istnieje bowiem główna linia opowieści, która w bezpośredni sposób odwołuje się do oryginalnej gry, wydanej w 1989 roku, ale z biegiem czasu następni wydawcy dokładali kolejne, po to, aby finalnie Prince of Persia zostało podzielone na trzy całkowicie odrębne od siebie linie. Prince of Persia: The Lost Crown zaliczane jest do oryginalnej fabuły, czyli historii nawiązującej do tego, co znasz, chociażby z pierwszych odsłon cyklu lub poprzednich dwóch gier, będących oficjalnymi rebootami.

Samo słowo reboot, jest tutaj niezwykle istotne, ponieważ studio Ubisoft odpowiedzialne za Prince of Persia: The Lost Crown zapowiedziało, że historia nie będzie w żaden wyraźny sposób kontynuować tej z poprzednich gier, ale przedstawi zupełnie świeży i nowy rozdział w tym cyklu. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że Ubisoft faktycznie wziął sobie swoje własne słowa do serca, ponieważ Prince of Persia: The Lost Crown nawet samym wyglądem pozwala założyć, że ta część gry będzie zupełnie unikatowa.

Sukces serii Prince of Persia

Prince of Persia zdobyło ogromną popularność, jako jedna z pierwszych platformówek, wykorzystując do stworzenia gry wiele innowacyjnych technologii. Same ruchy głównego bohatera zostały opracowane przy użyciu wczesnej wersji motion-capture, co na końcówkę lat 80 było nie tylko niezwykle drogie, ale wymagało sporo wprawy. Gracz mógł jednak dzięki temu przemierzać kolejne poziomy i mierzyć się z przeciwnikami czując, że postać którą steruje, jest czymś więcej niż tylko zbiorem pikseli na ekranie. Prince of Persia wyróżniało się również w kwestii zarysowania tła fabularnego, pokazując graczowi egzotyczny jak na tamten czas folklor Bliskiego Wschodu.

Prince of Persia: The Lost Crown - premiera gry

Ubisoft podeszło w bardzo ciekawy sposób do kwestii grafiki w grze Prince of Persia: The Lost Crown. Premiera już 18 stycznia, dlatego nie będziesz musiał długo czekać, aby samemu się o tym przekonać. Całość jest platformówką 2.5D, co przekłada się na dosyć oczywiste nawiązanie wizualne do starszych odsłon cyklu, gwarantując jednocześnie wysoki poziom wszystkich detali. W efekcie wygląda to na solidne retro widowisko, które może przykuć wagę nie tylko młodszych graczy, ale także i tych starszych.

Mechanika w grze Prince of Persia: The Lost Crown

Prince of Persia: The Lost Crown ma stać się godnym następcą oryginalnej gry, co widać właśnie w warstwie fabularnej, ale nie tylko. Historia znów przeniesie Cię do Persji, w której nie kto inny jak książę, zostaje uprowadzony przez tajemniczych porywaczy. Główny bohater, w którego się wcielisz, czyli Sargon, jako członek elitarnej Gwardii chroniącej księcia, zostaje wysłany z misją jego uratowania. Już na samym początku tej niebezpiecznej przygody wychodzi na jaw, że książę Ghassan jest przetrzymywany w miejscu nazwanym Góra Qaf. Nie wróży to zatem prostego zadania, ponieważ wokół Góry Qaf krążą niestworzone wręcz legendy, mówiące o pojawianiu się niewytłumaczalnych zjawisk, wliczając w to zaburzenia czasoprzestrzeni.


Prince of Persia: The Lost Crown to gra wyłącznie z trybem jednoosobowym. Nie ma tutaj możliwości prowadzenia rozgrywki online, co jednych ucieszy, a drugich zasmuci. Mechanika gry pozwala na pokonywanie kolejnych map, na których możesz spotkać wiele różnorodnych pułapek, zagadek, czy przeciwników. Wtedy jedynym wyjściem pozostanie walka, której system jest wyjątkowo rozbudowany.


Podczas potyczek, główny bohater może użyć wielu prostych, ale także i skomplikowanych ataków, które z kolei wymagają niemal akrobatycznej zwinności, ponieważ wciśnięcie odpowiedniej konfiguracji przycisków, na pewno będzie wyzwaniem. Główny bohater dodatkowo posiada ukryte zdolności magiczne, które także możesz rozwijać, chociażby poprzez kupno dodatkowych amuletów.


Według zapowiedzi, fabuła ma zapewnić ponad 25 godzin, jeśli rozgrywkę poprowadzisz wyłącznie według głównej linii fabularnej. Do tego można doliczyć dodatkowe kilkanaście godzin pobocznych aktywności.

Dostępność i wymagania Prince of Persia: The Lost Crown 

Prince of Persia: The Lost Crown pojawi się na większości najpopularniejszych modeli konsol, czyli: PS4, PS5, Nintendo Switch, Xbox Series One i X/S. Dla osób chcących zagrać na PC, Ubisoft udostępniło specyfikację techniczną. We wszystkich przypadkach, konieczne jest, aby PC wyposażony był w przynajmniej 30 GB wolnej przestrzeni na dysku, a także system Windows 10 lub 11.


Wymagania minimalne (60 FPS, 1080p):

  • procesor Intel Core i5-4460 3.4 GHz lub AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz, 
  • karta graficzna Nvidia GeForce GTX 950 (2 GB VRAM) lub AMD Radeon RX 5500 XT (4 GB VRAM), 
  • 8 GB pamięci RAM. 

Zalecane wymagania sprzętowe (60 FPS, 2K):

  • procesor Intel Core i7-6700 3.4 GHz lub AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz, 
  • karta graficzna Nvidia GeForce GTX 960 (4 GB VRAM) lub Radeon RX 5500 XT (4 GB VRAM),
  • 8 GB pamięci RAM. 

Wymagania Ultra (60 FPS, 4K):

  • procesor Intel Core i7-6700 3.4 GHz lub AMD Ryzen5 1600 3.2 GHz, 
  • karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1060 (6GB VRAM) lub AMD Radeon RX 5500 XT (8GB VRAM), 
  • 8 GB pamięci RAM.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756