Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego mikrofalówka nie grzeje?

Data dodania: 01-05-2023

Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem działającym po podłączeniu jej kabla do gniazda elektrycznego, a zatem – na prąd. Podczas używania takiej kuchenki obowiązują pewne zasady, wynikające z jej budowy i tych należy ściśle przestrzegać. Są bowiem takie produkty, których nie należy do niej wkładać, np. należą do nich jajka w skorupkach, a nawet surowe ziemniaki. Istotne jest także, to w czym produkty chcemy np. odgrzać i na pewno nie należy tego robić, gdy dania albo produkty są owinięte w srebrną folię lub znajduję się w metalowych, zamkniętych puszkach. Nie powinno się też uruchamiać kuchenki zupełnie pustej. Ważne jest również, by jej nie przegrzewać. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń (warto przeczytać instrukcję), urządzenie może ulec uszkodzeniu i wtedy przestać grzać. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, dlaczego mikrofalówka nie grzeje, warto zadać sobie pytanie, czy na pewno wszystko zrobiliśmy prawidłowo, czyli zgodnie z zaleceniami.

Budowa i schematy – rzeczy ważne

Powodów, dla których mikrofalówka nie grzeje, może być kilka, jedne błahe, inne na tyle poważne, że nie można naprawiać ich samodzielnie. Większość związana jest właśnie z jej budową. W takiej sytuacji zawsze lepiej jest poradzić się fachowca z autoryzowanego serwisu AGD. Sami, jeśli się na tym nie znamy, możemy zaszkodzić urządzeniu jeszcze bardziej. Zanim więc oddamy ją do naprawy, dobrze jest wiedzieć z czego się składa, ponieważ wiedząc to, możemy przynajmniej się domyśleć, co szwankuje. Każda instrukcja zawiera schematy budowy danego modelu.


W zasadzie najważniejszą częścią każdej kuchenki mikrofalowej jest magnetron, czyli rodzaj lampy radiowej (diody próżniowej) z układem elektrod. Pomiędzy rozgrzaną katodą i anodą płynie prąd o wysokim napięciu, a powstające mikrofale są kierowane przewodem do wnętrza kuchenki. Produkty spożywcze, które wkładamy do kuchenki, zawierają wilgoć, więc bardzo szybko się rozgrzewają za sprawą mikrofal, bo cząsteczki wody są wprawiane w drgania, zmieniając energię kinetyczną w cieplną. Gotują się zatem od wewnątrz, a dzieje się to bardzo szybko.

Mikrofalówki w naszej ofercie:

Co jeszcze jest w mikrofalówce?

Poza magnetronem w większości mikrofalówek znajdują się również inne elementy. Są tam m.in. bezpieczniki, dioda kondensatora, przełącznik drzwi, moduł sterowania, czy sam kondensator. Poza mini jest też to, co widać gołym okiem. Znajdziemy zatem okrągły talerz (obraca się), drzwiczki z metalową wtopioną siatką, lampę oświetlającą wnętrze, specjalny przewód zwany falowodem (kieruje mikrofale do wnętrza kuchenki). Są również dioda zasilania, transformator zasilania, panel sterowania, czy blokada drzwiczek. W niektórych modelach jest również grill, jak też termoobieg. W zasadzie większość tych elementów może sprawić, że jeżeli zostaną uszkodzone – mikrofalówka nie grzeje. Oto najczęstsze przykłady.

To może być uszkodzony bezpiecznik

Mikrofala nie grzeje, jak naprawić – zdarza się to wskutek przegrzania kuchenki, np. podczas gotowania w niej wody w nieodpowiednim naczyniu, bezpiecznik po prostu może się spalić, przez co kuchenka przestanie podgrzewać, gdyż spalony element odetnie zasilanie. Jest to najczęstszy powód i dlatego od niego trzeba zacząć. Jednakże na szczęście bezpiecznik da się wymienić bez większego trudu.

Szwankuje wentylator

Jeśli w krótkim czasie po wymianie bezpiecznika urządzenie ponownie przestaje grzać, to może się okazać, że nie działa wentylator, którego zadaniem jest m.in. zabezpieczenie magnetronu oraz całego urządzenia przed spaleniem. Należy więc sprawdzić, czy nic nie blokuje ramion wentylatora i poruszają się one normalnie. Jeśli tak, to znaczy, że usterka leży po innej stronie.

Problem z diodą kondensatora

Jest to kolejna, dosyć powszechna usterka. Dioda współpracuje z kondensatorem. W sytuacji, gdy się przepali, zabraknie wystarczającego zasilania i kuchenka przestaje grzać. Jeśli dioda nie działa, trzeba będzie ją wymienić, gdyż przestanie działać także całe urządzenie.

Przepalony kondensator

Zazwyczaj chodzi o zwarcie kondensatora wysokiego napięcia – usterka, której efektem może być to, że kuchenka mikrofalowa przestaje grzać. W sytuacji, gdy kondensator zostaje przepalony, cały obwód wysokiego napięcia może działać nieprawidłowo, a w tym również mikrofala może nie grzać.

Uszkodzony transformator

Za sprawą dobrego działania transformatora urządzenie wytwarza bardzo wysokie napięcie, dzięki czemu zasilona zostaje antena magnetronu, wytwarzająca energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania kuchenki (gotowanie, przygrzewanie itp.). W sytuacji, gdy transformator się przepali, może nastąpić spięcie. W transformatorze bywa też uszkodzone uzwojenie wtórne wysokiego napięcia. Niestety, tego nie można już naprawić samodzielnie. Trzeba kupić odpowiednią dla danego modelu część zamienną.

Zepsuty moduł sterowania

Zdarza się to, chociaż niezbyt często, że psuje się moduł odpowiedzialny za włączanie różnych programów. W tej sytuacji kuchenka mikrofalowa nie będzie działała prawidłowo i należy tę część wymienić. Nie jest to jednak bardzo poważne uszkodzenie i po wymianie modułu urządzenie będzie działało prawidłowo.

Mikroprzełącznik drzwi

W sytuacji, gdy nie można ich zamknąć, nie da się zatem uruchomić kuchenki przy otwartych drzwiczkach. Mikroprzełącznik drzwi jest bowiem rodzajem czujnika, „informującym” urządzenie o zamkniętych drzwiach. W niektórych modelach zamontowany jest więcej niż jeden mikroprzełącznik drzwi, dlatego trzeba sprawdzić który się zepsuł i wymienić go.

Problem z magnetronem

To ważne, bo żeby dobrze pracował niezbędne jest przecież pole magnetyczne 0 m.in. odpowiednim natężeniu. A istotne jest tym bardziej, że magnetron jest bardzo ważnym elementem każdej mikrofalówki. Są różne przykłady uszkodzeń, np. poluzowanie wsuwki konwertorowej. Magnetron ma w sobie pierścienie ferrytowe. Jeżeli któryś z nich będzie spalony, to pole magnetyczne zostanie zniekształcone i wytwarzanie mikrofal będzie zaburzone, a zniekształcone mikrofale mogą doprowadzić do przegrzania części magnetronu. Należy też sprawdzić antenę magnetronu, która odchodzi do komory głównej kuchenki i jeśli się spaliła, to trzeba wymienić magnetron na nowy

Mikrofalówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756