Zdaniem eksperta
Kuchenki mikrofalowe na stałe zagościły w naszych domach i biurach. To bardzo praktyczne urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Mikrofalówki mogą być wyposażone w wiele przydatnych programów. Najczęściej, podgrzewamy w nich wcześniej przyrządzone potrawy. Dzięki temu w szybki i prosty sposób, serwujemy gorący posiłek. Możemy w niej również rozmrażać potrawy, grillować, czy nawet gotować. Szybkie tempo życia sprawia, że to małe urządzenia bardzo ułatwia nam funkcjonowanie. Częste używanie mikrofalówki, sprzyja powstawaniu zabrudzeń. Resztki jedzenia z łatwością osadzają się na ścianach urządzenia, a z czasem zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Jakich środków używać do pozbycia się zabrudzeń? Jak często myć ten sprzęt? Oto kilka rad, jakich błędów uniknąć, by utrzymać mikrofalówkę idealnie czystą.
W artykule znajdziesz:
1. Zapobieganie zabrudzeniom mikrofalówki
2. Systematyczne czyszczenie mikrofali
3. Czyszczenie mikrofalówki octem
4. Czyszczenie mikrofali cytryną
5. Środki czystości dedykowane kuchenkom mikrofalowym
6. Czyszczenie mikrofalówki bez zarysowań
Zapobieganie zabrudzeniom mikrofalówki
Regularne używanie kuchenki mikrofalowej, wpływa na łatwe osadzenie się zabrudzeń. W pośpiechu wkładamy do niej dania o płynnej konsystencji, które rozpryskują się pod wpływem wysokiej temperatury. Ważne jest zatem, podgrzewanie potraw w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach z zamknięciem. Należy więc pamiętać, o przykrywaniu potraw. Do kuchenki mikrofalowej możesz używać naczyń, które dobrze przewodzą ciepło, jak np. naczynia szklane, czy ceramiczne.
Nie wkładaj natomiast naczyń z metalu lub z jego dodatkami, aby zapobiec wyładowaniom elektrycznym. Na dnie urządzenia znajduje się duży, zazwyczaj szklany talerz, na którym ustawiasz naczynia z daniami. Niestety zdarza się, że podczas pracy, potrawy w mikrofalówce wykipią. Aby więc temu zapobiec, możesz postawić dodatkową tackę lub spodek. Nie wszystkie produkty możesz wkładać do tego sprzętu. Na pewno nie ugotujesz w nim jajek, czy nie podgrzejesz winogron. Mogą one zabrudzić całe urządzenie i doprowadzić do małej eksplozji domowej. Warto, abyś zastosował się do tych uwag, a ominie Cię żmudne czyszczenie mikrofalówki.
Systematyczne czyszczenie mikrofali
Jak umyć mikrofalówkę bez wysiłku? Jest na to tylko jeden sposób, a mianowicie, regularne mycie urządzenia. Zapobiegnie ono powstawaniu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Po każdym użyciu mikrofalówki, przetrzyj jej wnętrze i usuń zabrudzenia, które osiadły na ścianach, czy drzwiach. Unikniesz w ten sposób powstania trwałych plam, tworzących bardzo trudną do usunięcia warstwę brudu. Zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia wydzielają przykry zapach, który może przenosić się na Twoje potrawy. Jest to istotne, gdyż mikrofalówka jest urządzeniem, które ma bezpośredni kontakt z jedzeniem. Ważne jest więc utrzymanie jej w idealnej czystości, by nie gromadziły się w niej bakterie. Jeśli więc podgrzewasz aromatyczne mięso, a zaraz potem deser w postaci sernika na gorąco, to pamiętaj o przetarciu mikrofalówki. Dzięki temu, zapach mięsa nie przejdzie na Twój sernik. To podstawowe zasady, które warto wdrożyć w kuchni. Nie wymagają ogromnego wysiłku, a zapobiegają niepożądanym efektom w postaci trwałych zabrudzeń, czy nieprzyjemnych zapachów. Tu systematyczność, to klucz do sukcesu.
Czyszczenie mikrofalówki octem
Jak wyczyścić mikrofalówkę? Pierwszym i sprawdzonym domowym sposobem, jest czyszczenie mikrofali octem. To podstawowy środek czyszczący w każdym gospodarstwie domowym. Doskonale radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Działa odkażająco i oczyszczająco. Jedynym mankamentem, jest jego charakterystyczny ostry zapach. Czyszczenie mikrofali octem, jest bardzo proste i przynosi zadowalający efekt. Warto więc, abyś wypróbował ten sposób. Jak to zrobić? Przygotuj roztwór z wody i octu, w proporcji 1:1 i wstaw w otwartym naczyniu do środka urządzenia. Następnie uruchom mikrofalę ustawiając najwyższą moc na około 5 minut (w przypadku trwalszych zabrudzeń 15 minut). Para, która powstaje z roztworu, zmiękczy zalegający w urządzeniu brud. Dzięki temu, będzie łatwiej go doczyścić. Po tym zabiegu, wytrzyj wnętrze całej mikrofali wilgotną ściereczką. Na koniec możesz również przemyć je ciepłą wodą i zostawić otwarte drzwi urządzenia. Sprawdź, czy ten sposób będzie dla Ciebie odpowiedni.
Czyszczenie mikrofali cytryną
Kolejnym domowym sposobem, jest czyszczenie mikrofali cytryną. Ten owoc jest nie tylko zdrowy i aromatyczny, ale posiada również właściwości czyszczące i antybakteryjne. Ma wysoką siłę rozbijania cząsteczek brudu, a przy tym świeży zapach. Doskonale więc poradzi sobie z tłustymi plamami i śladami przypalenizny, jak również z absorbującymi zapachami, których ciężko się pozbyć. Tu podobnie, jak w przypadku octu należy przygotować roztwór. Do naczynia wlewasz wodę i wyciśnięty sok z cytryny (mogą być plastry). Umieszczasz go w mikrofali i włączasz na 5 minut, uruchamiając najwyższą temperaturę. Swobodnie rozchodząca się para ze związkami znajdującymi się w cytrynie, zmiękczy plamy i ułatwi ich czyszczenie. Ważną zaletą tego sposobu, jest zneutralizowanie zapachów. Cytryna pozostawi świeży, przyjemny zapach. W podobny sposób można również użyć sody oczyszczonej. Ten patent jest również skuteczny i ekologiczny. Zarówno ocet, cytryna, jak i soda, to naturalne środki czyszczące.
Środki czystości dedykowane kuchenkom mikrofalowym
Poza domowymi środkami do czyszczenia mikrofali, możesz użyć odpowiednich płynów, przeznaczonych do tego celu. Nie możesz jednak używać silnych detergentów, które mogą uszkodzić urządzenie. Jak wyczyścić mikrofalówkę w środku? W ofercie naszego sklepu, są skuteczne płyny, dedykowane tym właśnie urządzeniom. Służą one do czyszczenia powierzchni wewnętrznych, jak i zewnętrznych mikrofalówek (np. płyn WPRO). Środki te radzą sobie z trudnym nalotem, brudem, plamami tłuszczu, czy też przyschniętymi zabrudzeniami. Poza tym, chronią wnętrze mikrofali, dezynfekują, ale i neutralizują zapachy. Warto również zwrócić uwagę na płyny np. CleanFix czy Electrolux. Te specjalne preparaty, pomogą Ci utrzymać mikrofalę w czystości.
Czyszczenie mikrofalówki bez zarysowań
Jak wyczyścić mikrofalówkę, by jej nie uszkodzić? Do mycia tego urządzenia, możesz używać miękkich ściereczek lub papieru kuchennego. Nie możesz natomiast czyścić uporczywych plam druciakami, ani ostrymi narzędziami. Możesz w ten sposób uszkodzić delikatną powierzchnię ścian mikrofali i pozostawić zarysowania. Wtedy brud z łatwością będzie osadzał się w takich wyżłobieniach.
Czyszczenie poszczególnych elementów mikrofalówek
Jak wyczyścić mikrofalówkę, by idealnie lśniła? Poza ścianami mikrofali, należy pamiętać o talerzu, na którym umieszczasz dania. W niektórych modelach istniej możliwość jego mycia w zmywarce. Warto również zadbać o uszczelki oraz inne trudno dostępne elementy. W nich również osadza się brud i trudno się go pozbyć. Można spróbować je doczyścić, używając drewnianej wykałaczki, czy patyczka, które ułatwią dostęp do małych otworów. Nie można również zapominać, o czyszczeniu mikrofalówki z zewnątrz. Tu osadza się kurz i brud. Zwłaszcza wentylator, narażony jest na duże zanieczyszczenia. Możesz je skutecznie usunąć, za pomocą odkurzacza z zamontowaną małą szczoteczką. Mikrofalówka wyczyszczona wewnątrz i na zewnątrz, gwarantuje idealne funkcjonowanie i piękny wygląd.
Mikrofalówki z funkcją czyszczenia
W asortymencie naszego sklepu, znajdziesz mikrofalówki wyposażone w nowoczesne technologie, umożliwiające dokładne i skuteczne czyszczenie. Wystarczy wlać szklankę wody do specjalnego naczynia i uruchomić cykl czyszczenia. Po zakończeniu tej funkcji, wszelkie zabrudzenia z łatwością usuniesz za pomocą miękkiej ściereczki, a Twoja mikrofalówka będzie lśniła, jak nigdy dotąd. Przydatna jest również funkcja pochłaniania zapachów, która usuwa z wnętrza urządzenia wszelkie zapachy, nagromadzone podczas przyrządzania dań. Ten nowoczesny sprzęt, poza podstawowymi funkcjami, może wyręczyć Cię w mozolnym czyszczeniu kuchenki i zagwarantować idealną czystość oraz świeżość. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Sposobów jest wiele. Znajdź ten, który Tobie będzie odpowiadał najbardziej. Możesz stosować sposoby domowe, ale również używać specjalnych środków do czyszczenia mikrofali. Ważne jest, abyś był zadowolony z efektów swoich działań.
Najnowsze poradniki
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756