Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Frytkownica beztłuszczowa – co można robić przy jej użyciu?

 2023-07-19 

Coraz częściej mówi się, że smażenie na tłuszczu, nawet roślinnym, nie należy do najzdrowszych, zwłaszcza dla wątroby. Może dlatego producenci zdecydowali się zaproponować nam urządzenie, w którym można przyrządzić wiele dań, w tym ulubione przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci – frytkownicę beztłuszczową. Żeby jednak nie ograniczać urządzenia do jednej tylko funkcji, w końcu frytek nie jada się codziennie, dodatkowo je wyposażyli. Tak powstały urządzenia, w których można przygotować praktycznie cały obiad i to nie tylko dla mięsożerców, ale także dla tych, którzy nie jedzą mięsa. Chcemy powiedzieć Wam, co to jest frytkownica beztłuszczowa, co można robić, przy jej użyciu. Jednak zanim przejdziemy do funkcji urządzenia, warto zwrócić uwagę także na inne parametry.

Z czego składa się urządzenie?

Jest podobne do klasycznych frytkownic, z małymi wyjątkami. Niemal wszystkie modele, wyposażone są w misy stalowe, z tworzywa lub takie, które mają powłokę nieprzywierającą, w tym teflonową. Warto zwrócić uwagę na ich pojemność podawaną w litrach. Może być ona różna, zależnie od modelu oraz wielkości urządzenia. Pojemność mis zwykle waha się od jednego do około ośmiu litrów. Mają także kosze, np. na frytki, zaś mieszczą one od około 1 do 3 kilogramów surowca. Na każdej frytkownicy znajduje się wyświetlacz (w większości z przodu, ale są modele z wyświetlaczem na górze), najczęściej LCD. Znajdziemy tam również programator temperatur, z przedziału 40-200 st. C (zależnie od tego, co chcemy przyrządzić), a co się z tym łączy, także termostat. Wielu producentów daje w wyposażeniu dodatkowym zestaw wygodnych koszy, ruszt (jeśli jest funkcja grillowania), zestaw do pieczenia, czy też do przekąsek.

Co można zrobić w frytkownicy beztłuszczowej?

Frytkownica beztłuszczowa – co można robić, mając ją w kuchni? Takie pytanie zadają sobie wszyscy potencjalni kupujący. Zatem, piecze i smaży bez użycia tłuszczu (czysta oszczędność). Ma zazwyczaj od pięciu do ośmiu programów w tym zakresie, czyli: mięso, kurczak (zależnie od pojemności misy upiecze się go nawet w całości), ryby, owoce morza, zależnie od modelu także soczyste warzywa. Niektóre urządzenia, w zależności od wyposażenia i pojemności oraz mocy, również grillują, suszą (np. robią zdrowe chipsy z warzyw), opiekają, pieką pizzę, a nawet ciasto. Można powiedzieć, że „wyręczają” klasyczne piekarniki, zużywając przy tym mniej energii elektrycznej. To najlepiej pokazuje, co można robić w frytkownicy beztłuszczowej.


Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Takie pytanie stawia sobie na pewno wiele osób, no bo jak można przygotować klasyczne frytki bez tłuszczu? Okazuje się, że można, bo frytkownica beztłuszczowa zachowuje się podobnie jak klasyczny, konwekcyjny piekarnik. Zamiast tłuszczu, piecze się w niej, używając gorącego powietrza. Producenci nazywają tę funkcję bardzo różnie. Możemy zatem spotkać w opisie technologię, m.in. Air Pulse, 3D Air Pulse, FitFryer, czy Rapid Air. Oczywiście są także modele, które dopuszczają użycie odrobiny (łyżki) oleju, jednak zasadniczo chodzi o wyeliminowanie go z procesu smażenia. Moc frytkownic beztłuszczowych, odpowiednio do wielkości urządzeń oraz funkcji, które proponują, to zazwyczaj 1400-2200 W. Im większa moc, tym szybciej się nagrzewają i mają większy zakres możliwości.


Funkcje dodatkowe

Czyli frytkownica beztłuszczowa, co można robić – ciąg dalszy. Każde urządzenie, chociaż działa na podobnych zasadach, jest inne. Są firmy, które wyposażyły swoje sprzęty w technologię Smart Sensing, pilnującą czasu i poziomu temperatury, przy przygotowaniu konkretnego dania. Funkcja Smart Chef pozwala jednym przyciskiem na wyświetlaczu, przygotować we frytkownicy dania, np. warzywa czy rybę, w odgórnie zaprogramowany sposób. Niektóre modele dodatkowo wyposażono w funkcję podtrzymującą ciepło dania, a inne potrafią odgrzać (podgrzać) gotową potrawę, nie wysuszając jej przy tym. Są również takie, które oferują zrobienie całego obiadu.


Zabezpieczenia i udogodnienia

Jest ich kilka, a podstawowe to gumowe nóżki, które sprawiają, że frytkownica w czasie pracy nie będzie przesuwała się po blacie roboczym. Urządzenia mają także zabezpieczenie przed przegrzaniem. W wielu frytkownicach zamontowany został timer, który dźwiękiem powiadamia o zakończeniu pracy albo nas alarmuje, co 5, 30 lub 60 minut w trakcie procesu. Wart uwagi jest także schowek na kabel, który ułatwia przechowywanie urządzenia. Ponadto ważnym aspektem jest to, że z frytkownicy beztłuszczowej nie wydobywają się zapachy, podczas przygotowywania potraw.

Jak dbać o czystość?

Coraz więcej urządzeń ma części, które można myć w zmywarce. Nie powinny jednak do niej trafić ani elementy z silnikiem, ani te z powłoką nieprzywierającą. Dlatego dobrze jest zajrzeć do instrukcji, bo chociaż urządzania są proste w obsłudze, czyszczenie elementów rządzi się swoimi prawami.

Od czego uzależnić wybór?

Przede wszystkim, musimy wiedzieć, co chcemy robić w takiej frytkownicy. Jeśli tylko frytki beztłuszczowe, wybierzmy model o mniejszej mocy, np. 1400 W. Gdy zamierzamy przyrządzić kurczaka, powinien to być model o większej mocy, np. 2000 W i zakresie temperatur do 200 st. C. Weźmy również pod uwagę to, ile osób chcemy nakarmić, bo ma to wpływ na pojemność urządzenia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756