Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak prawidłowo używać inhalatora?

 2023-08-31 

Inhalator to urządzenie, które warto mieć w domu. Służy do aplikowania leków w formie aerozolu. To sprawdzony sposób na leczenie wielu chorób dróg oddechowych. Występują różne rodzaje inhalatorów. Każdy z nich działa na nieco innej zasadzie i mogą różnić się parametrami. Aby leczenie było skuteczne, bardzo ważny jest prawidłowy sposób używania tego urządzenia. Zatem w jakich schorzeniach zalecane są inhalacje i jakie są rodzaje inhalatorów? Jak używać inhalatorów? O czym pamiętać podczas inhalacji? Oto kilka rad, które mogą być pomocne podczas używania inhalatora.

Zastosowanie inhalatorów w profilaktyce i leczeniu

Inhalacja i nebulizacja to dwa pojęcia, które używane są zamiennie. Dla doprecyzowania można wyjaśnić, że inhalacja jest pojęciem nieco szerszym, gdyż polega na wdychaniu substancji leczniczych, ale również olejków czy pary ziół. Natomiast nebulizacja to terapia polegająca na dostarczeniu leków postaci mgiełki do układu oddechowego. W obydwu przypadkach są to skuteczne metody leczenia wielu schorzeń układu oddechowego i dlatego często używane są zamiennie. Warto korzystać z inhalacji w celu profilaktyki przeziębień. Niestety okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom. Suche powietrze w naszych domach wysusza śluzówkę dróg oddechowych. Wtedy pomocna może okazać się inhalacja z soli fizjologicznej, która nawilża i zapobiega rozwojowi choroby. 


Oczywiście inhalacja stosowana jest również leczniczo. Polega na podaniu leku w postaci aerozolu, który działa rozkurczająco lub przeciwzapalnie. W tej postaci podawane są najczęściej antybiotyki i sterydy. W jakich schorzeniach wskazane jest używanie inhalatora? Inhalator używany jest najczęściej w następujących schorzeniach: astma, alergie, zapalenie zatok, kaszel, katar, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Inhalacja pomocna jest również przy leczeniu krtani. Podane podczas nebulizacji leki działają szybko i skutecznie. Poza tym dawki tych leków nie są duże i wywołują mniej skutków ubocznych. Atutem jest tu również sama forma podania leku, która jest bezbolesna i komfortowa.

Rodzaje inhalatorów i ich działanie

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak używać inhalatora, warto zapoznać się z ich rodzajami. Bardzo popularne i często używane są inhalatory pneumatyczno-tłokowe zwane kompresorowymi. To praktyczne urządzenie medyczne składa się z kompresora, którego zadaniem jest pompowanie powietrza, nebulizatora, czyli pojemnika, do którego należy wlać lekarstwo, wężyka, maseczki, ustnika, filtra. Ten rodzaj inhalatorów idealnie sprawdza się podczas domowych inhalacji. Z jego pomocą zaaplikujesz każdy rodzaj leku przeznaczonego do nebulizacji. Może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jest prosty w obsłudze a zarazem skuteczny w leczeniu. Zanim zaczniesz używać inhalatora musisz go podłączyć do źródła prądu. W ofercie naszego sklepu znajdziesz również urządzenia zasilane na akumulator. Dzięki temu bezproblemowo zaaplikujesz lek również np. podczas podróży. Ładowanie akumulatora w niektórych modelach odbywa się przez port Mikro USB za pomocą kabla przeznaczonego do ładowania telefonu.


Drugim rodzajem są inhalatory ultradźwiękowe, które charakteryzują się bardzo cichą pracą. Działają one na zasadzie wibracji, które powodują powstawanie fal dźwiękowych. W ten sposób powstaje rozbity na małe cząsteczki lek, który trafia do dróg oddechowych. Są to urządzenia, które pracują dosyć szybko, a więc proces inhalacji jest krótszy. W wielu modelach można regulować tempo pracy tego urządzenia, a dodatkowo zastosowany zawór antyrozproszeniowy w znacznym stopniu zapobiega stratom leku. Jest to niezwykle higieniczny i wydajny nebulizator. 


Trzecim rodzajem są inhalatory membranowe zwane siateczkowymi. Działanie tego urządzenia polega na szybkiej wibracji membrany (zawierającej tysiące maleńkich oczek) i pompowaniu płynnego lekarstwa. W ten sposób powstaje rozdrobniona ciecz, którą wdychamy. Te niewielkie urządzenia najczęściej zasilane są bateriami. Można więc mieć je zawsze przy sobie.

Zasady prawidłowego używania inhalatora

Niezależnie od rodzaju inhalatora są pewne zasady używania, które dotyczą wszystkich urządzeń. Zatem, jak używać inhalatora? W pierwszej kolejności zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Warto przygotować miejsce do postawienia inhalatora i wygodne siedzisko dla osoby, która będzie z niego korzystała. Najwygodniejsza jest inhalacja w pozycji siedzącej. Wszystkie elementy nebulizatora powinny być czyste i wysuszone. Następnie należy je ze sobą połączyć i przygotować lek. Przed uzupełnieniem pojemnika lek należy wstrząsnąć i odpowiedną jego ilość (zgodnie z zaleceniami lekarza) wlać do nebulizatora (pojemnik na lek). Często znajduje się na nim miarka umożliwiająca precyzyjne zaaplikowanie leku. Niektóre z nich wymagają rozcieńczenia solą fizjologiczną o odpowiednim stężeniu. Inna będzie dla osób dorosłych, a inna dla dzieci. Jak prawidłowo wykonać inhalację? Poza prawidłowym doborem preparatów do inhalacji bardzo ważny jest sposób, w jaki ją wykonujemy. Po włączeniu urządzenia należy przyłożyć ustnik do ust i lekko zacisnąć zębami. Wówczas najlepiej oddychać przez usta.


W przypadku gdy do inhalacji używamy maseczki, musisz pamiętać o dokładnym dopasowaniu jej do twarzy. Powinna ona obejmować zarówno nos, jak i usta. W wielu zestawach z inhalatorem znajdują się maseczki dla dzieci i dla dorosłych. Zapewnia to precyzyjne przyleganie do twarzy i gwarantuje skuteczne leczenie. Podczas inhalacji staraj się oddychać spokojnie i w miarę możliwości głęboko. Inhalację możesz zakończyć, gdy pojemnik na lek będzie pusty, a powstająca podczas inhalacji mgiełka będzie niewidoczna.

Czas pracy inhalatora

Jak używać nebulizatora, aby go nie przegrzać? W zależności od modelu nebulizator może pracować w trybie ciągłym bądź w trybie przerywanym. W pierwszym przypadku nie ma konieczności robienia przerw podczas inhalacji. Natomiast w przypadku modeli z przerywanym trybem pracy urządzenie pracuje np. 30 minut i 30 minut przerwa. Czas pracy i przerwy są różne w zależności od modelu. Powinieneś tego przestrzegać, aby nie doprowadzić do przegrzania urządzenia.

Czynności po zakończeniu inhalacji

Po zakończeniu inhalacji powinieneś pamiętać o umyciu poszczególnych elementów tj. nebulizatora, ustnika i maseczki. Do mycia warto użyć ciepłej wody co jakiś czas można również dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Następnie wszystkie elementy należy osuszyć i schować do etui lub pojemnika, które często dołączone są do zestawu z urządzeniem. Po inhalacji sterydami należy wypłukać jamę ustną, by zapobiec zakażeniom grzybiczym.


Zawsze warto mieć pod ręką inhalator. Jak używać go, by inhalacja była prawidłowa? Niewątpliwie ma na to wpływ kilka elementów, o których warto pamiętać tj. odpowiedna proporcja leku, postawa siedząca, dokładne ułożenie maski, ustnika czy czas nebulizacji. Nowoczesne inhalatory są proste w obsłudze i skuteczne w precyzyjnym aplikowaniu leku.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756