Zdaniem eksperta
Skąd bierze się kamień pod prysznicem? Skąd bierze na płytkach, w armaturze albo muszli klozetowej? Otóż winne za ten stan są: twarda woda oraz człowiek. Pierwszy element czyli woda, doprowadzana jest do większości naszych domów. Człowiek, który nie jest tego świadomy, czyści łazienkę tylko wtedy, gdy widzi plamy. Chcąc wiedzieć jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem, czy też jak usunąć kamień z WC poniżej linii wody, przeczytać należy poniższy poradnik. Twardość wody jest różna, w różnych regionach naszego kraju. Twarda woda zawiera związki wapnia oraz magnezu, a w dodatku, pod wpływem wysokiej temperatury, wytrącany jest z wody węglan wapnia. Kiedy w łazience, w tym w muszli WC (określenie przyjęło się z języka angielskiego – water closet, oznaczającego muszlę klozetową) pojawia się kamień, by się go skutecznie pozbyć, w zasadzie za późno jest na stosowanie domowych sposobów.
W artykule znajdziesz:
1. Jak usunąć kamień w łazience?
2. Jak usunąć kamień z WC poniżej linii wody?
Nie ma co się zastanawiać, jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem, bo zależy to od wielu czynników. Zazwyczaj na początku mamy do czynienia z osadem z mydła, który pojawia się na ściankach w łazience i szpeci je. Nie zawsze musi to być od razu kamień, gdyż twardość wody jest zróżnicowana regionalnie.
Czasem może to być nawet pleśń, co w przypadku łazienki nie jest takie dziwne (ciepło plus wilgoć, to idealne warunki do jej rozwoju), a czarny nalot pleśniowy szpeci fugi. To, jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem pokazują same preparaty, bo opis ich działania znajduje się na każdym z opakowań. Zwykle polega to na spryskaniu powierzchni, umyciu jej albo odczekaniu od kilku do kilkudziesięciu minut, by preparat zaczął działać i wytarciu ścian mytej łazienki do sucha.
Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj występującej na danym terenie wody oraz używany do czyszczenia preparat (np. płyny do mycia podłogi). Jeżeli jest zbyt mało agresywny, a osad jest większy, to znak, że potrzeby jest mocniejszy środek i może to być aktywna piana, która działa mocniej. W zasadzie nie są polecane produkty ścierne typu proszki, bo zbyt mocne tarcie podczas szorowania, zostawia ślady w postaci startej powierzchni.
Kamień pojawia się w misce klozetowej, w związku ze stojącą w niej wodą. Nie wystarczy usunięcie zwykłych zabrudzeń, powstałych podczas użytkowania. Ważne jest pozbycie się kamienia. Może się on pojawiać na linii wody oraz poniżej jej.
W pierwszym wypadku nie ma problemu z jego usunięciem, gdyż wystarczy dobra mocna szczotka do czyszczenia sedesów oraz środek chemiczny. Tych ostatnich w Media Expert nie brakuje – są nawet środki wybielające, jeśli miska jest biała. Najlepiej jednak usuwają kamień powstały poniżej linii wody żele, które dłużej utrzymują się w WC, ale to nie znaczy, że płyny są gorsze. Potrafią one usunąć kamień, zwłaszcza gdy miska czyszczona jest systematycznie. Są takie osoby, które nawet wybierają wodę z muszli, by dotrzeć do dna, ale dysponując odpowiednimi środkami chemicznymi, nie trzeba tego robić i żel powinien wystarczyć.
Ważne jest, żeby od razu nie spuszczać wody, ale pozwolić preparatowi zadziałać. Te środki, co ważne, odświeżają także powietrze w ubikacji, co jest niezwykle istotne w łazienkach, w których znajduje się sedes i wanna (prysznic), a tego typu pomieszczeń jest nadal wiele.
Problem ten dotyczy zwłaszcza kabin, których ścianki nie są pokryte specjalną powłoką chroniącą je przed osadzaniem się na nich m.in. kamienia. Nie znaczy to, że zabezpieczonych ścianek nie trzeba myć w ogóle. Bez wyglądu na to, czy są one zrobione z bezpiecznego szkła, czy z tworzywa z powłoką lub bez, powinny być czyszczone.
Podobnie jest, gdy prysznic nie ma w ogóle ścianek, tylko plastikową kotarę, tak samo narażoną na ślady z mydła. Preparaty usuwające łazienkowe osady (kamień, zaschniętą mydlaną pianę, pleśń, itp.), mają swoje przeznaczenie. Warto sprawdzić, jak są one mocne i z czym skutecznie walczą – co usuwają, jeszcze przed ich zakupem. Zależnie od potrzeby, trzeba wybrać taki środek, który jest nam najbardziej niezbędny.
Istotne jest również to, jakimi poza preparatami, narzędziami myć kabinę. W takiej sytuacji warto spróbować skorzystać ze ściągaczki do wody, której używa się do okien. Do jednolitej sporej powierzchni, powinna być doskonała. Oczywiście jest warunek – szyba nie może mieć wzorów, ani tzw. baranka. W takiej sytuacji przyda się tradycyjna gąbka lub ściereczka.
Na końcu trzeba umytą ściankę wytrzeć do sucha. W ogóle wycieranie do sucha ma w łazience spore znaczenie, bo w dużej mierze chroni np. przed powstawaniem pleśni także szyby prysznicowe, bez względu na to, z czego są wykonane.
Wiesz już, jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem. Jednakże tak na ścianach łazienki, jak i na podłodze, a pod prysznicem w szczególności ze względu na częstotliwość korzystania i kontakt z ciepłą wodą, będą pojawiać się różnego rodzaju zabrudzenia, a nawet kamień. Mowa o podłodze prysznica, ponieważ nie każda kabina musi mieć brodzik. Na podłodze mogą być, np. płytki z terakoty lub gresu, a także naturalny kamień pod prysznic. Czyści się je tymi samymi preparatami, co ścianki – są także specjalne środki czyszczące marmur, granit lub konglomeraty.
Oczywiście podłogi myje się łatwiej, bo płyn do mycia (nawet pianka) nie ścieka tak szybko i dłużej się utrzymuje. Także w tym przypadku, używanie zbyt ostrych narzędzi albo środków nie jest wskazane, aby nie zniszczyć powierzchni.
Najważniejszą z nich jest systematyczność. Do mycia łazienki używaj środków odpowiednich do jej zabrudzenia. Czyszczenie powierzchni po każdym jej użyciu, uniemożliwi nagromadzenie się jakiegokolwiek osadu. Wycieranie do sucha zaś, ograniczy powstawanie kamienia na ściankach lub podłodze łazienki. Jeśli jesteś posiadaczem urządzenia pracującego z parą, możesz go użyć do czyszczenia łazienki.
Uważaj jednak na fugi, bo możesz wypłukać je czyszcząc nadmiernie. Ponadto zapoznaj się z twardością wody, bo pomoże to dobrać odpowiedni środek czyszczący.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 20:00
Niedz
10:00 - 20:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756