Zdaniem eksperta
Z dżemem, bitą śmietaną, świeżymi owocami, a nawet suche – gofry od lat są przysmakiem, nie tylko dla najmłodszych. Najczęściej kupujemy je podczas urlopu, a przecież można je zrobić samemu, nawet nie mając gofrownicy i to na kilka sposobów, wykorzystując sprzęty, które już są w domu. Warto je robić choćby dlatego, by urozmaicić domowy jadłospis, a ich „produkcja” jest przy tym niezwykle prosta. Cała tajemnica tkwi w cieście, a to z kolei nic innego, jak rodzaj naleśników. Wystarczy, więc mąka, jajka (można osobno ubić białka na sztywno ze szczyptą soli) cukier, cukier wanilinowy, olej lub roztopione masło oraz proszek do pieczenia i mleko. To produkty, które znajdziemy w każdym domu, tak jak mikser do połączenia składników lub zwykłą trzepaczkę. Jeśli jednak ubijemy pianę z białek, musimy ją tylko delikatnie domieszać, a najlepiej zrobić to za pomocą silikonowej szpatułki. Oto kilka sposobów na to, jak zrobić gofry bez gofrownicy.
Najprostszy sposób na to, jak zrobić gofry bez gofrownicy – użyć patelni
Trzeba sobie powiedzieć, że gofry to rodzaj wafla z ciasta naleśnikowego. Nie są jednak tak miękkie jak naleśniki, ale sztywne i chrupiące, właśnie jak wafle. To, czy są w kratkę, mają kształty serduszek, czy wizerunku Myszki Miki, zależy już od tego, w czym je przyrządzamy. Jeśli zdecydowaliśmy się na patelnię, dobrze byłoby, gdyby była grillowa. Tego rodzaju akcesoria, mają bowiem ryflowane dno i potrafią smażyć bez dodatku tłuszczu, zwłaszcza, gdy są pokryte nieprzywierającą powłoką, w tym teflonową. Na środek takiej patelni wylewa się, np. za pomocą chochli średniej wielkości, porcję ciasta i smaży przez 2-3 minuty po każdej z obydwu stron, przewracając gofra z użyciem specjalnie do tego przeznaczonej łopatki, która nie porysuje powłoki.
Dobrze jest też użyć patelni, tzw. granitowej lub marmurowej (nazwy mają różne), bo do takiego naczynia niemal nic nie przywiera i myje się je dosłownie pod kranem – niczego nie trzeba szorować. Również patelnia dwustronna (zamykana) sprawdzi się przy smażeniu domowych gofrów, bo zamiast je przekładać, wystarczy obrócić patelnię. Na dodatek, uda się w ten sposób utrzymać w miarę stałą temperaturę. Przydatny może się też okazać komplet patelni z odpinanym uchwytem (ułatwia to chowanie naczyń) zwłaszcza, że w jego skład wchodzą też drobne akcesoria kuchenne, takie jak np. łopatki.
Duży wybór przeróżnych patelni można znaleźć w sklepie Media Expert, a także na stronie internetowej sklepu, w dziale małe AGD i to bez wychodzenia z domu. Wiele z nich ma pośrodku wbudowany tzw. wskaźnik nagrzania, który pokazuje, że urządzenie jest gotowe go pracy.
Można użyć opiekacza
To kolejny pomysł na to, jak zrobić gofry bez gofrownicy. Takie urządzenie jak opiekacz (nie mylić z tosterem) do grzanek, jest dziś w wielu gospodarstwach domowych, bo można w nim przyrządzić wspaniałe zapiekane tosty, a nawet porcje mięsa. Wszystko dlatego, że większość z nich ma wymienne płyty, które się zmienia, zależnie od tego, co zamierzamy przyrządzić. Wśród wspomnianych płyt, są także te przeznaczone do tostów. Wkładamy zatem płyty, wylewamy porcję ciasta, wyrównujemy je, zamykamy opiekacz i włączamy specjalnym przyciskiem. Po około 3-4 minutach, możemy sprawdzić stan wypieku. Z reguły jednak, po skończonej pracy opiekacz wyłącza się sam. Trzeba też dodać, że jeżeli opiekacz ma wkładki do robienia gofrów, będzie miał również opis, jak ich używać.
A co, jeśli nie ma tych wkładek? Powierzchnie opiekacza są najczęściej ryflowane, więc nasz gofr może tylko „stracić na urodzie”, gdyż nie będzie miał kratki, podobnie jak ten smażony na patelni zwykłej bez ryflowania. Jednakże smak gofrów, zależy tylko od kucharza, który je przyrządza.
Udają się też w piekarniku!
Przygotowanie ciasta, trwa mniej więcej tyle, co włączenie piekarnika i rozgrzanie go do 180 st. C, najlepiej wybierając funkcję grzania „góra-dół”. Mamy wybór, jak piec: albo ciasto wlewamy do takich samych niewielkich foremek i wstawiamy je do nagrzanego piekarnika, jedną obok drugiej albo dużą formę wykładamy papierem, stawiamy ograniczniki (są to regulowane paski tworzywa bez dna) i wylewamy w nie ciasto, a że jest dosyć gęste, pozostanie w wyznaczonych granicach i nie rozleje się po całej blasze. Następnie, wstawiamy dużą blachę razem z goframi do nagrzanego wcześniej piekarnika. Temperaturę oraz funkcję pieczenia, dajemy taką samą, jak przy foremkach. Kiedy wypieki się zarumienią – wyjmujemy gofry. To był jeszcze jeden pomysł – jak zrobić gofry bez gofrowanicy.
Na grillu elektrycznym
Grill elektryczny to kolejny sposób na to, jak zrobić gofry bez gofrownicy. Musi to jednak być takie urządzenie, które jest wyposażone w ryflowaną płytę, gdyż jeśli posiada tylko sam ruszt, to ciasto się przeleje, nawet, jeśli jest dość gęste. W tym przypadku, wylewamy porcję ciasta albo dwie, zależnie od wielkości grilla, na płytę, ale nie zamykamy urządzenia od góry. Tosty pieczemy przy otwartym wieku i przewracamy po 2-3 minutach, na drugą stronę. Minusem tego sposobu, może być jak w przypadku patelni, brak wzorku kratki, ale to już sprawa wyglądu, a nie smaku samego wafla.
Co zrobić po skończeniu pieczenia?
Oczywiście pieczemy tyle gofrów, ile chcemy. Tę samą zatem czynność, możemy powtarzać kilkakrotnie. Po wyjęciu każdego gofra, układamy go na kratce, gdyż chodzi nam o to, żeby zachowały chrupkość, a nawet wyjęte z klasycznej gofrownicy i ułożone płasko, mogą zaparować i ją stracić. Jeśli w domu nie ma specjalnej kratki piekarniczej, można je ułożyć na jakimś ruszcie, pod którym swobodnie przepływa powietrze. Teraz można je doprawić według gustu domowników. Może to być bita śmietana z sezonowymi owocami, konfitura pani domu albo po prostu cukier puder, który nada im słodkawy smak.
Niezbędne akcesoria
Przede wszystkim, przyda się mikser do rozmieszania ciasta. Ambitni kucharze zrobią też z jego pomocą pianę z białek, a później bitą śmietanę. Jeśli nie, to może być przynajmniej dobra trzepaczka – wyposażona w końcówki silikonowe albo cała będąca z nierdzewnej stali. Teraz potrzebna będzie chochla, taka jak do nalewania zupy. To za jej pomocą, nalejemy porcję ciasta. Zależnie od tego jak przygotowujemy gofry, musimy mieć pod ręką szpatułkę do wyrównania powierzchni gofra, jak również specjalną łopatkę (dopuszczoną do kontaktu z różnymi powierzchniami), do przewracania w tym przypadku gofrów robionych na patelni. Dobrym pomysłem jest także sitko, do posypania gotowych wafli cukrem pudrem. Niemal wszystkie te akcesoria, są do kupienia w sklepach Media Ekspert.
Zmywanie nie musi być nudne
Prawidłowość jest niestety taka, że jak się coś robi w kuchni, to trzeba posprzątać. Wszystko zależy od tego, w czym gofry były przyrządzane. Jeśli robiliśmy je na patelni ryflowanej lub powlekanej, które w zasadzie nie wymagają tłuszczu do smażenia, wystarczy je opłukać pod ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Te robione w zamykanym opiekaczu, też nie stawiają wymagań, co do sprzątania. Jak bowiem wiadomo, opiekaczy w całości nie wkładamy do zmywarki, bo mają silnik. Przecieramy je szmatką i wycieramy do sucha, chyba że wymienne płyty można myć w zmywarce. Podobnie jest z płytą grilla, którą wystarczy wyjąć i opłukać. Został nam jeszcze piekarnik, który praktycznie nie miał od czego się pobrudzić, co nie znaczy, że nie powinniśmy przetrzeć go delikatnie szmatką. Oczywiście nie można zapomnieć o miskach – tej, w której robiliśmy ciasto oraz tej od piany z białek, chochli, trzepaczce, łyżce i szpatułce jak i łopatkach. Te drobiazgi można umyć nawet ręcznie, a miski wstawić do zmywarki. Producenci najczęściej informują o tym, co nadaje się do mycia w zmywarce, a co do opłukania w wodzie z płynem do mycia naczyń.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756