Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mata i masażer dla seniora – jak wybrać? Przegląd urządzeń

Łukasz Karolak
Data dodania: 28-08-2024

Osoby starsze często cierpią na bóle zwyrodnieniowe, napięcie mięśniowe, czy ograniczenie ruchomości. Pojawiające się z wiekiem dolegliwości można złagodzić. Jednym ze sposobów jest oczywiście masaż. Regularne korzystanie z zabiegów może być jednak kosztowne i nie zawsze możliwe. Dlatego z naszego poradnika dowiesz się, jaki masażer dla seniora warto wybrać.

Mata czy masażer dla seniora – jaka jest różnica?

Oferta Media Expert jest bardzo zróżnicowana i znajdziesz w niej różnego rodzaju masażery oraz maty. Przyjrzyjmy się, czym się one różnią. Klasyczna mata masująca to praktyczne rozwiązanie nie tylko do użytku w domu, ale również w podróży. Niektóre modele mogą być bowiem zasilane z gniazdka samochodowego. Taki masażer dla seniora najczęściej jest montowany na fotelu lub krześle. Jedna część maty znajduje się na siedzeniu, a druga na oparciu. Wewnątrz znajdują się specjalne głowice masujące, które wibrując i poruszając się, rozmasują Twoje plecy.


Urządzenie jest wyposażone w pilota pozwalającego zmieniać tryby pracy. Dostępne są opcje regulacji poziomu wibracji, a niektóre modele mają także funkcję ogrzewania. Inne przydatne opcje to timer, czy możliwość niezależnej aktywacji poszczególnych stref. Tego typu maty masujące określane są również jako masażery Shiatsu. Generują one ucisk na konkretne strefy Twojego ciała. Co ważne, podczas masażu możesz się relaksować, np. oglądając film, czy czytając książkę.

Maty masujące w naszej ofercie:

Masażer do stóp i nóg dla seniora

Stopy to podstawa, a ta powinna być solidna. Refleksologia jest wzbudzającą kontrowersje nauką, mówiącą o tym, że ucisk na poszczególne punkty na stopach może wpływać na pracę narządów całego ciała. O skuteczności można dyskutować, jednak nikt chyba nie odmówi, że masaż stóp jest przyjemnym doświadczeniem. Aby go wykonać w domu, wybierz odpowiedni masażer dla seniora. Urządzenia te oferują różnorodne funkcje mające na celu relaksację, poprawę krążenia i złagodzenie bólu stóp. Funkcja podgrzewania stóp poprawia krążenie krwi i daje poczucie relaksu. Ciepło może także wspomagać regenerację po wysiłku.


Urządzenia z funkcją hydromasażu mają zbiornik na wodę, która może być podgrzewana. Strumienie wody lub bąbelki masują stopy, co dodatkowo zwiększa efekt relaksacji. Siłę masażu można regulować i dostosowywać do swoich oczekiwań. Dodatkowo powierzchnia masażera może być pokryta wypukłościami oraz mieć dodatkowe rolki do stymulacji punktów refleksologicznych.


Możesz uśmierzyć np. ból kolan, wybierając masażer do nóg. To urządzenie nieco przypominające wyglądem ortezę, zależnie od modelu może masować całą nogę, uda, kolana i łydki lub konkretną jej część, zazwyczaj kolana. Masaż wykonywany jest różnymi metodami, np. Shiatsu.


Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są modele do drenażu limfatycznego. Pomagają usuwać np. obrzęk pooperacyjny lub opuchliznę. Masażer dla seniora podczas pracy pompuje specjalny „rękaw”, co zwiększa ucisk i pobudza krążenie krwi. Następnie ucisk maleje i cykl jest powtarzany przez określony czas.

Na ból szyi masażer do karku

Na łagodzenie napięcia mięśniowego w okolicach szyi oraz ramion, dobrym sposobem jest specjalny masażer do karku. Urządzenie jest niewielkie, a oferuje spore możliwości. Zazwyczaj ma formę zbliżoną do półokręgu, który zakładamy na szyję. Masażer dla seniora może oferować tryby wibracyjne, które pomagają rozluźnić mięśnie i zwiększyć krążenie krwi. Wibracje mogą być regulowane pod względem intensywności. Wiele urządzeń wykorzystuje technikę Shiatsu, polegającą na głębokim, okrężnym ugniataniu mięśni. Dzięki kompaktowym rozmiarom, sprzęt możesz zabrać w podróż.

Zobacz także: Jaki masażer wybrać?

Wszechstronne i kompaktowe pistolety masujące

Nietypowa nazwa urządzenia ma swoje źródło w jego kształcie. Ręczny masażer dla seniora ma formę zbliżoną do pistoletu. Zasilany jest akumulatorem, wyposażono go w wygodny uchwyt oraz możliwość regulacji intensywności pracy, czy timer. Praktycznym rozwiązaniem jest wyświetlacz pozwalający na precyzyjną regulację parametrów pracy. Wbudowany silnik napędza wymienną głowicę masującą. W zestawie zazwyczaj znajdziesz ich kilka, a różnią się przeznaczeniem.


Najpopularniejsza głowica kulowa służy do masażu wszystkich części ciała. Głowica płaska dobrze sprawdza się podczas głębokiego masażu większych powierzchni, np. ud, czy pleców. Z kolei głowica w kształcie litery „U” dobrze radzi sobie z masażem mięśni węższych i długich. Wybór głowic zależy od konkretnego modelu urządzenia, a do niektórych można dokupić dodatkowe akcesoria. Ich zastosowanie szczegółowo opisuje również instrukcja obsługi.

Który masażer dla seniora wybrać?

To, jaki masażer dla seniora jest odpowiednim wyborem, zależy przede wszystkim od potrzeb i upodobań. Maty są dobrym wyborem do użytku stacjonarnego. Możesz się na nich relaksować np. przed telewizorem i nie wymagają dużej aktywności. Podobną zaletę mają masażery do stóp. Ręczny masażer dla seniora jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz precyzyjnie uporać się z bólem w różnych częściach ciała i zależy Ci na kompaktowych rozmiarach.

Masażery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756