Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Najlepsza sokowirówka do twardych warzyw – jaką wybrać?

Data dodania: 10-08-2023

Sokowirówka to urządzenie, które od wielu lat gości w naszych domach, pozwalając nam we własnej kuchni, tworzyć wyśmienite soki. Dawniej królowały napoje owocowe, które ze względu na strukturę owocu, wymagały niewielkiej mocy i były łatwe w przygotowaniu. Chętnie piliśmy także sok z marchwi, która – choć dość twarda, to jednak dzięki dużej zawartości wody i kruchości, pozwalała szybko uzyskać pyszny sok. Dziś dostęp do owoców i warzyw jest znacznie większy, a my dużo chętniej eksperymentujemy. Nikt nie chce ograniczać się tylko do miękkich owoców. Sok z buraka czy selera, to prawdziwy rarytas o świetnych wartościach odżywczych. Jaka jest najlepsza sokowirówka do twardych warzyw? Czy warto wybrać sokowirówkę, czy też postawić na wyciskarkę? Odpowiedzi na te pytania, szukaj w niniejszym poradniku.

Sokowirówka do twardych warzyw czy wyciskarka?

To prawda, że wyciskarki wolnoobrotowe pozwalają na puszczenie wodzy fantazji i skomponowanie soków, nie tylko z owoców i warzyw, ale także ziół. Urządzenia te działają całkiem inaczej, niż sokowirówki i mimo niewielkiej zwykle mocy, bardzo dobrze radzą sobie z produktami o twardej strukturze – mogą nawet kruszyć lód albo ścierać orzechy. Zarówno te jedno oraz dwuślimakowe wyciskarki, z powodzeniem do ostatniej niemal kropli, wycisną sok z buraka, selera, marchwi, pietruszki, imbiru a nawet igieł sosny. Wyciskarka do twardych warzyw, sprawdza się więc świetnie, jednak nie znaczy to, że sokowirówka im nie podoła. Przeciwnie – najnowsze, najbardziej zaawansowane modele, pozbawione są ograniczeń, jakie miały ich starsze kuzynki. Obecnie urządzenia te mają wiele ciekawych funkcji, ułatwiających przygotowanie soku, wykonane są z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów, a do tego są znacznie bardziej wydajne, niż jeszcze kilkanaście lat temu.


Panuje opinia, że sokowirówka do warzyw twardych nie będzie tak wydajna, jak wyciskarka wolnoobrotowa, ale jeśli nadal wolisz sokowirówkę, to w bogatej ofercie urządzeń dostępnych na rynku, z pewnością znajdziesz taką, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Jak działa sokowirówka?

Zasadniczą różnicą pomiędzy wyciskarką a sokowirówką, jest metoda pozyskiwania soku (a co się z tym wiąże – także konstrukcja). Wyciskarka miażdży cząstki owoców i warzyw, dzięki czemu sok jest dokładnie wyciskany z każdej komórki rośliny. Proces ten jest wolny z powodu zastosowanego mechanizmu wolnoobrotowego, w którym główną rolę odgrywają ślimaki, obracające się zaledwie kilkadziesiąt razy na minutę. Wyciskarki mogą być jedno lub dwuślimakowe i te drugie wyciskają dokładniej, uzyskując jeszcze więcej soku z tej samej porcji produktów. Z kolei sokowirówki mają silniki o wyższej mocy, a ich zasada działania opiera się na ścieraniu warzyw i owoców na pulpę, która trafia na specjalne sito, obracające się z dużą prędkością.


 W ten sposób, siła odśrodkowa odseparowuje z pulpy sok, który trafia do zbiornika. Sok jednak wydostaje się z komórek owoców czy warzyw, tylko w miejscu przecięcia komórki, i właśnie to ma wpływ na mniejszą wydajność sokowirówek w porównaniu z wyciskarkami. Aby sprzęt był jak najbardziej efektywny, powinien z jak największą prędkością obracać sito, a do tego przydatna jest wyższa moc. Warto więc zwracać uwagę na liczbę obrotów sita na minutę. Ponadto, im szybciej obraca się tarcza sokowirówki, tym lepiej radzi sobie ze szczególnie twardymi produktami. W tym kontekście więc powiedzieć można, że najlepsza sokowirówka do twardych warzyw to taka, która ma jak największą moc i liczbę obrotów.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru sokowirówki?

Wybór sokowirówki wcale nie jest łatwy, bowiem na rynku dostępne są dziesiątki modeli. Różnią się one zarówno wyglądem, jak i zastosowanymi w nich rozwiązaniami. Najbardziej zaawansowane sokowirówki, mają nawet pięć prędkości pracy, które pozwalają dopasować liczbę obrotów do potrzeb.


Poza mocą i możliwością wyboru szybkości pracy, przy wyborze sokowirówki warto zwrócić uwagę na wielkość pojemników na sok i pulpę. Niekiedy w zestawie jest tylko jeden, wyjmowany pojemnik na miąższ. Jest on niejako wkomponowany w obudowę urządzenia i można go zdjąć, by następnie bez trudu opróżnić. Niektóre sokowirówki nie są wyposażone w pojemnik na sok. Wtedy musimy wlewać go do tego, co mamy w kuchni, albo wprost do szklanki. Zwykle pojemnik na sok jest mniejszy niż ten na miąższ, ale nie jest to reguła. Zdecydowanie łatwość nalewania gwarantują pojemniki na sok o ergonomicznym kształcie i z rączką – na przykład w formie dzbanka z dzióbkiem. Jeśli dodatkowo jest tam podziałka oraz separator piany, to olbrzymi plus.


Tym, co w istotny sposób wpływa na łatwość i szybkość przygotowania soku w sokowirówce, jest brak konieczności cięcia produktów na drobne kawałki, a dokładniej: możliwość wrzucania nawet całych warzyw i owoców. Dawniej, aby przygotować sok, jabłko należało pokroić przynajmniej na ćwiartki. Obecnie spotkać można sokowirówki z otworami o średnicy nawet 65-75 mm, co bez problemu pozwala wrzucić w całości jabłka, gruszki i inne produkty. Duży otwór wlotowy, jest dziś już niemal standardem, niemniej warto przy wyborze urządzenia, zwrócić na to uwagę.


Na koniec dochodzimy do dwóch równie istotnych kwestii: bezpieczeństwa użytkowania oraz łatwości zmywania sokowirówki. Nie trzeba nikogo przekonywać, że najmniej przyjemnym elementem, związanym z użytkowaniem sokowirówki, jest jej mycie. Na szczęście większość nowoczesnych sokowirówek, można po prostu rozmontować i wstawić do zmywarki. A jeśli chcemy, możemy po prostu poszczególne elementy opłukać pod bieżącą wodą. Część producentów coraz bardziej zwraca uwagę na to, by ich urządzenia można było w prosty sposób umyć. Ułatwia to takie konstruowanie urządzeń, by wnętrza pozbawić zakamarków i miejsc, w których mogą zatrzymywać się resztki. Niektóre sokowirówki, wyposażone są np. w funkcję wstępnego płukania.


Najlepsza sokowirówka do twardych warzyw, to urządzenie bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu, a więc wyposażone w blokadę kapania, by nie generować niepotrzebnych plam, blokadę uruchomienia w przypadku nieprawidłowego złożenia, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem. Oprócz tego, niezwykle ważnym, choć często niedocenianym elementem, jest stabilna podstawa z antypoślizgowymi nóżkami. Dzięki nim, urządzenie stoi stabilnie i pewnie na kuchennym blacie lub stole.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756