Poradniki Eksperta

Szybkowar czy wolnowar – na co się zdecydować?


Szybkowar i wolnowar to dwa sprzęty, które można spotkać w kuchni, a ich funkcją jest gotowanie. Poza materiałem wykonania, kształtem czy sposobem wykorzystania, łączy je jedno: służą do przygotowania potraw. Paradoksalnie właśnie w tej ich wspólnej funkcji, kryje się także ich największa różnica. Chodzi o metodę gotowania. Z szybkowarem ugotujesz szybciej, podczas gdy wolnowar pozwala na długie gotowanie.



Szybkowar czy wolnowar


Szybkowar – czym jest i do czego służy?


Zanim postawimy pytanie: szybkowar czy wolnowar, musimy dokładnie przyjrzeć się tym sprzętom. Szybkowar to specjalny garnek do gotowania, dzięki któremu proces ten przebiega szybciej. Dlaczego? Wszystko tkwi w zasadach fizyki. Im wyższe ciśnienie, tym wyższa temperatura wrzenia wody. Dzięki temu, gotowanie może odbywać się np. nie w 100 st. Celsjusza, a w 130 st. Celsjusza. To znacznie skraca proces gotowania wielu potraw. Co ciekawe, szybkowar wcale nie jest wynalazkiem nowym, bo jego historia sięga aż 1679 roku! Wtedy to, dzięki odkrywcy tej zależności i wynalazcy pierwszego garnka do szybkiego gotowania, nazywany był „kociołkiem Papina”.


Ze względu na swoje właściwości, szybkowar musi być zbudowany w określony sposób, by gotowanie w nim było bezpieczne. W związku z wysokim ciśnieniem, jakie wytwarza się w garnku podczas gotowania, konieczny jest specjalny zawór bezpieczeństwa, który służy do regulacji ciśnienia i uwalnia parę, jeśli ciśnienie wewnątrz garnka zbyt wzrośnie. Szybkowary wyposażone są w pokrywę z uszczelką oraz specjalny mechanizm dociskający, dzięki któremu pokrywa bardzo dokładnie przylega do garnka. Zwykle garnki te wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej.


Dawniej spotkać można było przede wszystkim garnki do gotowania na gazie oraz bez żadnych funkcji dodatkowych. Obecnie w sklepach znajdziemy zarówno modele na gaz, jak i płytę indukcyjną. Są sprzęty sterowane mechanicznie, jak i z elektronicznym panelem i wyświetlaczem. Spotkać w nich można dodatkowe funkcje, jak na przykład timer, a także rozwiązania w postaci specjalnych tacek do gotowania na parze.


Zasadniczym plusem szybkowaru jest oszczędność czasu, a także energii. Gotowanie odbywa się znacznie szybciej, co skraca czas korzystania z mediów. Dodatkowo, ta metoda gotowania jest ceniona za to, że przygotowywane produkty zachowują pełnię składników odżywczych.


Szybkowary w naszej ofercie:



Wolnowar – garnek do długiego gotowania potraw


Podobnie jak szybkowar, garnek ten służy do gotowania różnych produktów z zachowaniem pełni ich wartości odżywczych. Zasadniczą różnicą jest czas gotowania, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie w nazwie. Co istotne, gotowanie w wolnowarze zachowuje nie tylko wartości odżywcze dania, ale także wpływa na jego wygląd i konsystencję. Potrawy nie rozpadają się i nie są zbyt twarde. W przeciwieństwie od szybkowaru, wolnowar gotuje nie w wyższej, a w niższej temperaturze. Mówimy tu o tzw. gotowaniu na wolnym ogniu, czyli kilka stopni poniżej temperatury wrzenia.


Plusem gotowania w wolnowarze jest zarówno atrakcyjny wygląd dań, zachowywanie idealnej konsystencji, smaków i barw produktów, jak i wszelkich wartości odżywczych. Wolnowar właściwie gotuje sam i nie wymaga szczególnej kontroli, co sprawia, że wystarczy umieścić w garnku składniki, włączyć urządzenie i za kilka godzin wrócić już po gotowe danie. Niestety, zarówno plusem jak i minusem jest długi proces przygotowania, który trwać może nawet 8-10 godzin. Dlatego chcąc mieć na kolację potrawę przygotowaną w wolnowarze, trzeba gotowanie zaplanować już rankiem.


Wolnowary w naszej ofercie:



Wolnowar czy szybkowar – który lepszy?


Jeśli rozważasz zakup wolnowaru lub szybkowaru, to musisz najpierw rozważyć, ile czasu zwykle poświęcasz na gotowanie. Z punktu widzenia użytkownika, jest to najważniejsza różnica pomiędzy tymi urządzeniami, która poniekąd odzwierciedla ich styl życia. Jeśli brakuje Ci czasu, zależy Ci na tym, by gotować szybko, to odpowiedź na pytanie: wolnowar czy szybkowar jest jasna – wybierz ten drugi. Jeżeli jednak nie przeszkadza Ci nawet wielogodzinne gotowanie i jesteś w stanie z wyprzedzeniem planować przygotowanie posiłków, to wolnowar będzie sprzętem dla Ciebie. Ostatecznie, jeśli jesteś miłośnikiem gotowania i lubisz korzystać z różnych technik, adekwatnie do swoich preferencji danego dnia, to garnki te z pewnością będą się świetnie uzupełniać w Twojej kuchni.

Na co zwrócić uwagę, kupując szybkowar czy wolnowar


Wolnowary i szybkowary to bogate grupy sprzętów, wśród których znaleźć można urządzenia wykonane z różnych materiałów, o różnej pojemności i w rożnych przedziałach cenowych.


Szybkowary do gotowania na gazie to garnki bez dodatkowych funkcji czy rozwiązań, spotykanych w modelach elektrycznych. Te zwykle wyposażone są m.in. w regulację temperatury, timer, opóźnienie startu, funkcję automatycznego wyłączania oraz szereg rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto mogą mieć możliwość zewnętrznego uzupełniania wody. Spotkać można modele z inteligentnym mikroprocesorem, który stale monitoruje ciśnienie i temperaturę. Elektroniczne sterowanie ułatwia kontrolowanie wszelkich parametrów i programowanie gotowania.


Wolnowary elektryczne w zakresie swoich rozwiązań i funkcji, są zbliżone do szybkowarów elektrycznych. Mogą być ponadto wyposażone w różne programy gotowania, a także funkcję podtrzymywania temperatury.


Wybierając odpowiedni szybkowar czy wolnowar dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na trwałość materiałów, zastosowane funkcje i rozwiązania, ale także na pojemność garnka, by odpowiadała Twoim potrzebom. Możliwość mycia elementów w zmywarce, jest przydatna zarówno w przypadku wolnowaru, jak i szybkowaru. Dobrze wybrać też sprzęt z powłoką nieprzywierającą, co ułatwi nam utrzymanie urządzenia w czystości.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756