Poradniki Eksperta

Jaki rower do miasta?

Liczba osób jeżdżących na rowerze ciągle wzrasta. Większość jeździ z powodu mody na aktywny styl życia, inni - bo prostu to lubią. Są również takie osoby, dla których rower to sposób na codzienne przemieszczanie się po mieście. O ile na wsiach przejażdżka do sklepu rowerem jest czymś normalnym, to w pełnym ruchliwych ulic mieście wydawałoby się, że najodpowiedniejszym środkiem lokomocji jest samochód bądź komunikacja miejska. Jednak coraz więcej osób w mieście także odnajduje uroki dojazdu do pracy lub szkoły właśnie rowerem.


Wpływa na to z pewnością fakt, że w ostatnich latach rozrosła się znacznie infrastruktura przeznaczona dla rowerzystów. Chodzi tu głównie o ścieżki rowerowe, ale też wypożyczalnie rowerów i miejsca, w których można je naprawić. Ścieżki są często poprowadzone przez ciekawe miejsca, takie jak starówka, park czy wzdłuż rzek, co dodatkowo zachęca do skorzystania z tego środka transportu. Dojazd takimi drogami wydaje się zdecydowanie ciekawszy niż autobusem lub samochodem stojącym w korku. Coraz więcej osób, prowadzących głównie siedzący tryb życia, zamiast siadać w fotelu samochodu, woli wykorzystać czas powrotu z pracy do domu na chwilę ruchu.



jaki rower do miasta


W dzisiejszych czasach, kiedy na wszystko brakuje czasu, dojazd rowerem staje się nie tylko szybkim sposobem dotarcia do pracy czy szkoły, ale także możliwością podjęcia aktywności oraz relaksu. Do tego dochodzi także lepsze dotlenienie organizmu, zwiększona produkcja endorfin oraz ogólna poprawa kondycji. To również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. A jaki rower do miasta będzie najlepszym wyborem?


Jaki rower nadaje się do miasta?


Niezależnie od tego, czy zaczynamy dopiero swoją przygodę z rowerem, czy już aktywnie jeździmy, najłatwiejszym sposobem wyboru roweru, jakim mamy poruszać się po mieście, jest wybór tego, który mamy w domu. I dopiero jeżeli okaże się, że niekoniecznie nam się on sprawdzi, warto wówczas pomyśleć o rowerze dedykowanym do miasta, ale też dopasowanym do nas i stylu aktywności rowerowej jaką lubimy. Jaki rower do miasta najlepiej wybrać? Przede wszystkim taki na szerszych oponach - aby bezproblemowo pokonywał, tory tramwajowe, brukowane fragmenty ulicy, czy krawężniki. Ponieważ w mieście mamy do czynienia w zdecydowanej większości z drogami utwardzonymi, opony powinny być dość gładkie typu slick, z lekko zarysowanym bieżnikiem do odprowadzania wody podczas jazdy w deszczu. Zupełnie nie sprawdzą się opony z agresywnym bieżnikiem stosowanym w rowerach górskich, które za sprawą dużych oporów toczenia spowalniają jazdę i wymagają większej siły podczas pedałowania.



Również rama roweru ma wpływ na swobodne poruszanie się po mieście. Geometria roweru dedykowanego do miasta to wyżej umieszczona kierownica względem siodła. To nie tylko bardziej komfortowa pozycja, zdrowa dla pleców, ale też pozycja dająca dobrą widoczność podczas jazdy. Wyprostowana sylwetka, a nie pochylona, opływowa jak w rowerach sportowych, pozwala dobrze widzieć co jest nie tylko przed nami, ale i po bokach.


Warto, aby rower miejski miał na wyposażeniu bagażnik lub koszyk, abyśmy nie wozili niepotrzebnie na sobie plecaka czy torebki, utrudniającej poruszanie się. Przydadzą też się bezwzględnie błotniki, które ochronią nas i nasze ubranie podczas jazdy w deszczu. Oświetlenie z kolei, pozwoli nie tylko na późniejsze powroty po spotkaniach ze znajomymi, ale również jesienią, gdy dzień staje się krótszy.


Rower do miasta powinien być też dość lekki, co trochę koliduje z ilością jego wyposażenia. Im lżejszy, tym łatwiej wnieść do piwnicy czy na piętro do domu. Lżejszy - to też zwinniejszy i łatwiejszy do sterowania.


Rower miejski


Oczywiście z samej nazwy najbardziej odpowiedni wydaje się rower miejski. Jest wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do poruszania się w mieście, takie jak oświetlenie, bagażnik, błotniki, osłona łańcucha czy nawet dzwonek i podpórkę. Posiada również idealną do miasta geometrię ramy, czyli taką z wyżej ustawioną kierownicą. Rowery tego typu w mieście dobrze się sprawdzają. W Holandii tego typu rowerów zaczęto używać po wojnie i pomimo dużej liczby dróg i możliwości dostępu do samochodów, w dalszym ciągu są preferowanym środkiem transportu.



Wadą rowerów miejskich jest ich waga, a także w pewnych sytuacjach – geometria ramy. To, co sprawdza się w mieście, niekoniecznie sprawdzi się poza nim, na przykład podczas weekendowych wypraw za miasto. Rower ten słabo poradzi sobie w terenie, takim jak las czy pola i łąki. Również z powodu małej liczby odpowiednich biegów, jak i za wąskich kół ze słabym bieżnikiem. Na takim rowerze nie pojeździmy też intensywnie, nie sprawdzi się on na wypadach treningowych.


Rowery miejskie w naszej ofercie:


Rower trekkingowy


Jeżeli nie miejski, to jaki rower do miasta ma sens? Jeśli chodzi o wyposażenie, najbliższy jest mu rower trekkingowy. Również posiada bagażnik, nawet z możliwością założenia sakw, błotniki czy oświetlenie. Sylwetka na tym rowerze nie jest już tak wyprostowana, jak w miejskim, ale w dalszym ciągu jest to sylwetka komfortowa, umożliwiająca dobrą obserwację tego, co się wokół nas dzieje. Posiada też dodatkowe atuty, które w mieście niekonieczne są potrzebne, ale sprawdzą się poza miastem. Rowery te są budowane przeważnie na ramach aluminiowych, więc powinny one być lżejsze, z większą liczbą biegów, jeśli chodzi o napęd. Będą one pewnie wyposażone też w amortyzator i nieco szersze opony, które poradzą sobie w nietrudnym terenie.


Rowery trekkingowe w naszej ofercie:



Rower crossowy


„Cross” to kolejny rower, który sprawdzi się w mieście i jednocześnie poza nim, w lekkim terenie. Rower ten, dzięki szybszym biegom i mniejszej masie, łatwiej wprowadzić w ruch i utrzymać większą prędkość. Jednak „coś za coś”. Rower crossowy to już jednoślad sportowy, więc nie posiada wyposażenia typu bagażnik, błotnik czy oświetlenie. Sprawdzi się idealnie w letnie długie dni, ale o jeździe w deszczu czy po zmroku możemy zapomnieć. Oczywiście zawsze istnieje możliwość doposażenia roweru w potrzebne elementy. Większość crossowych rowerów standardowo w ramie ma miejsca do przykręcenia błotników czy bagażnika.



Rowery crossowe w naszej ofercie:



Może rower szosowy lub górski?


Rower szosowy lub górski nie posiada zalet roweru miejskiego, ale jeżeli jesteśmy fanami szybkiej jazdy lub jazdy terenowej i posiadamy takie rowery, to czemu nie mielibyśmy ich wykorzystać. To zawsze dodatkowy trening. A jeżeli mieszkamy pod miastem i do pokonania mamy dłuższą drogę, rowerem szosowym na pewno lżej i szybciej dotrzemy na miejsce. Mieszkanie pod miastem może wiązać się też z drogami nieutwardzonymi, wówczas rower górski również sprawdzi się idealnie podczas takich dojazdów.


Rowery szosowe w naszej ofercie:



Podsumowując, nie jest najważniejsze, jaki rower do miasta wybierzemy, ważne jest, aby zacząć jeździć i próbować. Po pewnym czasie zdecydujemy, czy posiadany rower dostosowujemy do siebie i swoich potrzeb, czy kupimy nowy. Kiedy już zaczniemy jeździć, będziemy wiedzieli, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756