Kask to podstawowy element wyposażenia każdego rowerzysty. Dzięki niemu możemy być maksymalnie spokojni o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Poszczególne rodzaje kasków rowerowych różnią się od siebie, więc przed zakupem należy zorientować się, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie jazdy, musisz mieć nie tylko sprawnie działający jednoślad, ale i niezbędne akcesoria. Do tej grupy należy zaliczyć kaski rowerowe, które mogą uchronić nas przed kontuzjami – czasem bardzo groźnymi – przy okazji wypadków lub kolizji.
Co ciekawe w polskim prawie nie ma przepisu jednoznacznie nakazującego jazdę na rowerze wyłącznie w kasku. Mimo tego eksperci do spraw bezpieczeństwa czy zawodowi kolarze wyraźnie rekomendują wyposażenie się z w tego typu sprzęt. Poszczególne rodzaje kasków rowerowych przydadzą nam się bardziej lub mniej zależnie od tego, gdzie i w jaki sposób zamierzamy jeździć tym jednośladem.
Jednym z najpopularniejszych typów jest bez wątpienia kask MTB. Jak sama jego nazwa wskazuje, ten rodzaj sprzętu zazwyczaj użytkują posiadacze rowerów górskich (z j. ang. „MTB” oznacza „mountain bike” – przyp red.). Są one jednak na tyle uniwersalne, że można korzystać z nich również w przypadku jazdy na innego rodzaju jednośladach.
Kaski MTB konstruuje się tak, aby chroniły przede wszystkim górną część czaski. Sięgają mniej więcej do połowy odcinka potylicznego. To bardzo przydatne zwłaszcza podczas przemieszczania się po trudnym terenie. Ponadto cechują się wzmocnioną konstrukcją, mają możliwość regulacji i wyposażone są w otwory wentylacyjne. Większość modeli posiada również wbudowany daszek. Chroni on przed słońcem, deszczem oraz przeszkodami takimi jak gałęzie.
Popularną opcją dla wielu użytkowników pozostają kaski szosowe. Niektórzy wybierają je głównie ze względu na mniejszą wagę niż w przypadku MTB. Jednocześnie ich budowa jest pomyślana tak, aby zapewniać większą aerodynamikę podczas jazdy. Stąd ich opływowe kształty.
Kaski szosowe są też doskonałe pod kątem wentylacji. Liczne otwory zapewniają użytkownikowi właściwą cyrkulację powietrza, a to szczególnie ważne podczas jazdy latem. Większość modeli da się też dokładnie dopasować do kształtu głowy, co zwiększa komfort jazdy. Część z nich daje możliwość zainstalowania takich dodatków jak na przykład daszek.
Zobacz także: Ranking kasków rowerowych [TOP10]
Do codziennej rekreacji albo dojazdów do pracy lub na uczelnię dobrą opcją będą kaski miejskie. Ich konstrukcja jest pomyślana tak, by maksymalnie zwiększać komfort jazdy. Stąd nacisk producentów na jak najniższą wagę, możliwość regulacji czy odpowiednie zaprojektowanie otworów wentylacyjnych.
Kaski tego rodzaju zazwyczaj mają prosty i minimalistyczny wygląd. Taki design sprawia, że są one chętnie wybierane przez osoby, którym zależy, aby pasowały do reszty stroju. W poszczególnych modelach występują też dodatkowe funkcje, na przykład wbudowane oświetlenie. Bywa ono przydatne w trakcie podróży po zmroku.
Wciąż popularne są również kaski w kształcie orzeszków – od niego zresztą pochodzi ich nazwa. Tego rodzaju ochraniacze są znacznie mniejsze niż opisywane powyżej, więc zakrywają mniejszą część głowy. W efekcie chronią głównie najważniejsze obszary czaszki.
Ponadto kaski-orzeszki są lekkie, zapewniają dobrą wentylację oraz nie ograniczają pola widzenia. To sprawia, że chętnie sięgają po nie użytkownicy wyczynowi, na przykład wykonujący akrobacje na rowerach typu BMX albo Dirt.
Różne rodzaje kasków rowerowych powinny zainteresować osoby, które potrzebują dokładnego zabezpieczenia głowy. Jeden z nich to enduro/trail – jest on przeznaczony dla użytkowników, którym nie wystarcza poziom ochrony z MTB lub szosowych. Zapewnia bowiem wzmocnioną ochronę dla czaszki, rozszerzoną na jej tył i skronie. Niektóre modele mają też rozbudowany przód, dzięki czemu lepiej zabezpieczają twarz użytkownika.
Ze względu na fakt, iż kaski enduro/trail są projektowane z myślą o rowerzystach terenowych, konstruuje się je tak, aby umożliwiały noszenie specjalnych gogli. Przydają się one, gdy dany użytkownik rozwija dużą prędkość, a jednocześnie musi mierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Za osobny rodzaj kasków da się uznać te z systemem MIPS. To kolejny typ sprzętu dla rowerzystów ceniących sobie maksymalne bezpieczeństwo. Ich zadaniem jest ochronienie użytkownika przy okazji wypadków, przy których może dojść do skrętu głowy.
Na czym polega to zabezpieczenie? System MIPS w praktyce oznacza obecność specjalnej, ruchomej warstwy połączonej ze skorupą kasku, aczkolwiek nie na sztywno. Wkładka ta jest w stanie przesuwać się o kilka milimetrów w różnych kierunkach. To owocuje rozproszeniem sił rotacyjnych przy okazji upadku, a co za tym idzie, zwiększa amortyzację przy wypadkach ze skrętem głowy.
Przy wyborze kasku dla dzieci będą się liczyły przede wszystkim wygoda oraz atrakcyjny design, rodzice zwrócą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Szczególnie, jeśli akurat uczą swojego potomka poruszania się tym jednośladem.
Kaski rowerowe dla dzieci charakteryzują się kilkoma kluczowymi cechami, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Przede wszystkim są odpowiednio zabudowane, oferując ochronę głowy z każdej strony. Mają również możliwość dopasowania rozmiaru, co zapobiega ich zsuwaniu się podczas jazdy. Komfort noszenia zapewnia dobra wentylacja, która umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza, oraz lekka konstrukcja, która nie obciąża głowy dziecka.
Ważnym aspektem kasków dziecięcych jest ich widoczność. Często występują w jaskrawych kolorach, takich jak żółty, pomarańczowy czy różowy, co sprawia, że dziecko jest dobrze widoczne na drodze. Wiele modeli posiada także odblaskowe elementy, które zwiększają bezpieczeństwo, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia.