Rowery fitnessowe – czyli jakie?

Rowery fitnessowe to jeden z nowszych rodzajów rowerów, jaki pojawił się w ostatnim czasie na rynku. To kolejna hybryda roweru, tym razem szosowego z miejskim. Przypomina rower szosowy, ale nie dla kolarzy nastawionych na wyniki. Jest jak rower miejski, ale nie dla osób, które chcą po pracy jechać nim na zakupy. To rower z prostą kierownicą, zapewniający komfortową i wyprostowaną pozycję, dzięki czemu świetnie nadaje się jako rower do miasta, jak i do podziwiania widoków poza nim. Pozbawiony jest amortyzatora, ale dzięki temu zyskuje na wadze. Z uwagi na lekką budowę, łączy w sobie szybkość i wydajność roweru szosowego z komfortową pozycją, którą zapewnia prosta kierownica. To prosty i lekki rower dla osób aktywnych, które chcą najczęściej w ramach treningu, przejechać określoną trasę. Dzięki rowerowi fitnessowemu zrobią to szybko, z większą pewnością i sprawnością.


Rowery fitnessowe

Budowa roweru fitnessowego


Różni producenci, rozmaicie podchodzą do budowy rowerów fitnesowych. Jedni stawiają na wykorzystanie do ich budowy ram szosowych, inni wykorzystują do tego celu ramy rowerów crossowych, a jeszcze inni budują ramy specjalnie dla tego typu rowerów. Najczęściej mamy do czynienia z ramą zapożyczoną z roweru szosowego, w wersji najbardziej komfortowej o łagodnej geometrii, czyli endurance. Niezależnie od tego jaki producent, na której ramie zbuduje rower typu fitness, charakterystycznymi cechami tych rowerów jest rama o lekkiej konstrukcji, z prostą kierownicą i przede wszystkim bez amortyzatora. Wstawienie amortyzatora, automatycznie dyskwalifikuje ten rower z kategorii roweru fitness. Najczęściej do budowy ram wykorzystywane jest aluminium, a w przypadku wyższych modeli, spotkamy także ramy wykonane z karbonu. Widelce, to również proste aluminiowe lub karbonowe konstrukcje. Ponieważ karbon ma właściwości amortyzujące, rowery których ramy są z niego wykonane, są bardziej komfortowe, albowiem pochłaniają część przenoszonych z drogi drgań. Największą różnicą w stosunku do roweru szosowego, jest prosta kierownica, co oznacza nieco bardziej wyprostowaną, ale za to wygodniejszą pozycję. Dzięki niej, rowery te zyskują przede wszystkim na komforcie, ale też wyżej uniesiona głowa zapewnia lepszą widoczność w ruchliwym mieście, więc i na bezpieczeństwie.


Napęd to w zdecydowanej większości osprzęt oparty na komponentach szosowych, w przypadku gdy konstrukcja roweru oparta jest na rowerze szosowym. Możemy spotkać w nich grupy Shimano, takie jak Claris, Sora, Tiagra, a nawet 105. Z kolei w rowerach, w których do budowy wykorzystana została rama crossowa, częściej spotkamy osprzęt zaczerpnięty z grupy MTB lub trekkingowej. Będą to modele budżetowe, jak Shimano Tourney, ale też wyższe jak Alivio, a nawet Deore. Stosowane są w tym przypadku korby z dużymi blatami, które bardziej pasują do szybkiego stylu jazdy na tych rowerach.


Jednoślady te poruszają się na lekkich, 28-calowych kołach, przeważnie na oponach stosowanych w rowerach szosowych z lekko zarysowanym bieżnikiem, ale w ich szerszej wersji. Opony oczywiście możemy dostosować do tras, jakie najczęściej będziemy pokonywać. Jeżeli częściej będziemy poruszać się w lekkim terenie, takim jak polne drogi czy leśne ścieżki, możemy zastosować szersze opony, z bardziej agresywnym bieżnikiem, które zapewnią więcej komfortu, ale i lepszą przyczepność w takim terenie.


Hamulce, to zgodnie z panującą obecnie modą, tarczówki. W najdroższych modelach będą to modele hydrauliczne, a w tańszych mechaniczne. Rowery budżetowe zaś, będą wyposażone najczęściej w klasyczne hamulce szczękowe.


Rowery w naszej ofercie:


Dlaczego rowery fitnessowe?


Rowery fitnessowe, to sprzęt nie dla każdego. Nie zadowolą one maniaka dużych prędkości, ani długich podróży. Nie za bardzo nadają się na jazdę po wertepach, a tym bardziej po górach. To rowery dla osób wybierających tę formę rekreacji okazjonalnie, osób, które nie mają kondycji na długie przejażdżki. Nie oznacza jednak, że nie przypadnie do gustu wytrawnemu rowerzyście. Na tego typu rowerze przyjdzie im to dość łatwo, ponieważ jest to prosta konstrukcja i bardzo lekko się toczy. Rower ten możemy wykorzystać, jaki rower miejski na dojazdy do pracy. Nie zmęczymy się na nim za mocno, ale trzeba mieć na uwadze, że nie każdy tego typu rower, wyposażony będzie w ramę, do której będziemy mogli przymocować bagażnik czy błotniki. 


W mieście będziemy musieli też uważać bardziej na dziury w jezdniach czy krawężniki, które łatwo mogą uszkodzić koła na dość wąskich oponach. Zyskujemy jednak na wadze, co ułatwi szybkie i dynamiczne poruszanie się po centrum. Niska waga pozwoli na łatwe, niewymagające dużo siły, a zarazem szybkie przyspieszanie. Dzięki temu, można poruszać się zwinnie, nawet na zatłoczonych ulicach, a także przemykać zgrabnie po leśnych ścieżkach. Dość cienkie i gładkie opony, generują niskie opory toczenia, a brak amortyzatora zapobiegnie marnowaniu energii na uginanie się, podczas jazdy po utwardzonych nawierzchniach.


Tego typu rower będzie idealną propozycją dla osób aktywnych, które lubią ruch, a rower jest dodatkową formą aktywności, dla wszystkich, którzy chcą popracować nad swoją kondycją. Może być też uzupełnieniem innych aktywności i narzędziem do ćwiczeń, ale i rozgrzewką przed bardziej wymagającymi wyczynami.


To dobry rower dla amatorów kolarstwa, którzy roweru nie traktują jako formę ulubionego wypoczynku i nie chcą w niego za dużo inwestować. Jednocześnie dostają prosty, ale zwinny pojazd.


Rowery fitnessowe mają być lekkie, zwrotne i szybkie. Są połączeniem prędkości możliwej do uzyskania na rowerze szosowym, z lepszym komfortem jazdy i kontrolą, dzięki wyprostowanej sylwetce. To sprawia, że są to rowery idealne na szybkie treningi, ale i relaksujące wycieczki na łonie natury


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756