Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Smartwatch a smartband – czym się różnią?

 2023-07-18 

Na naszych nadgarstkach, można zauważyć dwa rodzaje inteligentnych zegarków. To smartbandy i smartwatche. Wiele osób myli te dwa rodzaje urządzeń, gdyż nie zdają sobie sprawy, z występujących pomiędzy nimi różnić. Postanowiliśmy więc je wyjaśnić, aby każdy miał świadomość możliwości oferowanych przez ten sprzęt. Smartwatch, a smartband – czym się różnią? Zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Smartwatch, a smartband – czy one naprawdę się różnią?

Różnice pomiędzy urządzeniami są dość znaczące, zarówno w konstrukcji, jak i możliwościach oferowanych przez sprzęt. Inteligentne opaski (smartbandy) oraz smartwatche, zyskały sporo na popularności, a ilość dostępnych w ofercie modeli, może przytłaczać niezorientowanego Klienta. Obydwa urządzenia spełniają swoje funkcje doskonale, ale ich odbiorcy mogą się różnić potrzebami.

Kilka słów o smartwatchach

Czym jest więc smartwatch? To urządzenie, pełniące rolę zastępczą dla tradycyjnych zegarków. Smartwatche posiadają jednak dodatkowe funkcje, które czynią z nich rozszerzenie dla nowoczesnych telefonów komórkowych. Co więcej, podobnie jak tradycyjne zegarki, także mogą pełnić rolę biżuterii i dodatku do codziennej stylizacji. Ilość modeli dostępnych w ofercie jest tak duża, że każdy znajdzie sprzęt dla siebie. Smartwatche mogą pasować do stylu biznesowego, sportowego, czy też casualowego. To wszystko tylko kwestia wyboru, właściwego modelu. Podczas zakupów, warto się jednak kierować także skrywanymi możliwościami, a nie tylko designem.

smartwatch a smartband

Więc czym jest smartband?

Smartband, jest urządzeniem mniej rozbudowanym. Nazywa się go często inteligentną opaską, ze względu na dość kompaktową konstrukcję. Urządzenia te są wąskie, co dotyczy także wyświetlacza. Popularność smartbandów, bierze się także z ich ceny. O ile za smartwatch ze średniej półki trzeba zapłacić od 500 do 800 złotych, to za dobrej jakości opaskę – około 150.


Smarband składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym jest pasek z tworzywa sztucznego, który jest wygodny i elastyczny. Drugim jest wyświetlacz, na którym wyświetlane są różne informacje, w zależności od modelu. Smarbandy służą zazwyczaj, do monitorowania aktywności. Jest to więc idealny sprzęt dla tych osób, które chcą mieć świadomość na temat stanu swojego organizmu, ale nie zależy im na zaawansowanych możliwościach, oferowanych przez smartwatche. Inteligentne opaski umożliwiają między innymi monitorowanie ilości przebytych kroków, analizowanie spalonych kalorii, mierzenie pulsu, czy sprawdzanie poziomu jakości snu. Modele wyposażone w GPS, mogą także pomóc w zapisie przebytej trasy. Z racji możliwości powyżej przedstawionych, smartbandy bardzo często wybierane są przez osoby uprawiające sport. Niektóre modele umożliwiają również monitorowanie powiadomień z telefonu, co jest bardzo wygodne. Konstrukcja większości opasek, gwarantuje również wysoką trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Wspólne cechy obydwu urządzeń

Jeśli chodzi o porównanie smartwatch, a smartband, ważne jest poznanie różnić i cech wspólnych tych urządzeń. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci dokonać zakupu właściwego sprzętu i nie będziesz zawiedziony ilością oferowanych możliwości. Wspólne funkcje mogą się oczywiście różnić, w zależności od modeli zegarków i opasek. Niemniej jednak, jako podobieństwa, należy wykazać poniższe cechy:


  • Większość smartwatchy i smartbandów, wyposażonych jest w specjalne czujniki, pozwalające na monitorowanie prędkości, liczby kroków, czy spalonych kalorii. Dzięki nim, możliwe jest analizowanie aktywności fizycznej, ale także odpoczynku, który jest ważny ze względu na regenerację organizmu po treningu i pracy.
  • Wyposażenie w moduł GPS – element ten pozwala na śledzenie i zapisywanie tras przebytych na rowerze, czy podczas biegania. W ten sposób, możesz sprawdzić intensywność odbytego treningu.
  • Komunikacja Bluetooth – w przypadku obydwu urządzeń, do połączenia z telefonem wykorzystywana jest dobrze znana forma parowania sprzętu. Bluetooth jest na tyle powszechne, że każdy je dobrze zna i potrafi obsługiwać.
  • Powiadomienia z telefonu – choć nie wszystkie opaski to umożliwiają, cechą wspólną dla zegarków i smartbandów, może być możliwość wyświetlania powiadomień ze smartfona na wyświetlaczu urządzenia.


To najważniejsze z cech wspólnych. Teraz czas zająć się różnicami, które pozwolą ostatecznie wybrać: smartwatch, czy smartband?

Różnice – smartwatch, a smartband

Skoro znamy już cechy wspólne dwóch rodzajów urządzeń, czas na wykazanie ich różnic. Oczywiście, podobnie jak w przypadku podobieństw, nie muszą one dotyczyć wszystkich modeli. Co do zasady, są to jednak różnice najbardziej obrazujące inność tych dwóch urządzeń. Oto one:


  • Konstrukcja – smartwatche do złudzenia mogą przypominać zegarki. Posiadają pasek lub bransoletę, która mocowana jest do tarczy, wyposażonej w wyświetlacz. Smarbandy zaś posiadają wąski ekran, zatopiony najczęściej w opasce sylikonowej.
  • Funkcje i możliwości – smartwatche są co do zasady, bardziej zaawansowanym sprzętem. Umożliwiają szerszą analizę stanu organizmu, a także pozwalają choćby na odbieranie i wykonywanie połączeń głosowych. Mogą być także wyposażone w pamięć wbudowaną oraz slot na kartę SIM.
  • Cena – jak już wspominaliśmy, różnice dotyczą także ceny zakupu. Dobrej jakości smartband, możesz kupić już za około 150 – 200 złotych. Za smartwatch musisz zapłacić kilkukrotnie więcej, ale wynika to między innymi z możliwości personalizacji i większej ilości rozwiązań, mających wpływ na wygodę użytkownika.
  • Czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora – smartbandy, mimo mniejszych akumulatorów, mogą pracować dłużej. Wiąże się to z ograniczoną ilością funkcji. Smartwatche muszą być ładowane częściej, zwłaszcza te z ekranami AMOLED.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756