Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka opaska sportowa jest najlepsza?

 2023-07-18 

Oferta tego typu urządzeń jest bardzo bogata. Bez trudu znajdziesz więc coś dla siebie. Już podstawowe opaski sportowe są niezwykle funkcjonalne i wspomogą Twoje codzienne wysiłki w walce o formę. Większość z nich jest wyposażona w gumowe paski, które można wymieniać. To duża zaleta, ponieważ dzięki temu swój smartband dopasujesz do stroju. Choć jest ona postrzegana raczej jako gadżet sportowy, to dobra opaska sportowa powinna monitować Twoją całodzienną aktywność. Jaka opaska sportowa sprawdzi się najlepiej?

Opaska sportowa - jaka opaskę do ćwiczeń sprawdzi się najlepiej?

Główna część opaski sportowej  najczęściej jest wykonana z tworzywa sztucznego i znajdziemy na niej dotykowy wyświetlacz oraz podstawowe sensory. Największą popularnością cieszą się ekrany OLED i AMOLED, które zapewniają dużą czytelność obrazu. Jeśli chodzi o obudowę, to uwagę powinieneś zwrócić także na jej wodoszczelność oraz odporność na uderzenia (SAMSUNG Galaxy Fit-e). Coraz więcej producentów przykłada do tego wagę. Docenisz to zwłaszcza, jeśli korzystasz z opaski fitness na basenie. Pod względem użytkowym pamiętaj także o baterii. Nowoczesne opaski sportowe wykorzystują do komunikacji ze smartfonem łączność BLE (Bluetooth Low Energy). To oszczędny standard opracowany specjalnie z myślą o takich produktach. Dlatego też czas pracy na baterii może wynosić nawet kilkanaście dni. Urządzenie może być powiązane z Twoim smartfonem do tego stopnia, że po zbliżeniu automatycznie go odblokuje. Opaskę naładujesz: dedykowanym kablem, przewodem microUSB, a nawet bezprzewodowo.

Codzienna aktywność pod kontrolą opaski sportowej

Gdy smartband już znajdzie się na Twoim nadgarstku, powinieneś zainstalować dedykowaną aplikację. Wyjątek stanowią opaski sportowe kompatybilne z takim oprogramowaniem jak np.: Samsung Health, Huawei, Health, Google Fit czy Zdrowie na iOS, które są domyślnie zainstalowane na smartfonach danego producenta. Pamiętaj jednak, że niektóre smartbandy, jeśli nie korzystają z zalecanego oprogramowania, mogą mieć ograniczoną funkcjonalność. Podstawowe funkcje, w które wyposażone są opaski fitness to krokomierz, monitor snu oraz pulsometr (XIAOMI Mi Band 3). Nie tylko smartband z GPS pozwoli Ci dokonać pomiaru wykonanych kroków. Nawet prosta opaska będzie wyposażona w algorytm, który na podstawie zastosowanych czujników będzie liczył kroki. Dzięki temu możesz ustalać limity dziennej aktywności. Gdy wykonasz zalecaną liczbę kroków, opaski sportowe automatycznie o tym informują.

Nie mniej przydatną funkcją jest pulsometr. Jest on umieszczony zazwyczaj pod spodem smartbanda, a gromadzone przez niego dane wykorzystuje aplikacja treningowa. Oprócz tego, że masz przez całą dobę pod kontrolą swoje tętno, to rozwiązanie przydaje się podczas wysiłku fizycznego. Oprogramowanie w oparciu o takie dane jak: typ wysiłku, Twój wiek, masa ciała, i wzrost, poinformuje Cię jaką wartość tętna powinieneś utrzymać, aby trening był najbardziej efektywny. Smartband może mieć także specjalne tryby sportowe, które automatycznie wykryją Twój trening i dopasują do niego rodzaj aktywności.

Opaski do ćwiczeń pracują nawet wtedy, gdy śpisz, dzięki funkcji monitora snu. W tym trybie będzie rejestrować fazy Twojego snu oraz jego jakość ze szczególnym uwzględnieniem fazy REM. To ona jest w głównej mierze odpowiedzialna za regenerację naszego organizmu. Oprócz tego opaska fit obudzi Cię rano o ustalonej porze cichym sygnałem, abyś wstał jak najbardziej wypoczęty (LAMAX BFit Pro). Jeśli zależy Ci na niezależnym urządzeniu, które również samodzielnie będzie podawać dokładne parametry treningu, powinna Cię zainteresować opaska z GPS. Wbudowany moduł lokalizacji będzie śledził przebieg trasy Twojego treningu oraz odległość, jaką pokonałeś. Wszystko to bez konieczności użytkowania smartfona. By wygodnie zapoznać się z tymi danymi, możesz je następnie wyeksportować do aplikacji mobilnej i skorzystać np. z podglądu na mapie.


Dodatkowe rozwiązania opaski sportowe

Zanim odpowiemy na pytania, jaka opaska sportowa jest nalepsza, warto wiedzieć, że taki model może być bardzy funkcjonalny i niewiele ustępować pod wieloma względami smartwatchowi. Na wyświetlaczu oczywiście prezentowana jest godzina, jednak może on również pokazywać powiadomienia z wybranych aplikacji, np. o tym, że nadchodzi połączenie lub otrzymałeś wiadomość tekstową. Oprócz tego opaski fitness pozwolą Ci odpowiadać na SMS-y przy pomocy wcześniej zdefiniowanych szablonów i kontrolować odtwarzacz muzyczny. Niektóre smartbandy wyposażone są również w NFC umożliwiające dokonywanie płatności zbliżeniowych (FITBIT Charge 3). Urządzenia wykorzystują jednak zazwyczaj niszowe standardy jak Fitbit Pay czy Garmin Pay. Wykorzystanie GPay jest możliwe tylko na urządzeniach z Androidem lub Wear OS, a te systemy nie są raczej stosowane w opaskach sportowych.

Sportowy smartwatch, czy warto go wybrać?

Smartwatch sportowy to droższy, ale i bardziej zaawansowany zamiennik opaski sportowej. Większość urządzeń jest kompatybilna z systemami iOS i Android. Oprócz Bluetooth, wyposażone są w system łączności ANT+ (GARMIN Fenix 6X Pro). Jest on powszechnie wykorzystywany przez akcesoria sportowe, jak np. zewnętrzne pulsometry czy czujniki kadencji i prędkości. Jeśli kompleksowo podchodzisz do swojego treningu, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Zegarki tego typu są powszechnie wykorzystywane przez zawodowych sportowców do śledzenia postępów.

W porównaniu do opaski sportowej, smartwatch ma większy wyświetlacz, co samo w sobie pozwala zwiększyć poziom jego funkcjonalności. Może być wyposażony w odtwarzacz muzyczny, GPS oraz możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Inne ciekawe rozwiązania to np. barometr czy pomiar wysokości. Zegarek sprawdzi się więc w sytuacjach, gdy nie chcesz zabierać ze sobą smartfona, jednak w dalszym ciągu zależy Ci na dokładnym pomiarze parametrów Twojego treningu. Modele z NFC osą często kompatybilne z płatnościami zbliżeniowymi. Na rynku znajdziesz też specjalistyczne rozwiązania o unikatowych cechach, np. zegarki o dużym stopniu wodoszczelności, które służą do nurkowania (MARES 414129).

Waga z aplikacją

Z pewnością, gdy będziesz miał już za sobą kilka pierwszych treningów po zakupie opaski sportowej, będziesz chciał sprawdzić postępy. Świetnie pomoże Ci w tym waga smart – czyli po prostu waga łazienkowa z aplikacją. Urządzenie jest wyposażone w łączność Bluetooth i wszelkie dane przesyła do Twojego smartfona (HUAWEI Smart Scale AH100). Następnie są one wyświetlane np. na osi czasu, która znacznie ułatwi Ci ocenę postępów. Co jednak ważne, waga łazienkowa z aplikacją ma również szereg funkcji analitycznych. W końcu nie zawsze mniejsza masa ciała oznacza lepszą formę. Smart wagi dokonują pomiaru kilku parametrów jak: masa mięśni i kości, procent tkanki tłuszczowej, BMI, zawartość wody w organizmie oraz zapotrzebowanie w kaloryczne. Oprócz tego jest oczywiście wyposażona w tradycyjny wyświetlacz, który pozwala bez udziału smartfona wyświetlić te współczynniki. Jeśli telefonu akurat nie masz przy sobie, dane zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Następnie po nawiązaniu połączenia ze smartfonem waga łazienkowa prześle je do aplikacji. Oprogramowanie może przygotować Ci raport na temat stanu zdrowia oraz porady jak go poprawić. Co ważne, do wagi możesz przypisać kilku użytkowników, którzy będą następnie rozpoznawani. Dzięki temu możesz skorzystać z niej nie tylko Ty, ale i pozostali domownicy bez obaw, że sprzęt pomyli Wasze pomiary i zaburzy statystykę.

Aplikacje żywieniowe, czyli opaska sportowa to nie wszystko

Niezależnie jaka opaskę sportową, zegarek czy waga łazienkowa zostanie przez Ciebie kupiona, w ciężkich treningach pomoże odpowiednio zbilansowana dieta. Z pomocą przychodzą aplikacje, w których możesz planować posiłki. Podając takie parametry jak stopień wysiłku fizycznego, masa Twojego ciała, wzrost oraz wiek, aplikacja obliczy Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie podpowie na jakim poziomie powinno ono być, aby zrzucić kilka kilogramów lub przybrać na masie mięśniowej. W aplikacji możesz zarówno rejestrować zjedzone posiłki, jak i wcześniej tworzyć plany żywieniowe na podstawie określonych produktów. W ten sposób będziesz miał swoje żywienie pod kontrolą w każdym momencie. Najbardziej zaawansowane oprogramowanie dysponuje bazą produktów, więc nie musisz samodzielnie wprowadzać wartości składników odżywczych. Dodatkowo czasem wystarczy zrobić zdjęcie kodu kreskowego, aby dodać produkt do aplikacji.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756