Zakup nowego telewizora to inwestycja na lata. Warto postawić na urządzenie, które zapewni doskonałą jakość obrazu, dźwięku i funkcjonalności. W związku z tym należy postawić pytanie – co to jest Dolby Vision i jak działa? Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się to rozwiązanie.
Dolby Vision to zaawansowana metoda wyświetlania obrazu, która pojawiła się w 2014 roku. Jest licencjonowaną funkcją opracowaną przez firmę Dolby. Stanowi też rozwinięcie technologii telewizorów HDR (High Dynamic Range), lecz z użyciem dynamicznych metadanych optymalizujących jasność i kontrast obrazu na poziomie każdej sceny. W fachowej nomenklaturze nazywa się to poszerzoną rozpiętością tonalną.
Ponadto Dolby Vision umożliwia wyświetlanie nawet 68 miliardów kolorów. To stanowi czterokrotny wzrost w porównaniu do standardowych telewizorów. W efekcie poprawia się kontrast, jasność oraz głębia obrazu, co przyczynia się do bardziej realistycznego odwzorowania rzeczywistości na ekranie.
Wiedząc już, co to jest Dolby Vision, warto dowiedzieć się również, na jakiej zasadzie funkcjonuje. Aby ta technologia działała w pełni, musi uwzględniać dynamiczne warunki oświetleniowe w trakcie wyświetlania. Podczas nagrywania filmu rejestruje się dane na ten temat, a następnie są one wykorzystywane do optymalizacji obrazu na ekranie. Dzięki dynamicznym metadanym poziom jasności oraz kontrastu dostosowywany jest do każdej sceny filmu.
W tym kontekście najważniejszy parametr to Mastering Display Luminance (MDL), ponieważ określa jasność wyświetlacza używanego do nagrywania filmu. Pozwala to wiernie odwzorować obraz zgodnie z intencjami reżysera. Co ciekawe wskaźnik ten może być ustalony dla całego filmu lub zmieniać się dla konkretnych ujęć.
Zastanawiając się, co to jest Dolby Vision i jak wypada na tle HDR 10, należy zwrócić uwagę na kwestię jakości obrazu. Podczas gdy pierwsze z wymienionych rozwiązań charakteryzuje się 12-bitową precyzją, drugie oferuje ja na poziomie tylko 10 bitów.
Co to oznacza? W przypadku telewizorów Dolby Vision mowa o 4096 wartościach barwnych, czyli 68 miliardach kolorów. Do tego dochodzi również światło na poziomie 10 tys. nitów. Dla porównania ostatni z wymienionych parametrów w HDR 10 jest o ponad połowę słabszy i pozwala na wyświetlanie czterokrotnie mniejszej liczby barw.
Zobacz także: Ranking telewizorów [TOP20]
Główną zaletą Dolby Vision jest jego zdolność do wiernego odwzorowywania kolorów oraz poprawy jakości obrazu, zwłaszcza w scenach z dużym kontrastem. Dzięki dynamicznym metadanym technologia ta pozwala na lepsze dostosowanie wyświetlanego obrazu do zmieniających się warunków świetlnych w trakcie oglądania filmu.
Niestety, technologia Dolby Vision jest licencjonowana. To sprawia, że urządzenia ją obsługujące są droższe niż te z HDR10. Z tego powodu osoby szukające telewizora w określonym budżecie mogą zdecydować się na model z tańszym wariantem.
Aktualnie Dolby Vision jest stosowane nie tylko w telewizorach, ale i w smartfonach, tabletach oraz laptopach. Urządzenia mobilne coraz częściej służą do oglądania treści w internecie, w związku z czym producenci tego typu sprzętu również inwestują w najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Technologię tę znajdziemy we flagowych modelach wielu marek premium. Te z Dolby Vision oferują wyjątkową jakość obrazu, szczególnie w wersjach telewizorów QLED i OLED. Może on jednak nie zostać w pełni wykorzystany w przypadku modeli z tańszymi matrycami typu LED.
Zastanawiając się, jaki sprzęt kupić – HDR czy Dolby Vision – należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny czynnik. W tym drugim przypadku cena urządzenia będzie droższa. Jeśli ogranicza cię budżet, a koniecznie zależy ci na tej technologii, możesz spróbować zrównoważyć koszt, wybierając na przykład model z ekranem mniejszym o kilka cali. Na rynku jest jednak wiele egzemplarzy, więc można swobodnie przebierać w konfiguracjach tak, by jak najlepiej dopasować urządzenie do naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Jeśli zależy Ci na wyjątkowej jakości obrazu i wiesz już, co to jest Dolby Vision, wybór telewizora z tym rozwiązaniem to doskonała decyzja. Różnice między tą technologią a HDR są wszak widoczne gołym okiem. W pierwszym przypadku głębia kolorów jest większa, kontrast lepszy, a obraz jaśniejszy. Dzięki temu każda scena w filmie staje się bardziej realistyczna. Trzeba jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać potencjał Dolby Vision, telewizor powinien posiadać rozdzielczość na poziomie Ultra HD.
Pytanie więc, jak poznać, czy dany model został wyposażony w to rozwiązanie? Warto zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. W tym kontekście pomocna będzie karta produktu, gdzie powinien znajdować się odpowiedni zapis na ten temat. Dodatkowo telewizory wykorzystujące Dolby Vision często oznaczone są logotypem potwierdzającym jej obecność. Nie trzeba więc martwić się o zakup dodatkowych akcesoriów czy przewodów.