Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dolby Vision – co oferuje ta technologia?

 2023-07-13 

Zakup telewizora, to inwestycja na co najmniej kilka lat. Każdy chciałby się cieszyć urządzeniem, które zapewni dobrą jakość obrazu i dźwięku, wysoką funkcjonalność oraz będzie długo pracować bezawaryjnie. Dolby Vision, jest jedną z technologii, która odpowiada za to, co widzimy na ekranie. Wyjaśniamy co to i czym się wyróżnia.

Czym jest Dolby Vision?

Technologia Dolby Vision, której poświęcamy dzisiejszy poradnik, została opracowana kilka lat temu, a swoją oficjalną premierę, miała w 2014 roku. Jest licencjonowanym rozwiązaniem i stanowi własność marki Dolby. Funkcja ta ma wiele wspólnego z dobrze znanym HDR (High Dynamic Range). Różnice polegają jednak na wykorzystaniu do optymalizacji obrazu dynamicznych metadanych, które dopasowują poziom jasności, do każdej sceny. Technologia Dolby Vision jest odpowiedzialna za zapewnienie większej ilości kolorów oraz znaczny wzrost głębi obrazu. Fachowo, taki efekt nazywa się poszerzoną rozpiętością tonalną. Dolby Vision, jest obecnie stosowane w nowych oraz zaawansowanych technologicznie modelach TV.


Szacuje się, że urządzenia korzystające z tego rozwiązania, mogą wyświetlać nawet 68 miliardów barw. To mniej więcej czterokrotnie więcej, aniżeli standardowe telewizory. Co ważne, rozszerzenie nie dotyczy jedynie kolorów. Zmienia się także poziom jasności, który jest kilkadziesiąt razy wyższy, niż w przypadku urządzeń sprzed kilku lat. To samo dotyczy kontrastu pomiędzy jasnymi, a ciemnymi elementami ekranu.

Zasada działania Dolby Vision

Znasz już podstawowy cel wyposażania telewizorów w Dolby Vision, choć czysta, prosta teoria nie do końca oddaje sens stosowania tej technologii. Aby w pełni to zrozumieć, powinieneś mieć podstawową wiedzę z zakresu procesu rejestracji obrazu. W trakcie nagrywania ujęć dynamicznych i statycznych, analizowana jest ilość światła padającego na matrycę. Po zliczeniu ilości światła, dane te są zapisywane, jako sekwencja plików tworząca film. W przypadku aparatu i zdjęć, będzie to pojedyncza fotografia. Zadaniem ekranu, na którym odtwarzasz zarejestrowane multimedia, jest możliwie jak najlepsze odwzorowanie warunków świetlnych, aby obraz wyglądał możliwie realistycznie. Oczywiście, obraz rejestrowany wzrokiem jest dokładniejszy, ale możliwości techniczne urządzeń video, mają jednak swoje ograniczenia. Różnice pomiędzy obrazem rzeczywistym, a materiałem filmowym, biorą się między innymi z dynamiki, czyli różnicy między najciemniejszym i najjaśniejszym obiektem na ekranie telewizora.


To właśnie rozwiązanie HDR, pozwala na wyświetlanie obrazu w jasności nawet 10 000 kandeli na metr kwadratowy. Starsze telewizory, oferowały nawet o stokroć mniejszy poziom oświetlenia! Choć nowoczesne modele TV nie korzystają jeszcze w pełni z możliwości HDR, z czasem należy się spodziewać ekranów, odpowiadających odwzorowaniem obrazu porównywalnym z ludzkim okiem.


Dolby Vision, jak już wspominaliśmy wyżej, jest rozszerzeniem znanego już HDR, który wykorzystywany jest już nawet w urządzeniach mobilnych. Założenia inżynierów Dolby były takie, aby funkcja pozwoliła na możliwie jak najwierniejsze odwzorowanie palety barw w wielu warunkach oświetlenia. To ważne, gdyż nawet dobrze znane Ci kolory, zupełnie inaczej wyglądają w ciemnych i jasnych pomieszczeniach. Drobna różnica w temperaturze światła, może doprowadzić do znacznego zniekształcenia barwy oglądanego przedmiotu. Dynamiczne metadane, pozwalają na dopasowanie poziomów jasności do każdej ze scen filmu odtwarzanego na ekranie. Wykorzystywanych w tym celu parametrów jest wiele, lecz najważniejszym z nich, jest Mastering Display Luminance (MDL). Chodzi tutaj o jasność wyświetlacza urządzenia, na którym rejestrowano film. Dzięki temu, możesz obejrzeć obraz właśnie tak, jak zaplanował sobie to reżyser.


Wbrew pozorom, ma to ogromne znaczenie dla wrażeń płynących z seansów hitowych produkcji kinowych. Parametr MDL, może być ustalony dla całego filmu lub być zmienny, w zależności od konkretnych ujęć i scen. Na odczytanie tych danych, pozwala właśnie Dolby Vision. Technologia ta pozwala widzom na odbiór filmu, zgodnego z założeniami twórcy, a reżyserowi na dotarcie ze swoim przekazem do odbiory.

Dolby Vision, a HDR

Oferta telewizorów jest bardzo duża. Choć charakterystyką dostępnych modeli zajmiemy się później, warto zwrócić uwagę na możliwość wyposażenia sprzętu w dwie różne technologie. Konkurentami w kwestii optymalizacji obrazu, są na pewno Dolby Vision oraz HDR10, stanowiący rozszerzenie dobrze znanego rozwiązania. Jeśli chodzi o jakość obrazu, ta pierwsza technologia jest dużo lepsza. Charakteryzuje się 12-bitową precyzją, czyli aż 4 096 wartościom barwnym. To z kolei umożliwia wyświetlanie wspominanych wcześniej 68 miliardów kolorów. Powalająca jest także ilość światła, która sięga 10 000 nitów. HDR10 dysponuje światłem o ponad 50 proc. słabszym. 


Pozwala także na wyświetlanie czterokrotnie mniejszej ilości barw. Jednakże, choć HDR nadal jest świetny, Dolby Vision jest po prostu lepszym rozwiązaniem i przemawiają za tym oczywiste fakty. Na pewno zatarły się już różnice, biorące się z dynamicznych metadanych, które swego czasu umożliwiały zmianę luminacji podczas filmu, tylko w przypadku technologii będącej tematem tego poradnika. HDR10+ jednak również zaczął czerpać z tego rodzaju zapisów.


Jedyne, co może zniechęcać do zakupu telewizora Dolby Vision, to cena. Jeśli szukasz TV w określonym budżecie, może się okazać, że lepszym wyborem będzie dla Ciebie sprzęt wykorzystujący High Dynamic Range. Technologia Dolby Vision jest licencjonowana i każdy producent, który chciałby ją wprowadzić, musi zapłacić jej twórcom. Oczywiście jest to jak najbardziej sprawiedliwie i w 100 procentach słuszne podejście. Odbija się jednak na cenie końcowej, którą musi zapłacić konsument.

dolby vision

Które urządzenia korzystają z dobrodziejstw Dolby Vision?

Dolby Vision jest stosowane główne w telewizorach i w przypadku tego rodzaju sprzętu, zdecydowanie warto zdecydować się na poszukiwania modelu z tą technologią. Jednakże flagowe modele smartfonów, także korzystają z tej opcji, co w zasadzie nikogo nie powinno już dziwić. Urządzenia mobilne coraz częściej służą do oglądania treści w Internecie, a wtedy dobrej jakości obraz, jest zdecydowanie w cenie. Dolby Vision pojawiło się w smartfonach LG oraz Apple. Amerykański producent, zaczął wykorzystywać tę technologię także w przypadku tabletów i laptopów.


Jeśli zależy Ci na TV z Dolby Vision, powinieneś szukać sprzętu wśród produktów marek premium. Mamy tu na myśli na przykład Sony, LG, TCL, czy Philips. Jak już pisaliśmy, modele wykorzystujące to rozwiązanie, będą odpowiednio droższe. Ilość dostępnych telewizorów, jest jednak tak duża, że możesz swobodnie przebierać między wieloma konfiguracjami technicznymi. Jeśli masz ograniczony budżet, a koniecznie zależy Ci na Dolby Vision, możesz na przykład wybrać kilka cali mniejszy ekran. Obniży to cenę, o co najmniej kilkaset złotych, więc na pewno wyjdziesz na przysłowiowe „zero”. Drugim rozwiązaniem, jest także wybór tańszego rodzaju matrycy, choć w przypadku tak jakościowego rozwiązania, nie warto oszczędzać na wszystkim. Dolby Vision doskonale sprawdza się w telewizorach OLED i QLED. Matryce LED mogą nie wykorzystać w pełni potencjału, drzemiącego w opisywanym rozwiązaniu. A tego przecież byśmy nie chcieli! Telewizory OLED i QLED, nie są jednak już tak drogie, jak kiedyś. Na rynku pojawiają się nowe technologie, które powodują spadek cen tych obecnych z nami od lat.

Kilka słów podsumowania na temat Dolby Vision

W poszukiwaniu Dolby Vision, musisz zajrzeć do specyfikacji urządzenia. Karty produktów w naszym sklepie, są bardzo czytelne i przejrzyste – na pewno znajdziesz w nich odpowiedni zapis. Poza tym, bardzo często urządzenia oznaczone są odpowiednim logotypem, potwierdzającym obecność technologii. Żeby oglądać filmy w standardzie Dolby Vision, potrzebujesz tylko odpowiedniego telewizora. Nie musisz martwić się o zakup dodatkowych urządzeń lub przewodów. Pamiętaj również, że filmy muszą być odpowiednio zapisane i w dobrej jakości. To jednak nie problem, gdyż w dobie platform streamingowych, o dobre hity kinowe nietrudno, także w świetnej rozdzielczości. 


W przypadku telewizorów, odtwarzanie multimediów w standardzie Dolby Vision, wymaga urządzenia o rozdzielczości Ultra HD. Wyjątek stanowią sprzęty mobilne, które nie mogą się pochwalić takim standardem, ze względu na swoją konstrukcję. HDR oraz Dolby Vision to rozwiązania, które będą stale rozwijane. Tym bardziej, że ich skuteczność jest widoczna gołym okiem. Obraz korzystający z takiej optymalizacji, jest o wiele ciekawszy dla oka. HDR świetnie sprawdza się również podczas gry na konsoli, które także obsługują ten format. Światła, cienie i kolory – to wszystko wygląda, jak w prawdziwym życiu, a przecież większość z nas, ogląda filmy i gra w gry po to, aby wejść na chwilę do innego świata…

Kilka słów o telewizorach

Jeśli interesuje Cię telewizor z Dolby Vision, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. W ofercie posiadamy kilkaset modeli TV wielu marek o różnej konfiguracji. Zacznij od zdefiniowania rodzaju matrycy, który Cię interesuje. Bardzo dużą popularnością cieszą się urządzenia LED, ale jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem i zależy Ci na doskonałym obrazie, zdecyduj się na ekrany OLED i QLED. Dla fanów nowinek i najnowocześniejszych technologii, polecamy telewizory miniLED. Po wyborze technologii wyświetlania, wybierz odpowiedni rozmiar ekranu. Dopasuj go do pomieszczenia, w którym będziesz oglądać filmy. 


Obecnie bardzo często nasi Klienci decydują się na telewizory o wielkości powyżej 55 cali. Duży ekran pozwala poczuć się jak w kinie, więc nic dziwnego, że tak wiele osób jest zainteresowanych jak największymi modelami. Koniecznie sprawdź rozdzielczość ekranu. Najpopularniejszym standardem jest Ultra HD (4K) i na pewno będzie tak jeszcze przez kilka lat. Coraz częściej pojawiają się jednak telewizory 8K, które za jakiś czas staną się podstawowym standardem. Jeśli lubisz kino akcji, sport lub grasz na konsoli, szukaj sprzętu z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu – najlepiej powyżej 100 herców.


Obecnie, podstawą jest wyposażenie telewizora w Smart TV. Technologia ta pozwala na odtwarzanie filmów z platform VOD, przeglądanie Internetu oraz wykonywanie wielu innych czynności, które znacznie rozszerzają możliwości rozrywkowe każdego TV. Warto dodać, że producenci często oferują system operacyjny własnej produkcji, który powinien być jak najprostszy w obsłudze. Uznane marki wprowadzają wiele nowych rozwiązań do branży RTV, więc na to także warto zwrócić uwagę. Na pewno flagowym, często wybieranym gadżetem Philips, jest system Ambilight, który pozwala na podświetlanie obszaru znajdującego się za ekranem. Za właściwe należy także uznać, sprawdzenie dostępnych złącz oraz ich ilość. Pozwoli to kompleksowo wykorzystać telewizor, bez potrzeby stosowania adapterów lub rozgałęźników.


Jeśli wybrałeś już swój wymarzony telewizor z Dolby Vision, zachęcamy do złożenia zamówienia. Możesz także poprosić o pomoc naszych specjalistów, którzy czekają tylko na Twój telefon. Skorzystaj z wygodnych form dostawy oraz preferowanego sposobu

Telewizory MINILED w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756