Zdaniem eksperta
Niezwykle przydatnym urządzeniem jest Chromecast – co to za sprzęt, dowiesz z naszego poradnika. Omówimy dostępne wersje tego odtwarzacza oraz wyjaśnimy, czym się różnią. Zapraszamy więc do lektury tekstu, który tłumaczy jak używać Chromecast, jak działa oraz jakie funkcje oferuje. Dowiesz się także, jak podłączyć Chromecast do telewizora.
Smart TV to dzisiaj standard w wielu telewizorach. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zainstalowany system nam nie odpowiada. Powodami mogą być np. brak jakiejś aplikacji, czy po prostu nieczytelny interfejs. Jest również multum urządzeń, jak np. projektory czy monitory, często wykorzystywanych do rozrywki, jednak nie dysponujących wbudowanym systemem smart. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Chromecast – co to oznacza?
Otóż to nic innego, jak odtwarzacz multimedialny zaprojektowany przez Google. Możesz go podłączyć np. do telewizora lub projektora. Jest niewielki, więc z łatwością zabierzesz go ze sobą, np. na wyjazd. Masa urządzenia to 55 g, a rozmiary 61 x 13 x 162 mm. Poza tym, zapewni Ci on dostęp do platformy Google TV. To zaś oznacza ogromne możliwości, np. granie w chmurze, odtwarzanie filmów i seriali z platform streamingowych, bezprzewodową transmisję ekranu komputera, streaming muzyki, czy wyświetlanie danych. Dzięki platformie Google TV z systemem Android, zyskujesz dostęp do naprawdę wielu przydanych funkcji. Co więcej, atutem jest łatwa obsługa, a bardziej zaawansowani użytkownicy mają również swobodę konfiguracji. Obecnie dostępna jest czwarta generacja odtwarzacza Chromecast. Jak działa, zależy od wybranego modelu, ponieważ producent oferuje go w dwóch wersjach.
W ofercie Media Expert znajdziesz przystawkę Google TV Chromecast 4.0, dostępną w wariantach Full HD oraz 4K. Poza ceną, różnią się one możliwościami. Pierwsza jak wskazuje sama nazwa, przeznaczona jest do odtwarzania treści w rozdzielczości Full HD z częstotliwością odświeżania do 60 Hz. Jest to więc doskonały wybór do starszych telewizorów, które nie mają smarta lub gdy producent zakończył wsparcie danej platformy i aplikacje już nie działają. Jeśli masz np. starszy odbiornik na działce, który chciałbyś „usmartowić”, to Chromecast 4.0 Full HD jest doskonałym wyborem.
Wariant 4K obsługuje sygnał w rozdzielczości Ultra HD z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Jest to więc doskonały wybór do wysokiej jakości projektorów, monitorów, czy najnowszych telewizorów. Dysponuje również nieco wydajniejszymi podzespołami, więc interfejs działa płynniej. Co ważne, obie wersje odtwarzacza Google Chromecast są kompatybilne z formatami HDR10, HDR10+, HLG, a wariant 4K również z Dolby Vision. Możesz także cieszyć się przestrzennym dźwiękiem w standardach Dolby Digital, Dolby Digital Plus i Dolby Atmos.
Ze względu na dołączonego pilota, polecamy właśnie czwartą wersję przystawki Chromecast. Jak używać poprzednich wersji, które go nie mają? Generacje od pierwszej do trzeciej, są obsługiwane za pomocą telefonu. Korzystanie z pilota w czwartej wersji jest jednak znacznie wygodniejsze. Możesz szybko przełączać się między aplikacjami. Dostępne są dedykowane przyciski do Netflixa oraz YouTube. Ponadto wbudowany mikrofon pozwala na głosową obsługę przy pomocy Asystenta Google. Dzięki niej, możesz jeszcze wygodniej korzystać z funkcji, które udostępnia Chromecast, np. szybko wyszukać filmy z ulubionym aktorem.
Zobacz także: Na jakiej wysokości telewizor do salonu i sypialni?
Wyjaśniliśmy już, do czego służy odtwarzacz od Google. Warto jednak wiedzieć, jak podłączyć Chromecast do telewizora lub innego wyświetlacza. Jak się okazuje, jest to bardzo łatwe i wszystkie niezbędne elementy znajdują się w pudełku. Do transmisji sygnału AV wykorzystywane jest złącze HDMI. Co ważne, nie musisz korzystać z dodatkowych przewodów. Złącze wyjściowe jest wbudowane w odtwarzacz Chromecast. Za zasilanie odpowiada wejście USB-C. Kabel oraz zasilacz znajdziesz w zestawie. Ewentualnie możesz urządzenie podłączyć do gniazda USB telewizora, które również zapewni źródło energii. To przydatne np. gdy brakuje Ci wolnych gniazdek. Za transmisję danych i streaming odpowiada oczywiście wbudowane Wi-Fi. Chromecast jest kompatybilny ze standardami 802.11a/b/g/n/ac. Po podłączeniu do zasilacza, urządzenie włączy się automatycznie. Następnie należy zalogować się do sieci Wi-Fi oraz swojego konta Google lub utworzyć nowe. Po tym wystarczy, że pobierze się ulubione aplikacje i można cieszyć się nowoczesnym systemem smart TV na telewizorze, monitorze, czy innym wyświetlaczu.
Gdy interesuje Cię nie tyko to, jak podłączyć Chromecast do telewizora, ale również dodatkowe nośniki i akcesoria do odtwarzacza to wiedz, że jest taka możliwość. Przede wszystkim musisz kupić rozdzielacz do portu USB-C. Następnie do niego możesz podłączyć np. dodatkowy dysk, czy np. kabel LAN. To ciekawe rozwiązanie, jeśli chcesz nieco zwiększyć możliwości oferowane przez odtwarzacz Chromecast.
Opcja streamingu ze smartfonu, to jedna z ciekawszych opcji oferowanych przez Chromecast. Jak połączyć z telefonem to urządzenie, aby np. pochwalić się na dużym ekranie zdjęciami z wakacji, wyjaśnimy w tej części poradnika. Nie jest to trudne. Przede wszystkim ściągnij lub zaktualizuj aplikację Google Home na swoim smartfonie. Chromecast powinien być włączony i działać w tej samej sieci co telefon. W Google Home w zakładce „Urządzenia” kliknij przycisk „Dodaj”. Na liście wyświetli się Chromecast. Jak połączyć go z telefonem, dowiesz się właśnie teraz. Wystarczy wybrać urządzenie oraz potwierdzić. Konfiguracja jest więc naprawdę prosta.
Korzystając z Google Home, możesz użyć telefonu np. jako pilota lub po prostu wybrać opcję „Prześlij ekran”, aby na swoim telewizorze oglądać ekran telefonu. Gdy chcesz np. wyświetlić zdjęcia czy filmy, włącz na swoim telefonie aplikację „Zdjęcia”, następnie wybierz fotografię i w prawym górnym rogu zauważysz ikonę łączącą symbol telewizora oraz Wi-Fi. Kliknij w nią i korzystaj z polecenia „Przesyłaj na Chromecast”. Analogicznie tej funkcji możesz użyć w innych aplikacjach, np. YouTube, czy Spotify.
Jeśli posiadasz telewizor z Google TV lub Android TV, to możesz spotkać się z takim określeniem jak wbudowany Chromecast. Jak używać tej funkcji i czym jest, wyjaśnimy w tej części poradnika. Dzięki temu rozwiązaniu, możesz transmitować strumieniowo treści ze swojego telefonu na ekran telewizora. Co ważne, nie wymaga to stosowania żadnego kabla. Całość odbywa się bezprzewodowo, za pomocą sieci Wi-Fi, a Ty możesz normalnie korzystać ze swojego telefonu np. grając, czy przeglądając portale społecznościowe. Rozwiązanie to współpracuje także z przeglądarką Google Chrome na Twoim komputerze.
Wbudowany Chromecast może być również dostępny w urządzeniach audio, jak np. soundbary, czy amplitunery. Oczywiście ma on ograniczoną funkcjonalność, ponieważ nie służy jedynie do transmisji sygnału audio, czyli muzyki z odtwarzacza czy aplikacji takich jak Spotify, itp.