Rozpoczęcie przygody z muzyką to ekscytujący moment. Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów wybieranych przez początkujących. I nic w tym dziwnego! Jest dostępna w różnych wariantach i pozwala grać zarówno solo, jak i w zespole. Pytanie tylko, jaka gitara na początek będzie najlepszym wyborem?
Jeśli chcesz zacząć naukę, to zdecydowanie na gitarze klasycznej. Jest ona łatwa w obsłudze i przystępna cenowo, co dla osób początkujących ma zwykle duże znaczenie. Często nie chcemy przepłacać, jeśli nie wiemy, czy nasza pasja rzeczywiście przełoży się na umiejętności i dłuższy „romans” z tym instrumentem.
Jeśli zastanawiasz się, jaka gitara klasyczna na początek będzie odpowiednia, to dobra wiadomość jest taka, że klasyk to bardzo częsty wybór wśród początkujących. Ma on nylonowe struny, które są miękkie i przez to gra jest mniej bolesna dla opuszków palców – co ma szczególne znaczenie dla dzieci i osób z mniejszą siłą nacisku. Mamy zatem większy komfort nauki.
Brzmienie gitary klasycznej jest ciepłe, łagodne i dość ciche, co może być ważną zaletą, którą docenią domownicy. Wielogodzinne próby na instrumencie nie będą dla nich, tak uciążliwe. Idealnie sprawdzi się w muzyce klasycznej, flamenco, ale również w prostych piosenkach akordowych. Jej szeroki gryf ułatwia naukę poprawnej pozycji palców. Wadą może być ograniczone zastosowanie – gitara klasyczna nie sprawdzi się w rocku czy bluesie. Jednak na takie gatunki przyjdzie czas, kiedy już opanujemy podstawy i zdecydujemy się zainwestować w droższy sprzęt. Zatem wersja gitary klasycznej do nauki gry jest warta polecenia.
Dla tych, którzy myślą o graniu przy ognisku, komponowaniu piosenek czy tworzeniu nastrojowych ballad, naturalnym wyborem będzie akustyk. Jaka gitara akustyczna na początek sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto wybrać model z wygodnym gryfem, bo jest to bardzo ważne przy nauce. Dobrze sprawdzają się modele typu dreadnought. Jest to jeden z najbardziej ikonicznych kształtów wśród gitar akustycznych, który polecany jest do gry zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
Gitara akustyczna ma stalowe struny, które są sztywniejsze niż nylonowe. Początkowy dyskomfort z czasem pójdzie w zapomnienie, a my dostaniemy mocniejsze i bardziej wyraziste brzmienie, którego nie znajdziemy w klasycznym instrumencie. To z kolei otwiera przed nami szersze możliwości i pozwala grać w bardziej zróżnicowanej stylistyce folk, pop, country, rock i nie tylko.
To dobry wybór dla osób, które nie planują podpinania się do wzmacniacza. Chcą mieć instrument bardziej uniwersalny niż klasyczny. Wadą może być większy opór strun i szybsze zmęczenie palców.
Choć nie zawsze polecana na pierwszy instrument, gitara elektryczna może być świetnym wyborem, zwłaszcza dla osób zainteresowanych rockiem, metalem, bluesem czy jazzem. Wbrew opiniom, nauka gry na elektryku wcale nie musi być trudniejsza – wręcz przeciwnie, cienkie struny i wąski gryf ułatwiają stawianie pierwszych kroków. Trudnością – szczególnie dla początkujących – jest wyższy „próg wejścia” – czyli po prostu droższy sprzęt. Dodatkowo instrument wymaga jeszcze kilku ważnych dodatków, bez których nie zaczniemy grać. Mowa m.in. o wzmacniaczu. To dodatkowy koszt, ale daje ogromną swobodę kształtowania brzmienia – od czystych dźwięków po mocne przesterowane riffy. Możliwość używania efektów gitarowych sprawia, że gitara elektryczna daje mnóstwo frajdy i inspiracji. Nie bez kozery jest to jeden z najpopularniejszych instrumentów na świecie.
Prosty model gitary do nauki gry, wyposażony w trzy przetworniki typu single coil lub humbucker - w zależności od preferencji brzmieniowych - będzie dobrym wyborem na początek. Warto pamiętać, że gra na elektryku wymaga też podstawowej wiedzy o sprzęcie. Wszystko jednak przychodzi z czasem i praktyką.
Zobacz także: Jaki keyboard dla początkujących?
Choć mniej popularna wśród osób, które dopiero zaczynają przygodę z „szarpaniem strun”, gitara basowa dla początkujących to również ciekawa propozycja. Warto podkreślić, że bas nie jest „łatwiejszym” odpowiednikiem gitary elektrycznej. To instrument, który spełnia zupełnie inną rolę. Oczywiście zwykle jest to sprzęt elektryczny, ale brzmieniowo prezentuje się całkiem inaczej. Gitara basowa tworzy fundament rytmiczno-harmoniczny i ma charakterystyczne, głębokie brzmienie. Nie jest to jednak sprzęt przeznaczony do klasycznych solówek, co zresztą sprawia, że w słynnych zespołach zapamiętujemy przede wszystkim popisy gitarzystów, basistów niekoniecznie. Niezależnie od anegdot, nauka gry na basie może być prostsza pod względem technicznym. Rozwija poczucie rytmu i uczy współpracy z perkusją, co jest nieocenione dla muzyków grających zespołowo.
Jaka gitara na początek sprawdzi się najlepiej? Dla początkujących poleca się basy 4-strunowe o krótszej menzurze, które są bardziej poręczne. Warto jednak pamiętać, że w muzyce solowej gitara basowa daje mniej możliwości niż klasyczna czy elektryczna.
Jeśli nie wiesz, jaka gitara na początek sprawdzi się najlepiej, pomyśl o swoim guście muzycznym oraz budżecie, jako podstawowych wyznacznikach. Pamiętaj też, że to, czy sprzęt będzie odpowiedni, zależy od wieku, a także siły i wielkości dłoni. Dla dzieci i osób o delikatnych palcach najlepszym wyborem będzie gitara klasyczna. Osoby marzące o graniu piosenek w stylu Ed Sheerana mogą zacząć od gitary akustycznej. Miłośnicy mocnych brzmień powinni rozważyć gitarę elektryczną, a Ci, którzy wolą grać w tle i budować rytm – gitarę basową.
Każdy typ gitary ma swoje zalety i ograniczenia. Nie ma złego wyboru – najważniejsze to wybrać instrument, który będzie inspirował do ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy będzie to klasyk, akustyk, elektryk czy bas, ważne, by gra sprawiała radość!