Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

NanoCell - co to jest?

 2023-07-14 

Pośród różnych wariantów technologii wyświetlania obrazu, obok takich pojęć jak QLED czy OLED prędzej czy później trafisz na telewizory NanoCell. Warto więc wiedzieć czym charakteryzuje się ta technologia oraz czy wyświetlacze są warte zainteresowania. Tym bardziej, że w tym roku czeka nas Mundial, a dla fanów sportu NanoCell może być świetnym wyborem.

Co to znaczy telewizor NanoCell?

Jeśli zastanawiasz się – NanoCell, co to takiego – to nasz poradnik zaspokoi Twoją ciekawość. Na samym wstępie warto powiedzieć, że to nic innego jak udoskonalona wersja technologii LCD z podświetleniem LED opracowana przez firmę LG. Odbiorniki te wyróżniają się zastosowaniem nanocząsteczek, które filtrują i doskonalą kolory poprzez usunięcie zanieczyszczeń z fal RGB. Korzyścią z tego jest dokładniejsze i czystsze odwzorowanie barw. Obraz telewizora NanoCell jest żywy, nasycony i bardzo realistyczny. Jeśli więc cenisz sobie dobre odwzorowanie barw, które w zasadzie jest niezbędne, jeśli mówimy o wysokiej jakości obrazu, to telewizor NanoCell może być świetnym wyborem. Międzynarodowa agencja Intertek testująca produkty konsumenckie sprawdziła telewizory LG NanoCell pod względem normy CIE DE2000 na 18 wzorach kolorów przy kącie patrzenia ±30° i potwierdziła stuprocentową spójność wyświetlanych przez nie barw.


Kolejną z cech tych odbiorników jest zastosowanie matryc typu IPS. Cierpi na tym reprodukcja czerni, która wydaje się być bardziej szara niż czarna. Jednak algorytmy lokalnego wygaszania są bardzo zaawansowane, co pozwala im uzyskać przyzwoity kontrast. Jeśli z telewizora korzystasz zazwyczaj w dzień lub przy zapalonym świetle, ta cecha matrycy IPS nie powinna Ci zbytnio dokuczać.


Zaczęliśmy od wad, więc przejdźmy do zalet paneli IPS, a te bez wątpienia są znaczące. Przede wszystkim sama geneza tych matryc wynika ze stosowania ich na początku w wysokiej klasy monitorach graficznych. Wszystko to za sprawą bardzo szerokiej palety barw i ich wiernego odwzorowania – co doskonale uzupełnia sama technologia NanoCell. Oprócz tego matryce IPS cechują się szybkim czasem reakcji, więc dobrze sprawdzają się podczas wyświetlania dynamicznych scen. Wreszcie ich atutem jest wierność odwzorowania barw, gdy patrzymy na telewizor pod kątem. Jeśli więc masz duży salon i telewizję oglądasz często z bliskimi, i każdy siedzi w innym miejscu, to wszyscy zobaczą bardzo dobry obraz. Tym samym telewizory LG NanoCell można polecić np. do wspólnego przeżywania sportowych emocji.

Telewizory NanoCell w naszej ofercie:

Co lepsze – NanoCell czy QLED?

Żadna z technologii wyświetlania obrazu nie jest lepsza, lecz są po prostu inne. Wybierając NanoCell czy QLED powinieneś być świadomy cech tych odbiorników i kupić ten, który najbardziej będzie odpowiadał Twojemu profilowi użytkowania. Telewizory QLED, podobnie jak NanoCell, bazują na technologii LCD. Wyświetlacze te są wyposażone w warstwę kropek kwantowych, która sprawia, że paleta barw zostaje poszerzona. Oprócz tego zazwyczaj stosowane są matryce VA, które nieco bardziej smużą niż IPS, a gdy patrzymy na nie pod kątem, barwy bardziej tracą na nasyceniu. Zaletą jest jednak znacznie lepszy kontrast, a co za tym idzie – czerń. Dlatego telewizory QLED z panelami VA lepiej sprawdzają się podczas oglądania w przyciemnionych pomieszczeniach i siedząc na wprost ekranu.


Jak już wspomnieliśmy wyżej, matryce IPS w telewizorach LG NanoCell charakteryzują się wiernym odwzorowaniem barw, szybkim czasem reakcji oraz mniejszą degradacją kolorów podczas oglądania pod kątem. Dlatego mogą być lepszym wyborem do oglądania telewizji w ciągu dnia w dużym gronie. Telewizor NanoCell sprawdzi się jako odbiornik dla całej rodziny.

Co jest lepsze NanoCell czy OLED?

Różnice pomiędzy telewizorami NanoCell, a OLED są znacznie większe niż w przypadku QLED. Technologia OLED bazuje na matrycy składającej się z diod organicznych i jest to wyświetlacz samoemisyjny. Oznacza to, że w porównaniu do technologii LCD nie potrzebuje on podświetlenia, ponieważ świeci samodzielnie. Każdy piksel jest więc źródłem światła i można sterować jego wygaszaniem. To przekłada się zaś na idealny kontrast oraz nieskończoną czerń. Docenią to szczególnie miłośnicy kina domowego, którzy oglądają filmy w zaciemnionym pomieszczeniu. Atutem jest również bardzo szybki czas reakcji, więc wyświetlany obraz nie smuży.


OLED ma jednak też wady. Przede wszystkim jest to technologia premium, więc telewizory ją wykorzystujące są droższe. Wybierając odbiorniki LG NanoCell w tej samej cenie nabędziesz większy ekran, co dla wielu osób jest znaczną zaletą. W ekranach OLED występuje również ryzyko pojawienia się wypaleń obrazu, czyli utrwalenia niektórych treści, które są miejscowo wyświetlane przez długi czas. W praktyce jednak jest ono największe w sytuacji, gdy ekran jest ciągle narażony na ekspozycję powtarzalnej treści. Utrwalić się mogą np. paski telewizji informacyjnych wyświetlane po kilkanaście godzin dziennie przez kilka miesięcy. W telewizorach LG NanoCell nie ma takiego ryzyka, więc jeśli lubisz, gdy przez cały dzień Twój odbiornik „gra w tle”, to ta technologia będzie dobrym wyborem. Oprócz tego telewizory LG NanoCell mogą mieć większą jasność, więc wyświetlą wyraźniejszy obraz w nasłonecznionych pomieszczeniach.

Czy warto kupić telewizor NanoCell?

Jeśli jesteśmy świadomi jego cech, to bez wątpienia tak. Telewizor LG NanoCell wyświetli znakomity obraz w odpowiednich warunkach. Nadaje się do sportu, gier, a nawet kina domowego. Atutem jest również przystępna cena oraz wybór wielu rozmiarów. Jeśli masz duży salon, w którym chciałbyś umieścić telewizor o przekątnej 65 cali lub większej, to NanoCell jest wyborem wartym uwagi, także ze względu na przystępną cenę. W ofercie dostępne są modele o przekątnej nawet 86 cali, które pozwolą Ci poczuć się niemal jak w kinie.


W telewizorach NanoCell nie brakuje najnowszych technologii jak obsługa standardu HDR, w tym Dolby Vision oraz dźwięku obiektowego Dolby Atmos. Atutem jest również zaawansowana platforma smart TV – LG webOS. To jeden z wiodących systemów obok Androida oraz Tizena. Odznacza się płynną pracą oraz dostępem do wielu aplikacji, więc z pewnością nie zabraknie Ci ciekawych treści do oglądania. Atutem jest również opcja głosowego sterowania telewizorem przy wykorzystaniu pilota Magic.


Wszystkie telewizory NanoCell oferują rozdzielczość przynajmniej 4K, a w tych najbardziej zaawansowanych znajdziemy panele 8K. Zwłaszcza w przypadku dużych przekątnych odczujesz znaczącą różnicę w jakości i ostrości obrazu. Wszystkie detale będą bardziej widoczne. Czym powinny się charakteryzować telewizory NanoCell do konkretnych zastosowań – prezentujemy w dalszej części tekstu.

NanoCell do sportu

Do sportu polecamy przede wszystkim odbiorniki LG NanoCell wyposażone w matryce o częstotliwości odświeżania 120 Hz. W połączeniu z krótkim czasem reakcji panelu IPS płynność obrazu będzie bardzo dobra. Naturalnym atutem są również szerokie kąty widzenia. Dzięki nim podczas oglądania transmisji sportowych w większym gronie, każdy niezależnie od miejsca, w którym siedzi, będzie widział obraz dobrej jakości, a to oznacza należyte przeżywanie sportowych emocji. Dzięki funkcji 100 proc. Color Consistency telewizor doskonale odwzorowuje bogactwo barw. Wszelkie detale są dobrze widoczne, np. elementy strojów piłkarskich czy stadionu. Kibice ucieszą się również z funkcji alertu sportowego, która przypomina o zbliżających się rozgrywkach.

NanoCell do gier

Również w przypadku gier ekrany NanoCell są dobrym wyborem. Przydatna jest funkcja pulpitu gry. Pozwala ona na optymalizację parametrów wyświetlania i dopasowanie ich do gatunku gry. Przykładowo, dzięki opcji Black Stabilizier, wydobędziesz detale w ciemnych scenach i będziesz lepiej widział czających się w ciemności wrogów. Obsługa częstotliwości odświeżania 120 Hz, pozwoli Ci się cieszyć idealną płynnością. Dzięki funkcji VRR oraz AMD FreeSync Premium, częstotliwość odświeżania będzie na bieżąco synchronizowana z liczbą klatek animacji. Umożliwi to wyeliminowanie efektów zacinania i rozrywania obrazu. Dodatkowo funkcja ALLM automatycznie wykryje podłączoną konsolę i włączy tryb gry, w którym input lag jest ograniczony do minimum. Jeśli nie masz konsoli, zawsze możesz skorzystać z usług oferujących rozgrywkę w chmurze jak Google Stadia czy GeForce Now. Do cieszenia się grami wystarczy dostęp do gamepada i szerokopasmowego Internetu.

NanoCell do kina

W przypadku kina domowego telewizory NanoCell urzekają przede wszystkim czystością barw. Warto przy tym zdecydować się na model z podświetleniem typu Full Array Dimming. Dzięki precyzyjnym algorytmom wygaszania jest ono w stanie zaoferować lepszy kontrast bez utraty detali w ciemnych scenach. Obsługa standardu Dolby Vision IQ umożliwia dopasowanie parametrów obrazu do warunków panujących w pomieszczeniu oraz typu materiału. Dla prawdziwych purystów przeznaczony jest zaś tryb Filmmaker Mode. Wyłącza on wszelkie „polepszacze” obrazu i prezentuje materiał dokładnie tak, jak widział go reżyser. Dzięki systemowi webOS masz zaś dostęp do wszystkich wiodących aplikacji z treściami wideo, jak Netlifx, Amazon Prime Video, Apple TV czy HBO Max i inne.

NanoCell, Quantum Dot i MiniLED – poznaj QNED

NanoCell nie jest szczytowym osiągnięciem firmy LG w dziedzinie telewizorów LCD. Producent postanowił zebrać najnowsze technologie i zaprezentować ekrany QNED. Wykorzystują one technikę NanoCell oraz Quantum Dot znaną z wyświetlaczy QLED. Mamy więc czyste kolory oraz poszerzoną paletę barw, dzięki którym obraz prezentuje się jeszcze bardziej realistycznie. Brakuje tylko idealnego kontrastu, jednak LG i o tym pomyślało. Za podświetlenie w telewizorach QNED odpowiadają miniaturowe diody MiniLED. W najlepszych modelach jest ich ok. 30 tys. i tworzą niemal 2,5 tys. stref wygaszania. To wraz z precyzyjnymi algorytmami sterującymi pozwala zaoferować niemal doskonały kontrast. Oprócz tego duża moc podświetlenia umożliwia realistyczne prezentowanie efektów HDR oraz detali w ciemnych i jasnych partiach obrazu. QNED to technologia śmiało konkurująca z ekranami OLED oraz Neo QLED.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756