Zdaniem eksperta

Standard VESA – co to jest?

Data dodania: 17-07-2023

Jeszcze całkiem niedawno, płaskie ekrany telewizorów i komputerów, były kojarzone z luksusem i wyjątkowo wysokimi kosztami. Ostatnimi laty jednak, coraz więcej osób wyposaża swoje domy i mieszkania, w urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie. Współczesne urządzenia przestały być tylko narzędziem do odbioru sygnału telewizyjnego, czy odtwarzania filmów i seriali. Dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii, telewizory dziś mogą służyć nam jako jedno, wszechstronne urządzenie, gwarantujące co raz to nowsze możliwości. Wraz z rozwojem technologicznym, nastąpił również szybki skok techniczny. Dzięki temu, nasze telewizory i monitory stają się nie tylko cieńsze, ale coraz większe. Kiedyś wręcz niewyobrażalne rozmiary urządzeń, dziś są często już tylko standardem.

Wraz z rozwojem technologii, stanęliśmy przed kolejnym problemem – w jaki sposób zamontować dużych rozmiarów, płaskie telewizory i ekrany tak, by były w pełni zabezpieczone i nienarażone na uszkodzenia mechaniczne. Częstym rozwiązaniem jest zwykły stojak, jednak wielu osobom rozwiązanie to nie pasuje. Postawienie telewizora na nóżkach, bądź podstawce, wymaga odpowiedniego mebla, na którym urządzenie nie tylko będzie stabilne, ale również będzie odpowiadało rozkładowi pokoju. Niektórzy podkreślają w tym rozwiązaniu, wieksze ryzyko zniszczenia telewizora lub monitora przez potrącenie, czy nawet lekkie uderzenie. Z pomocą przychodzą różnorodne systemy mocowania urządzenia bezpośrednio do ściany – zaczepy, uchwyty, śruby montażowe oraz stelaże. Aby jednak każdy z nas, mógł się cieszyć szerokim wachlarzem możliwości najnowszych telewizorów i monitorów, warto ujednolicić i uprościć system ich montowania.


Z pomocą przyszedł właśnie standard VESA, który miał odpowiedzieć na te problemy w skali międzynarodowej. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem i dziś możemy cieszyć się łatwym i bezpiecznym montażem urządzeń w naszych domach. Na czym jednak dokładnie polega standard VESA? Skąd się wziął i jakie są jego rodzaje oraz jak je dostosować do naszych wymagań? Odpowiedzi na te pytania, poznasz już za chwilę!

VESA – co to właściwie jest?

VESA, o której standardzie traktuje ten poradnik, to międzynarodowa instytucja zajmująca się ustandaryzowaniem wszelkich zagadnień związanych z technologią video. Założona już w 1989 roku Video Electronics Standards Association, opiera swoją działalność na ujednolicaniu i opracowywaniu różnych standardów w wielu dziedzinach. Organizacja założona została przez samych producentów sprzętu elektronicznego. Jest to o tyle istotna informacja, że organizacja VESA skupia podmioty odpowiedzialne za sprzedaż sprzętu, więc to w ich interesie jest stworzenie jak najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań. 


W tym artykule, skupimy się na wymiarach uchwytów, niezbędnych przy montowaniu ekranów i telewizorów, lecz wiedzieć trzeba, że agencja ta zajmuje się wieloma innymi zagadnieniami. Wymienić można chociażby standaryzację interfejsów programistycznych kart graficznych, komunikacji owej karty z ekranem, mechanizmów oszczędzających zużycie energii elektrycznej przez wyświetlacze, czy normalizację sposobu zminimalizowania przesyłanych do ekranu danych.


Ta krótka lista skomplikowanych procesów, pokazuje jak istotne jest działanie VESA i jak jej standardy, usprawniają działanie współczesnej technologii. Tymczasem, standard VESA dotyczący mechanizmów montowania ekranów i telewizorów, może być dostrzeżony przez każdego użytkownika i stykamy się z nim przy każdej decyzji o kupnie nowego urządzenia. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Telewizory w naszej ofercie:

Standard VESA dotyczący montowania urządzeń

Świat telewizorów i monitorów komputerów jest wyjątkowo szeroki, a z każdym dniem, możemy obserwować jego rozwój. W samym Media Expert znajdziesz ogromną liczbę urządzeń, różniących się od siebie diametralnie, choć wciąż zaliczanych do jednej kategorii. Wspólnym mianownikiem produkowanych współcześnie urządzeń, jest ich ogólna budowa zewnętrzna. Ekrany i telewizory, stają się coraz smuklejsze. Często pozwalamy sobie na zakup urządzenia, o niewyobrażalnej kiedyś długości przekątnej. Mimo wielu zalet jakie niosą za sobą takie rozwiązania, powstał problem odpowiedniego zamontowania urządzenia w pomieszczeniu. Jak już wiemy, postawienie dużego i wrażliwego na upadki urządzenia, na nieprzystosowanej do tego półce lub szafce, może skończyć się zniszczeniem sprzętu. Rozwiązaniem tego problemu stały się specjalne uchwyty lub wysięgniki. Pozwalają one nie tylko na zabezpieczenie urządzenia przed upadkiem, ale także w wielu przypadkach, zamontowanie telewizora bezpośrednio na ścianie, wpisuje się w wystrój całego pomieszczenia. Dodatkowym atutem może być również zamontowanie specjalnego wysięgnika, który pozwoli na dostosowanie ułożenia urządzenia do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie, sprawdzi się wyjątkowo dobrze w wypadku używania telewizora jako elementu kina domowego lub przy pracy na zewnętrznym ekranie komputera.


Problemem z rozwojem technicznym telewizorów i innych ekranów, a przez to montowania ich na wysięgnikach i uchwytach okazało się to, że producenci nie posiadając ustandaryzowanego procesu projektowania obudowy urządzeń, produkowali produkty z różnym rozstawem miejsc przeznaczonych na śruby. Przez to, modele ekranów były kompatybilne z różnymi uchwytami, a dla kupującego nowe urządzenie, problemem stawał się zakup odpowiednich komponentów do montażu. 


Rozwiązaniem stał się międzynarodowy standard VESA, określający wspólne dla producentów wytyczne, dotyczące rozstawienia otworów na śruby do montażu ekranów komputerowych i telewizorów. Od 1997 roku, kupując nowe urządzenie możemy kierować się standardem VESA, by do odpowiedniego na przykład telewizora, dobrać w łatwy sposób pasujący do niego uchwyt. Na jakie trudności natknął się standard VESA? Jak już wiemy, standard wyznaczony przez międzynarodową organizację, stał się obowiązujący ponad 20 lat temu. Oczywistym jest, że od tego czasu rynek monitorów do komputerów i telewizorów, poddał się ogromnym zmianom i ówczesna standaryzacja, nie odpowiada wymaganiom współczesnych urządzeń. Dlatego też, standard VESA jest cały czas aktualizowany, na potrzeby nowoczesnych technologii. Konkretne wymiary uchwytu, uzależnione są od kilku czynników – przede wszystkim wielkości, wagi oraz typu montowanego urządzenia. Im coś większego chcemy zamontować, tym mocniejszego i bardziej rozłożystego uchwytu potrzebujemy.

Standard VESA – poszczególne wymiary

Ostateczne dopasowanie konkretnego uchwytu do urządzenia, odbywa się na podstawie systemu FDMI (Flat Display Mounting Interface). FDMI dzieli telewizory i ekrany na sześć kategorii, w zależności od wymiarów i wagi urządzenia. Poza podziałem, reguluje również zasady odpowiadające za montaż urządzeń płaskich na ścianach, specjalnych powierzchniach, czy nawet sufitach. Standard FDMI rezerwuje jedną z sześciu kategorii dla urządzeń, które powstaną w przyszłości, by nie zamykać się na postępujący rozwój technologiczny. Pozostałe kategorie rozkładają się następująco od największych urządzeń: 


  • 31 cali do 90 cali, przy wadze do 113,6 kg;
  • 23 cale do 30,9 cala, przy wadze do 22,7 kg;
  • 12 cali do 22,9 cala, przy wadze do 14 kg; 
  • 8 cali do 11,9 cala, przy wadze do 4,5 kg 
  • oraz najmniejsze urządzenia: od 4 cali do 7,9 cala, przy wadze do 2 kg.


To właśnie na podstawie systemu FDMI, producenci określają konkretne wymiary zalecanego do urządzenia rozstawienia śrub montażowych, czyli znanego nam standardu VESA.


Ostatecznie, to właśnie standard VESA jest najbardziej kluczowym elementem, potrzebnym do podjęcia odpowiedniej decyzji przez kupującego. Dziś większość producentów podaje informacje dotyczące zastosowanego w konkretnym urządzeniu rozstawu śrub. Obecnie istnieje kilkanaście standardów VESA, a to najpopularniejsze z nich: 75x75, 100x100, 200x200, 200x100, 300x300, 400x400, 600x400, 600x600, 800x400 oraz 800x600. Pierwsza z podanych wartości odpowiada za szerokość urządzenia, druga za wysokość. Jak widzimy, standard VESA obejmuje w sobie bardzo szeroki wachlarz różnorodnych wymiarów. Ma to na celu, zapewnienie jak największego bezpieczeństwa użytkowania urządzenia i ochrony go przed wszelkimi uszkodzeniami.

Standard VESA w praktyce

Skoro już wiesz, na czym polega standard VESA i jak się go wyznacza, warto dowiedzieć się najważniejszej informacji dla nowego nabywcy telewizora lub ekranu – jak sprawdzić standard VESA i jak go zastosować. Odpowiedź jest zdecydowanie prostsza, niż samo zrozumienie zawiłości całego systemu. Wystarczy spojrzeć na instrukcje producenta. Większość produktów posiada informacje o kompatybilnym z urządzeniem standardem VESA, a z tego w łatwy sposób, można wywnioskować jaki uchwyt będzie odpowiedni do montażu nowego urządzenia. Oczywiście, może zdarzyć się również sytuacja, w której producent nie poinformuje na pudełku o tym, jaki standard VESA będzie odpowiedni. Wtedy, zanim zdecydujemy się na zakup uchwytu, czy wysięgnika, należy dokładnie przyjrzeć się tyłowi zabudowy urządzenia. To tam znajdują się otwory przeznaczone na zamieszczenie śrub montażowych – wystarczy precyzyjnie wymierzyć rozstawienie otworów i dopasować je do standardu VESA lub bezpośrednio porównać je do dostępnych w sklepie uchwytów i wysięgników. Jeżeli zdecydujesz się na dobranie uchwytów samodzielnie, ze względu na brak oznaczenia standardu VESA, musisz zawsze pamiętać o sprawdzeniu nie tylko odpowiednich wymiarów, ale również maksymalnej wagi urządzenia, którą będzie w stanie utrzymać uchwyt.


 Nawet mimo tego, że znajdziemy uchwyt o odpowiednim rozstawieniu śrub, specyficzna budowa telewizora lub ekranu, może wpłynąć na zbyt duże obciążenie. Jeżeli jednak producent poda jaki standard VESA jest kompatybilny z urządzeniem, możesz być pewny tego, że zamontowanie telewizora lub ekranu będzie tylko formalnością. Jeśli będziesz miał problem z dobraniem odpowiednio elementu do nowego telewizora lub ekranu, zawsze możesz poprosić o pomoc naszych doradców. Chętnie podpowiedzą, jaki uchwyt należy wybrać, aby poprawnie zamontować ekran w domu.


Uchwyty do telewizorów w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756