Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Telewizory 4K, co ważniejsze rozdzielczość czy HDR?

 2023-07-19 

Z pojęciem rozdzielczości spotkasz się np. przy wyborze urządzeń wyposażonych w wyświetlacz, takich jak smartfon, tablet, monitor czy telewizor. Jakość filmów i grafiki oraz czytelność tekstów jest zależna między innymi od rozdzielczości wyświetlacza.

Rozdzielczość a przekątna telewizora

Rozdzielczość określa liczbę pikseli, czyli najmniejszych punktów z jakich składa się wyświetlacz. Im jest ich więcej, tym obraz jest bardziej szczegółowy. Grafika i napisy mają wyraźne czcionki, przez co lepiej się czyta.Rozwój techniczny ekranów do telewizorów umożliwił zwiększenie liczby pikseli. Rozdzielczość obrazu jest określona przez standardy i zmienia się w zależności od wielkości wyświetlacza. Jeśli szukasz niewielkiego telewizora, wyświetlacz może on mieć rozdzielczość HD ready, (High Definition, obraz gotowy do HD). Wyposażone są w nie najtańsze telewizory do 32 cali z wyświetlaczami LCD. (TCL LED 32ES586) Mają one 1366 × 768 (1 049 088) pikseli. Rozdzielczość Full HD to 1920 × 1080 px. Znajdziesz ją w większych telewizorach o przekątnych od 22 do 43 cali. (JVC LED 32VF52M) Liczba pikseli zwiększa się wtedy do ponad 2 mln (2 073 600 px), co sprawia, że obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy. 

Telewizory 4K Ultra HD notują największy wzrost sprzedaży. Popyt na duże przekątne powyżej 50 cali jest spowodowany usługami smart TV i dostępem do serwisów VoD (usług na życzenie). Duży ekran zapewni wrażenia jak w kinie. Telewizory 4K Ultra HD w porównaniu do Full HD mają czterokrotnie większą liczbę pikseli 3840 × 2160 px (8 294400 px) co oznacza, że obraz telewizora ultra HD tworzą aż 4 obrazy Full HD! Ich popularna nazwa to 4K. Rozdzielczość 4K pozwoliła zachować szczegółowość obrazu dla dużych przekątnych powyżej 50 cali. (SAMSUNG LED UE58RU7102)

Postęp techniczny odbywa się tak szybko, że są już dostępne pierwsze telewizory z wyświetlaczami 8K marki Samsung czy monitory 8K marki Sharp, które mają aż 7680 × 4320 px (33 177 600 px). To już obraz zawierający aż 16 ekranów Full HD lub 4 × 4K! W standardzie Ultra HD dopuszczalne są dwie rozdzielczości 4K i 8K. Dla ich rozróżnienia są stosowane opisy 4K Ultra HD i 8K Ultra HD, które znajdziesz w danych technicznych czy na opakowaniach telewizorów.

Rozdzielczość obrazu, a odległość od ekranu

Telewizory 4K charakteryzują się większą liczbą pikseli niż Full HD, co zwiększa szczegółowość obrazu. Jednak możesz nie zauważyć numeru piłkarza na koszulce, numeru rejestracyjnego samochodu i wielu innych elementów, jeśli siedzisz za daleko od ekranu. A to z powodu właściwości naszego wzroku – rozróżniania szczegółów w zależności od odległości. Masz z nią do czynienia np. w muzeum patrząc na duży obraz. Jeśli chcesz zobaczyć szczegóły, musisz podejść do obrazu. Tak samo jest w wypadku telewizorów. Producenci określają zakres odległości, z której należy oglądać obraz, aby był jak najbardziej szczegółowy. Do ustalenia optymalnej odległości można zastosować prosty przelicznik. Należy pomnożyć przekątną przez współczynnik 4,2 cm/cal dla telewizorów 4K i 2,1 cm/cal dla Full HD. Jeśli zamierzasz wymienić telewizor Full HD na 4K Ultra HD, o tej samej przekątnej musisz usiąść ok. dwa razy bliżej. Wtedy będziesz miał wrażenie jakbyś siedział w pierwszym rzędzie w kinie, a pole widzenia będzie wypełnione obrazem. Przykładowo obraz 55 cali 4K Ultra HD najlepiej oglądać z odległości maksymalnej 1,2 m, a 55 cali Full HD 2,3 m. W salonie zwykle większość mebli jest tak ustawiona, że kanapa stoi w odległości 3-3,5 m od telewizora. Jeśli chcesz się koncentrować na detalach najlepiej korzystaj z fotela na kółkach Wtedy dobierzesz optymalną odległość od ekranu dla swojego wzroku.

Co to jest HDR?

Telewizory 4K wyróżnia funkcja HDR (High Dynamic Range), która występuje w wyższej klasie sprzętu. Dążeniem konstruktorów telewizorów jest odwzorowanie obrazu jaki widzą nasze oczy. W wypadku zwykłego obrazu nie zobaczysz szczegółów. Dotyczy to głównie ciemnych scen ze słabym oświetleniem we wnętrzach, czy wielu scen nocnych np. oświetlonych światłem świec czy księżyca. Także bardzo jasne sceny mogą być bez wyrazu. Słońce, reflektory samochodów, rozbłyski wybuchów, sztuczne ognie, stanowią plamy, niebo jest jednolite bez wyraźnych obłoków, które zarejestrowała kamera. Mimo, że w rzeczywistości zobaczyłbyś te szczegóły. Z pojęciem HDR spotykasz się także w aparatach fotograficznych. Tryb HDR fotografia to sposób na znacznie lepsze zdjęcie. Aby zwiększyć szczegółowość obrazu, w ciemnych i jasnych scenach łączy się ze sobą od 3 do 5 zdjęć o różnych nastawach ekspozycji. HDR w telewizorach działa inaczej. Duża rozdzielczość wyświetlacza już nie wystarcza. Potrzebna jest większa jasność i poziom czerni, dzięki czemu wzrasta kontrast, który zwiększa realizm obrazu. Prosta zmiana jasności w telewizorze nie zmieni sytuacji, ponieważ obraz stanie się za ciemny lub za jasny na całej powierzchni. Aby to zniwelować konieczne było dynamicznie zwiększenie jasności obrazu, w określonych miejscach obrazu.

Telewizory z HDR

Co trzeba sprawdzić przed kupnem telewizora HDR?

Droższe telewizory 4K wyposażono w funkcję HDR, ale efekty obrazowe są bardzo zróżnicowane. Przy wyborze telewizora 4K z HDR musisz zwrócić uwagę na kilka cech.

  • Standard HDR: HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG, Advance Technicolor HDR,
  • Jasność obrazu w zakresie od 3500 - 1000 cd/m2,
  • Źródło materiałów HDR: płyta Blu-ray, filmy HDR, konsola do gier, tuner satelitarny, Internet, aplikacje VoD,
  • Złącze HDMI 2.0.

Standardy HDR

Niestety opracowano kilka standardów przygotowywania materiałów wideo HDR. Telewizory 4K powinny wykryć taki sygnał i przetworzyć na obraz HDR. Za najlepsze są uważane standardy Dolby Vision (LG OLED65B8S) i HDR 10+ stosowane przez wytwórnie filmowe. Jasność w obu może wynieść aż 10 tysięcy nitów i jest określana dla każdej klatki filmowej indywidualnie, zgodnie z wymaganiami reżysera. W standardzie HDR10 jasność jest jednakowa dla każdej klatki filmowej. Standard HLG (Hybrid LoG Gamma) umożliwia kodowanie materiału wideo HDR w sygnale telewizyjnym. Telewizory 4K automatycznie wykrywają jaki jest przesyłany materiał HDR. Tak realizowane są np. transmisje sportowe na żywo. Advance HDR Technicolor to najmniej popularny standard HDR, który eliminuje ograniczenia pozostałych, lecz jest w nim realizowanych mało filmów. Najlepiej, aby telewizor przetwarzał wszystkie standardy HDR, wtedy masz gwarancję, że nie musisz martwić się o źródła 4K.

Jasność obrazu w HDR

Jasność to najważniejszy parametr, jaki musisz przeanalizować w danych technicznych telewizora. Aby otrzymać bardzo dobre efekty, HDR musi wynosić minimum 1000 nt, (SAMSUNG QLED QE65Q70RATXXH) a nawet 4000 nt w telewizorach 8K. Na rynku są telewizory 4K HDR w atrakcyjnych cenach, które mają jasność na poziomie 350-450 cd/m2. Efekt będzie zauważalny, ale nie tak dobry jak w telewizorach z jasnością minimum 1000 nt. Mała jasność obrazu nie jest przeszkodą przy odtwarzaniu filmów w Dolby Vision lub HDR 10+. Potwierdzają to testy telewizorów.

Szukaj certyfikatu HDR Premium

Wybór telewizora 4K HDR nie jest prosty. Opracowano standard Ultra HD Premium, który określa wymagania jakie musi spełniać telewizor Ultra HD dotyczące: rozdzielczości obrazu, odtwarzania szerokiej palety kolorów, jasności i poziomu czerni oraz innych parametrów obrazu.

Ze względu na konstrukcję wyświetlaczy LCD LED i OLED opracowano dla różne są wymagania. Telewizory 4K LED LCD są w stanie wytworzyć bardzo jasny obraz, lecz mają mniejszy poziom czerni niż OLED, natomiast OLED mają mniejszą jasność obrazu ale doskonałą czerń. W liczbach wygląda to następująco:

  • - telewizory HDR LED LCD – jasność większa niż 1000 nt. a poziom czerni mniejszy niż 0,05 nt,
  • - telewizory HDR OLED – jasność większa niż 540 nt i poziom czerni mniejszy niż 0,0005 nt.

Jeśli szukasz telewizora premium dającego najlepszy obraz HDR znajdź na nich naklejkę są one oznaczone naklejką Ultra HD Premium, co jest gwarancją spełnienia wymagań.

Źródła materiałów HDR

Decydując się na zakup telewizora 4K HDR masz do wyboru różne źródła materiałów wideo HDR. Najpopularniejsze są serwisy VoD: Netflix, YouTube, Amazon Prime, Disney+. Są też gry HDR, które na dużym ekranie będą dostarczać nowych wrażeń wizualnych. Jeśli interesujesz się sportem, to wybierz odbiornik TV platformy satelitarnej, która transmituje mecze 4K w standardzie HDR HLG. Wiele filmów kinowych HDR jest dostępnych także na płytach Blu-ray 4K/ Ultra HD, które są najlepszym źródłem dla telewizorów 4K HDR.

Czy warto kupić telewizor HDR 4K?

Na pewno tak. Obraz HDR na ekranie telewizora będzie znacznie lepszy niż w kinie. Nie będziesz zawiedziony efektami HDR, ponieważ obraz z projektora kinowego ma mniejszą jasność niż telewizor. Sport, moda, filmy akcji nabierają nowego wyrazu. Warto kupować telewizory 4K HDR o przekątnej 55 cali i większe, wtedy rodzinne oglądanie, będzie tak atrakcyjne jak na sali kinowej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756