Poradniki Eksperta

Postarajmy się odpowiedzieć na bardzo istotny spór – Tizen vs Android TV – który z systemów smart TV jest lepszy? Warto postawić na najbardziej popularny produkt tego rodzaju od koreańskiego potentata – Samsunga, czy na giganta wśród oprogramowań mobilnych – Androida? W tym poradniku prześledzimy dokładnie wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Smart TV – do czego służy?


Nim przejdziemy do szczegółowego opisu tych dwóch, mocno konkurujących ze sobą usług, warto choć po krótce przypomnieć sobie, na jakie funkcje możemy liczyć, posiadając telewizor wyposażony w oprogramowanie Smart TV. Dawniej telewizory służyły właściwie wyłącznie jako wyświetlacze. Najczęściej włączaliśmy na nim telewizję, choć przy użyciu dodatkowych urządzeń, takich jak odtwarzacze DVD, Blue-ray, czy już dawno zapomnianych kaset VHS, mogliśmy wyświetlać także wybrane przez nas treści. 


Telewizory z systemem Smart TV sięgają znacznie głębiej swoimi możliwościami, czyniąc ze „zwykłego” telewizora domowe centrum rozrywki. Najczęściej używaną opcją, z pewnością jest streamingowanie filmów i seriali. Współcześnie do dyspozycji mamy pełen wachlarz przeróżnych platform streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy Disney+, które oferują nam niespotykaną jak dotąd pod względem wielkości bibliotekę kinowych i telewizyjnych hitów. Nie można zapomnieć również o możliwości korzystania z takich aplikacji jak YouTube, Spotify, czy Tidal. Jak się niedługo dowiemy, jedno z omawianych przez nas oprogramowań (Android TV), daje nam znacznie szersze pole do popisu, jeśli chodzi o korzystanie z różnej maści aplikacji. Mało osób może zdawać sobie sprawę z tego, iż z pomocą niektórych oprogramowań Smart TV możemy również grać w gry. Nie potrzebujemy do tego wcale konsoli podłączonej do telewizora. 


W zależności od tego, na jaką wersję się skusimy, możemy grać zarówno w proste gry przeznaczone na urządzenia mobilne (nawet przy użyciu zwykłego pilota!) lub w najbardziej zaawansowane i najnowsze tytuły, których wymagań może nie spełnić niejeden komputer. O tym, jak grać w gry na telewizorze, przeczytasz w innych poradnikach na naszej stronie.

Tizen vs Android TV – czy są jakieś różnice?


W teorii, funkcja Smart TV jest jedna i wszelcy producenci powinni umożliwiać użytkownikom dostęp do takich samych treści. Na szczęście tak nie jest. Choć każdemu z systemów zawsze będzie czegoś brakowało, konkurencja wymusza na nim ciągłe zmiany. Zjawisko to jest szczególnie dobrze widoczne właśnie w branży Smart TV. Jest to relatywnie nowa gałąź usług technologicznych, co wymusza na producentach wprowadzanie ciągłych ulepszeń, naprawiania błędów i wprowadzanie nowych treści oraz możliwości. To, jak bardzo mogą różnic się między sobą platformy Smart TV, widać mocno na naszym tytułowym przykładzie „Tizen vs Android TV”. Między dwoma programami widać spore różnice, działające jedne „na plus” Tizena, a inne Androida. Przejdźmy do szczegółowego omówienia wad i zalet obu tych oprogramowań.


Telewizory Tizen w naszej ofercie:

Tizen – nie ma sobie równych

Tizen nie ma sobie równych, jeśli chodzi o popularność. Badania wskazują, że jest najczęściej użytkowanym systemem Smart TV. Tizen to jednak nie tylko program „inteligentnej telewizji”. Tworzony przez marki Samsung, Intel oraz przede wszystkim Linux, system wykorzystywany jest w niektórych smartfonach, smartbandach, smartwatchach, czy właśnie telewizorach. Pozwala on na naprawdę wiele funkcji – od streamingowania, po projektowanie wymagane w pracy architektów. Jak można się łatwo domyślić, od 2015 roku system Tizen wgrywany jest również do nowoczesnych telewizorów firmy Samsung. Ze względu na swoją przestronność zyskał rzeszę fanów, którzy przyzwyczajeni do systemu, pozostają przy nim od lat. Jakie są wady i zalety systemu operacyjnego Tizen na telewizory?

Tizen – wady i zalety

Zacznijmy od zalet systemu Tizen, których jest naprawdę sporo. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na popularność konkretnego systemu Smart TV, jest jego przejrzystość i łatwość obsługi. Ponieważ telewizory nie są tak proste w obsłudze jak chociażby komputery, laptopy czy smartfony (konieczność korzystania z pilota, jako narzędzia sterowania), oprogramowanie inteligentnych telewizorów powinno być wyjątkowo przyjazne użytkownikowi. To właśnie łatwość obsługi systemu, jest tak często wychwala przez zwykłych użytkowników i recenzentów Tizen. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest udostępnienie możliwości przesyłania treści między smartfonem, a telewizorem. Funkcja ta często może okazać się pomocna, gdy konkretne aplikacje łatwiej jest obsłużyć na telefonie. 


Warto zwrócić uwagę na to, że program Tizen wyposażony jest w platformę SmartHub, która bardzo dobrze współpracuje ze smartfonami marki Samsung. Ponadto mamy tu możliwość korzystania z usług licznych systemów „inteligentnego domu”, czy asystentów głosowych (mowa tu chociażby o Asystencie Google, Amazon Alexa, czy Bixby). Kolejną zaletą jest samo zaprojektowanie systemu Tizen – program ten jest wyjątkowo „lekki”, dzięki czemu powinien działać sprawnie i bez zakłóceń.


Przejdźmy do wad Tizena. Największym minusem (przynajmniej w porównaniu do systemu Android TV), jest mocno ograniczona możliwość korzystania z szeregu przydatnych aplikacji. Możemy co prawda korzystać z dość szerokiej oferty apek, która powinna wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi, lecz nadal nie daje ona tak dużej satysfakcji, jak powinna. Pomniejszymi wadami są chociażby brak możliwości obsługi asystenta głosowego w języku polskim, czy zabezpieczania portów HDMI hasłami.

Telewizory Android w naszej ofercie:

Android TV – szeroka oferta

Android znany jest chyba każdemu. System ten jest najpopularniejszym oprogramowaniem stosowanym we wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych. Jednak twórcy tej bardzo popularnej aplikacji, postanowili nie poprzestać wyłącznie na smartfonach, smartwatchach, itd., lecz stworzyć system oparty na ich flagowym dziele również na telewizory. W taki sposób powstał Android TV, który wykorzystując rozwiązania wypracowywane przez lata w urządzeniach mobilnych, znacznie wzbogacił świat Smart TV. Jakie są wady i zalety programu Android TV?

Android TV – wady i zalety

Zdecydowanie największą zaletą systemu Android TV jest dostęp do popularnej aplikacji Sklep Google Play. Znajdziemy tam niespotykanie szeroką ofertę przeróżnych aplikacji. Co prawda większość z nich powstała z myślą o urządzeniach przenośnych, lecz nadal ich duża część z powodzeniem radzi sobie na telewizorach. Współpraca z Google pozwala nam również na korzystanie ze wszelkich aplikacji od tego producenta, a także mamy dostęp do zaawansowanego asystenta głosowego Google (obsługującego język polski). Dodatkowo Android TV znajdziemy w dużej gamie urządzeń (np. Xiaomi, Philips, czy nawet Samsung).


Jeżeli chodzi o wady Android TV, jest ich stosunkowo niewiele. Jedną z nich jest ograniczenie w korzystaniu z aplikacji ze względu na obecną wersję systemu Android. Kupując telewizor ze starszym systemem, możemy nie być w stanie obsługiwać niektórych aplikacji. Ponadto wadą pośrednią, bo nie wynikającą do końca z samego Android TV, jest duża liczba reklam wyświetlana we wszelkiego rodzaju aplikacjach. Taki jest jednak koszt szerokiego dostępu do niezliczonych apek.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756