TV, Audio i RTV
AGD
AGD do zabudowy
AGD małe
Komputery i tablety
Smartfony i zegarki
Foto i kamery
Gaming
Rowery i hulajnogi
Fitness i sport
Dom
Warsztat i ogród
Artykuły dla zwierząt
Zabawki i LEGO
Supermarket
Outlet
Promocje
Brakuje Ci opcji filtrowania?
Zgłoś nam
Do stabilnego odbioru sygnału telewizyjnego niezbędny jest dobrej jakości kabel antenowy. Przyda się on zarówno przy zakładaniu instalacji satelitarnej, jak i anten pokojowych umieszczonych w dużej odległości od telewizora lub dekodera. Również jeśli korzystasz z instalacji zbiorczej na dachu budynku wielorodzinnego, kabel antenowy będzie niezbędny do podłączenia odbiornika TV. Dostępne są przewody o różnej długości, które możesz dopasować do potrzeb, także przygotowując je na wymiar.
Do podłączania instalacji antenowych stosowany jest kabel koncentryczny RG6, określany częściej właśnie jako antenowy. Jego rdzeń stanowi przewód jednożyłowy wykonany z miedzi. Aby uniknąć tłumienia sygnału przez zakłócenia elektromagnetyczne, stosuje się podwójne ekranowanie, w postaci np. splotu miedzianego oraz foli aluminiowej. Wierzchnia część kabla jest pokryta izolacją z PCW, zazwyczaj białą lub czarną.
Kabel antenowy może być sprzedawany gotowy, ze złączami na obu końcach lub w szpuli. W tym ostatnim wypadku przewód koncentryczny możesz przyciąć na dowolną długość, a następnie na jego końcach powinieneś zastosować wtyki antenowe typu F. Z tego względu jego wykorzystanie polecamy przede wszystkim, gdy przygotowujesz np. domową instalację antenową. Zaletą jest to, że łatwo dobierzesz kabel antenowy do swoich wymagań i dopasujesz jego długość. Jeśli trasa, po której będziesz prowadził przewód, jest dosyć trudna, np. występują na niej ostre kąty i załamania, warto wybrać przewód dobrej jakości. Przede wszystkim będzie on bardziej elastyczny i nie musisz obawiać się tego, że uszkodzi się w trakcie instalacji.
Przed użyciem kabel koncentryczny antenowy wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli jest sprzedawany w szpuli, to być może jedna jego strona ma już zainstalowane złącze, jednak po przycięciu na odpowiednią długość z drugiej strony należy zamontować złącze F. Nie jest to trudne, ale wymaga dokładności i podstawowych zdolności manualnych. Zadanie bardzo ułatwi ściągacz izolacji, ale możesz także posiłkować się nożykiem tapicerskim. Na początek należy ściągnąć izolację PCW na takiej długości, jaka jest długość wtyku F. Kolejnym etapem jest wywinięcie oplotu na zewnętrzną stronę kabla, a następnie należy zerwać ekranowanie z folii aluminiowej. Pod nimi znajduje się izolacja rdzenia, którą należy zdjąć, zostawiając z niej kołnierz o grubości ok. 2 mm. Na tak przygotowany kabel antenowy możesz założyć wtyk F. Na koniec przytnij wystające resztki oplotu.
Jeśli np. mieszkasz w bloku i masz przygotowane gniazda podłączeniowe do zbiorczej instalacji antenowej, to najlepszym wyborem będzie gotowy przewód. Na jego obu końcach znajdują się odpowiednie wtyki, więc instalacja sprowadza się właściwe tylko do podłączenia. W zależności od potrzeb możesz wybrać gotowy kabel antenowy o różnej długości – od 1 do nawet 10 m. Takie przewody zapewniają dobrą jakość sygnału, ponieważ w nich także stosuje się podwójne ekranowanie. Zobacz także produkty z kategorii: kabel audio, kabel HDMI, kabel eurozłącze, kabel jack, kabel AUX oraz kabel RCA i kabel optyczny audio.