Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak grillować na grillu gazowym?

 2023-09-01 

Ciepłe letnie dni, sprzyjają spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu. Najlepszym sposobem na przygotowanie potraw w tym czasie, jest grillowanie. W zależności od rodzaju grilla, otwierają się przed nami możliwości przyrządzania posiłków, ale też korzystania z samego sprzętu. Do niedawna, w większości prym wiodły grille węglowe. Coraz większą popularnością, cieszą się jednak grille gazowe. Jak grillować na grillu gazowym, aby potrawy były smaczne, a wykorzystanie sprzętu jak najbardziej ekonomiczne? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który zawiera odpowiedzi na te pytania.

Zalety i wady grilla gazowego

Pierwszą ważną zaletą, jest jego mobilność. Nie ogranicza nas ani to, że dym może być uciążliwy dla sąsiadów, ani brak prądu. Grille węglowe przygotowują potrawy na palnym materiale, z którego wydobywa się dym. Jeśli grillujemy w przydomowym ogrodzie, możemy być uciążliwi dla sąsiadów, którzy sobie tego nie życzą. Z kolei grill elektryczny, do działania potrzebuje prądu. Oznacza to, że brak energii elektrycznej, wykluczy takie przygotowywanie posiłków. Rozwiązaniem na oba wyzwania, może być właśnie grill gazowy. 


Kolejną zaletą, jest jego obsługa. Włącza się i nagrzewa, niemal jak domowa kuchenka gazowa. Uruchamia się go jednym pokrętłem i nie musimy pilnować paleniska. Warto również dodać, że nie ograniczają nas warunki pogodowe. Z powodzeniem możemy grillować w czasie deszczu i wietrznego dnia. Jedyną wadą, a raczej niedogodnością, może okazać się jego cena. W zakupie jest droższy od odpowiednika węglowego, czy elektrycznego, za to jest tańszy w eksploatacji. 


Jeśli opanujemy sztukę, jak grillować na grillu gazowym, aby oszczędzać czas i energię, szybko dojdziemy do wniosków, że jest tańszy w użytkowaniu od podobnych sprzętów zasilanych w inny sposób.

Ile palników wybrać?

Grille gazowe są wyposażone w palniki. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku kuchenek gazowych. Im większa liczba palników, tym większą powierzchnią grillowania będziemy dysponować. Nie jest tak, że grille wyposażone w jeden lub dwa palniki, będą gorsze od tych, które są wyposażone w pięć palników. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli mamy dużą rodzinę lub chcemy wykorzystywać sprzęt do przygotowywania potraw dla większej liczby osób, wybierzmy grill z większą ilością palników. To oszczędzi nasz czas spędzony przy urządzeniu, a także zużyty gaz. Jak grillować na grillu gazowym, aby wykorzystać w pełni jego możliwości? Najpierw określmy nasze potrzeby, a także to, do czego będziemy go wykorzystywać. Wiele grilli gazowych, wyposażonych jest w dodatkowe palniki boczne, które mogą służyć na przykład do gotowania wody, zupy, czy do podtrzymywania temperatury przygotowanych już potraw.

Przydatne akcesoria i wyposażenie

Możliwości grilla gazowego będą określały nie tylko palniki, ale przede wszystkim akcesoria i dodatkowe wyposażenie. To dzięki niemu, możemy grillować, ale również piec, gotować, smażyć, dusić, a nawet wędzić. Jednym z takich przydatnych akcesoriów, jest pokrywa. Odpowiednio zamknięta ze specjalnie umiejscowionymi otworami, zapewni naszym potrawom idealną temperaturę, w zależności od tego, co i jak chcemy przygotować. Innymi akcesoriami, mogą być sprzęty dedykowane do przyrządzenia pizzy. Jednym z nich, jest na przykład specjalny kamień, który kładziemy na ruszcie, a na nim ciasto i ulubione dodatki.

Wszechstronność grilla gazowego

Jak grillować na grillu gazowym, aby w pełni wykorzystać jego możliwości? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ grille gazowe, to wszechstronne urządzenia, w których ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia. Możemy na nich przygotować całą paletę potraw. Od owoców i warzyw, po mięsa i ryby, a nawet zupy, jeśli mamy na to ochotę.

Duszenie

Wykorzystanie grilla jako piekarnika z termoobiegiem, stwarza idealne warunki do duszenia potraw. Taka obróbka termiczna polega na szybkim podsmażeniu, na przykład mięsa na ruszcie, a następnie przełożeniu go do żeliwnego garnka, przykryciu pokrywy i zmniejszeniu temperatury smażenia. Powolna obróbka szynki lub karkówki sprawia, że staje się ona miękka i w całości przechodzi smakiem oraz aromatem. Mięso możemy wcześniej zamarynować w ulubionej zalewie.

Gotowanie

Grill wyposażony w tak zwany palnik boczny, sprawdzi się świetnie w gotowaniu potraw. Palnik ten pełni rolę dodatkowej kuchenni, na której możemy przygotować na przykład zupę lub zagotować wodę na kawę, czy też herbatę. Możemy także przygotowywać dania na parze.

Pieczenie na rożnie

Jeśli lubicie potrawy z rożna, warto wybrać grill, który jest wyposażony w tę funkcję. Potrawa umieszczana jest na specjalnym szpikulcu, a odpowiednia odległość od palników, zapobiega jej przypaleniu. Dodatkowe zamknięcie pokrywy, wspomaga ten proces. Mięsa grillowane na rożnie są soczyste i miękkie, a przy tym zdrowsze niż te, które są przygotowywane w tradycyjny sposób.

Wędzenie

Grille gazowe mogą również służyć jako przydomowe, mobilne wędzarnie. Mięsa i ryby możemy wędzić lub podwędzać, w zależności od naszych upodobań. Do grilla możemy wtedy dodać specjalne zapachowe zrębki drewna. Wewnątrz pojawi się dodatkowy dym, a potrawy zyskają oczekiwany aromat.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756