Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Chłodzenie aktywne komputera – na czym polega?

Data dodania: 27-07-2023

Komputer wyposażony w wydajne podzespoły, zużywa dużo mocy, a przez to emituje dużo ciepła. Aby utrzymać właściwą wydajność, zazwyczaj stosuje się systemy chłodzenia. Ich celem jest redukcja temperatury i niedoprowadzenie do przegrzania komponentów, na których mógłby wystąpić tzw. thermal thortling, czyli obniżenie wydajności, w celu redukcji temperatury. Dużą skuteczność zapewnia chłodzenie aktywne, które zazwyczaj jest stosowane w laptopach, procesorach, kartach graficznych oraz zasilaczach ATX i SFX, a czasem nawet na płytach głównych. Jaka jest różnica, gdy mówimy chłodzenie aktywne a pasywne i na czym ona polega? Dowiesz się tego z naszego poradnika. Ponadto postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które jest lepsze.

Chłodzenie aktywne a pasywne

Podstawowym elementem systemu chłodzenia jest radiator, który przylega do emitujących ciepło elementów, np. układu graficznego oraz rozprasza je. Jego skuteczność, zależy od konstrukcji. Zazwyczaj wykonany jest z aluminium i wyposażony w miedziane rurki, tzw. heatpipe, które skutecznie odprowadzają ciepło. Im radiator jest większy i bardziej rozbudowany, tym lepszą wydajność oferuje. Chłodzenie pasywne składa się w zasadzie tylko z niego, dlatego, aby dobrze radził sobie z rozpraszaniem ciepła, musi być relatywnie duży. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jest ono bezgłośne, jednak może nie być tak skuteczne, jak chłodzenie aktywne oraz jest zdecydowanie droższe i zajmuje więcej miejsca niż to drugie.


Z kolei chłodzenie aktywne, to nic innego jak radiator, który wyposażony jest w jeden lub kilka wentylatorów. Pomagają one w rozpraszaniu ciepła. Ma to kilka zalet – chłodzenie aktywne jest bardziej efektywne i pozwala uzyskać niższe temperatury. Możliwe jest także stosowanie mniejszych radiatorów o prostszej konstrukcji. Chłodzenie aktywne, gdy porównamy efektywność odprowadzania ciepła, będzie także tańsze niż pasywne. Stworzenie rozbudowanego radiatora o dużej masie, który będzie skutecznie pozbywał się ciepła, jest droższe niż zastosowanie mniejszego wyposażonego w wentylator.


Z uwagi na zastosowanie wentylatorów, chłodzenie aktywne jest jednak głośniejsze. Łożyska, czy po prostu przepływ powietrza emitują hałas. W praktyce, głośność zależy od jakości łożysk oraz prędkości obrotowej wentylatora. Im szybciej się on obraca, tym więcej hałasu emituje. Dlatego warto stosować wentylatory o dużym rozmiarze, np. 120 mm. Wymagają one mniejszej prędkości obrotowej do uzyskania tego samego przepływu powietrza, co w małych wentylatorach. Gotowe systemy chłodzenia aktywnego, najczęściej wyposażone są w wentylatory z PWM. Funkcja ta, pozwala na dopasowanie prędkości obrotowej do obciążenia komponentów. Jeśli np. karta graficzna będzie zużywała więcej mocy i wydzielała będzie przy tym więcej ciepła, to aby je rozproszyć, wentylator zacznie obracać się szybciej.

Chłodzenie aktywne CPU

Procesor to jeden z najbardziej wydajnych podzespołów komputera. CPU stosowane w „pecetach”, najczęściej wymagają aktywnego chłodzenia. Zazwyczaj w zestawie znajduje się tzw. BOX, czyli wentylator i radiator dołączany przez producenta. Nie grzeszy on efektywnością i cichą pracą, więc warto go wymienić na wydajniejsze chłodzenie aktywne CPU.


Dużą popularnością cieszą się tzw. chłodzenia wieżowe. Zazwyczaj są one wyposażone w przynajmniej dwa heatpipe’y, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet osiem. Rozmiar wentylatora jest dopasowany do radiatora. W mniejszych modelach to 80 mm, a w tych najbardziej zaawansowanych nawet 140 mm. Niektóre modele mają więcej niż jeden wentylator lub opcję zamontowania dodatkowych. Wybierając chłodzenie aktywne procesora, zwróć uwagę, żeby było ono wyposażone w elementy instalacyjne, które pozwolą na zamontowanie go na Twojej płycie głównej.

Chłodzenie aktywne CPU w naszej ofercie:

Chłodzenie aktywne karty graficznej

Tak naprawdę, większość kart graficznych jest wyposażona w chłodzenie aktywne. Pasywne jest stosowane tylko w najmniej wydajnych modelach, przeznaczonych do prac biurowych. Karta graficzna może zużywać bardzo dużo energii, dlatego chłodzenie musi być wydajne. Jeśli zależy Ci na cichej pracy, warto wybrać modele wyposażone w rozbudowane radiatory z trzema wentylatorami o dużej efektywności i z cichymi łożyskami. Większość kart graficznych ma także półpasywny tryb pracy. Gdy nie są mocno obciążone, np. w trakcie prac biurowych, wentylatory nie obracają się.

Chłodzenie aktywne karty graficznej w naszej ofercie:

Chłodzenie aktywne PSU

W zasilaczach ATX i SFX także powszechnie stosuje się chłodzenie aktywne. Wentylator ma najczęściej rozmiary 120 lub 140 mm. Jeśli zależy Ci na cichej pracy, to jego jakość jest bardzo ważna. Dodatkowo warto wybrać zasilacz oferujący zapas mocy. Jeśli będzie on pracował, np. z 50 proc. obciążeniem, to będzie cichszy niż gdyby wynosiło ono, np. 80 proc.

Chłodzenie aktywne w obudowie

Obudowa komputerowa typu ATX nie ma radiatorów. Często jest jednak wyposażona w miejsca do montażu dodatkowych wentylatorów, zazwyczaj w rozmiarze 100, 120 lub 140 mm. Takie chłodzenie aktywne obudowy może wspomóc odprowadzanie ciepła z innych podzespołów. Z przodu obudowy powinny być umieszczone wentylatory zasysające powietrze, a z tyłu lub na górze te, które odpowiadają za odprowadzanie ciepłego powietrza. Pozwala to na stworzenie efektywnego obiegu we wnętrzu obudowy i może znacznie zmniejszyć temperaturę podzespołów.

Chłodzenie aktywne w obudowie w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756