Zdaniem eksperta
Taktowanie procesora jest jednym z najważniejszych parametrów będących w stanie określić jego wydajność. To właśnie na tę wartość klienci zwracają uwagę najczęściej, decydując się na konkrety model komponentu, komputer czy laptopa. Czym tak naprawdę jest taktowanie procesora i o czym mówi? Dowiesz się poniższego artykułu.
Taktowanie procesora – co to takiego?
Zacznijmy od wyjaśnienia tego znanego terminu, choć nie do końca zrozumiałego dla większości użytkowników sprzętu komputerowego. Można przyjąć proste założenie, że im wyższe jest taktowanie, tym szybszy będzie procesor. W trakcie każdej sekundy przetwarza on wiele zadań pochodzących od programów lub systemu operacyjnego. Ilość cykli wykonywanych przez procesor w tym czasie określana jest właśnie taktowaniem. Wyrażane jest w gigahercach (GHz). Taktowanie starszych procesorów oceniano za pośrednictwem megaherców. Jeden GHz wykonuje miliard cykli na sekundę. Takie wartości robią wrażenie i świadczą o tym, jak bardzo zaawansowane podzespoły udało się stworzyć człowiekowi.
Czy można ocenić procesor tylko po wartości taktowania?
Tylko teoretycznie. Każdy procesor inaczej będzie radził sobie z danymi zadaniami. Najlepiej będzie więc porównywać wartość taktowania pomiędzy podzespołami tego samego producenta i tej samej generacji. Starszy typ procesora, pomimo większej ilości GHz, może być wolniejszy od nowego sprzętu, który będzie miał więcej rdzeni oraz więcej pamięci podręcznej niezbędnej do sprawnej pracy. Warto zauważyć, że obecnie specyfikacja techniczna procesorów uwzględnia taktowanie bazowe procesora oraz tryby turbo.
Która wartość jest ważniejsza? Oceniając podzespoły należy brać pod uwagę przede wszystkim taktowanie bazowe procesora. Tryby Turbo umożliwiają korzystanie z większej ilości gigaherców, ale nie służą do pracy ciągłej. Procesor działa mocniej tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.
Jaki procesor będzie najlepszy do gier i obróbki wideo?
Wybierając podzespoły do gamingu lub pracy na zaawansowanych programach specjalistycznych, nie tylko częstotliwość taktowania procesora powinna być przez Ciebie brana pod uwagę. Zwróć uwagę także na:
W takim przypadku polecane będą procesory o taktowaniu powyżej 3.5 gigaherca oraz minimum czterech rdzeniach. Pamiętaj, że każde oprogramowanie oraz poszczególne gry posiadają indywidualne wymagania techniczne, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli szukasz sprzętu do pracy, będzie Ci łatwiej dostosować komputer do aplikacji, których masz zamiar używać na co dzień. W przypadku gier jest to trudniejsze i trzeba wybrać taki procesor, który zapewni wysoką grywalność bez względu na silnik wykorzystywany do stworzenia danego tytułu.
Czy można zwiększyć taktowanie procesora?
Oczywiście, choć nie w każdym przypadku. Procesory umożliwiające podkręcanie parametrów zawierają stosowną informację w swojej specyfikacji technicznej. Jeśli to dla Ciebie ważne, poproś naszych doradców o wskazanie, które podzespoły umożliwiają wprowadzanie zmian. Choć podkręcanie procesora zwiększy wydajność komputera, musisz mieć świadomość, że brak doświadczenia może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.
Jeśli chcesz podnieść taktowanie bazowe procesora, zainwestuj także w lepsze chłodzenie oraz mocniejsze zasilanie. W przypadku dużych modyfikacji konieczna może być także wymiana płyty głównej.
Jaki procesor wybrać do określonego przeznaczenia?
Wiesz już, co to jest taktowanie procesora i na co ma wpływ. Poznałeś także pozostałe parametry, które powinieneś brać po uwagę podczas zakupu podzespołów. Teraz krótko przedstawimy, jaki procesor będzie dobry dla określonego typu wykorzystywania komputera. Jeśli głównie oglądasz filmy, surfujesz po sieci i pracujesz na prostych programach, w zupełności wystarczy Ci procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Warto zdecydować się na model czterordzeniowy, aby mieć pewność właściwej wydajności.
Graczom polecane są procesory Intel Core i5 i AMD Ryzen 5, ale o wiele lepiej spiszą się nowsze generacje – Intel Core i7 oraz AMD Ryzen 7. Takie podzespoły zapewnią wydajną pracę pod dużym obciążeniem. Jeśli nie poszukujesz kompromisów i liczy się dla Ciebie tylko i wyłącznie największa moc, to celuj w Intel Core i9 oraz AMD Ryzen Threadripper. W ofercie znajduje się naprawdę sporo procesorów, przez co dostępne są rozwiązania dla osób potrzebujących sprzętu do różnego rodzaju aktywności.
Jeśli zależy Ci na wyborze właściwych podzespołów do Twojego komputera, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Czekają na Twój telefon i na pewno udzielą wszystkich niezbędnych informacji na temat produktu, który Cię interesuje.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756