Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki komputer stacjonarny do domu wybrać?

 2023-08-09 

Chcesz kupić dobry komputer stacjonarny do domu? Przed Tobą niełatwe zadanie, choć postanowiliśmy je możliwie uprosić. Wystarczy, że weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki. W poniższym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Zachęcamy do lektury, a będziesz wiedział jaki komputer stacjonarny jest Ci potrzebny.

Dobry komputer stacjonarny do domu – jaki powinien być?

Przede wszystkim, powinieneś ustalić do jakiego celu będzie on używany. Całkiem innej wydajności potrzebujesz w przypadku urządzenia gamingowego, aniżeli miałbyś na komputerze wykonywać jedynie pracę biurową. Różnica w parametrach technicznych oferowanych przez obydwa typy urządzeń, jest gigantyczna. Postaramy się więc uwypuklić cechy, które mają znaczenie w przypadku komputerów mających służyć grze, a tych wykorzystywanych do podstawowych celów, jak przeglądnie Internetu, nauka lub praca. Artykuł podzielimy na omówienie poszczególnych podzespołów, aby ułatwić Ci nawigację po tekście.

Mózg i serce komputera, czyli procesor

Najczęściej, to właśnie procesor jest nazywany najważniejszym podzespołem komputera. Nie można się z tym nie zgodzić, skoro odpowiada za realizowanie wszystkich procesów zachodzących w urządzeniu. Nie ma mowy o prawidłowej pracy komputera, bez jego udziału. Nawet drobna awaria procesora, często destabilizuje urządzenie do czasu wymiany elementu lub jego naprawy. Wybierając komputer, musisz mieć na uwadze między innymi ilość rdzeni i wątków. Te drugie są wirtualnym odpowiednikiem pierwszych. W uproszczeniu można założyć, że im więcej rdzeni i wątków, tym więcej procesów może realizować komputer jednocześnie. Jeszcze kilkanaście lat temu, taka konfiguracja była nieosiągalna. Procesory były jednordzeniowe i to spokojnie wystarczało. 


Obecnie oprogramowanie oferuje coraz więcej możliwości i funkcji, dlatego potrzebna jest znacznie większa wydajność komputera. Do wyboru masz tak naprawdę dwie rodziny procesorów. Są to produkty konkurencyjnych gigantów technologicznych – Intela i AMD. Dostępnych jest kilka serii, oferowanych przez obydwie marki. Intel oferuje procesory Core i3, i5, i7 oraz i9. Z kolei AMD, dostarcza chipów Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9 oraz Threadripper. Im wyższa cyfra, tym lepsze parametry oferuje procesor. To oczywiście duże uproszczenie, gdyż ważna jest również generacja poszczególnego podzespołu. Powinieneś zwracać więc uwagę także na częstotliwość taktowania. Jest ona podawana w gigahercach. Pamiętaj, że taktowanie w trybie Turbo, nie jest miarodajne. O wiele lepiej jest zwracać uwagę, na częstotliwość w przypadku normalnej pracy procesora. Jeśli chodzi o komputery gamingowe, to za absolutne minimum należy przyjąć wybór chipów Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Oczywiście polecamy sięgać po rodziny z wyższych półek, ale o tym decyduje również posiadany przez Klienta budżet. Jeśli masz zamiar używać komputera tylko do prostych celów, jak korzystanie z Internetu lub oglądanie seriali, powinien wystarczyć Ci procesor o słabszych parametrach. Pamiętaj jednak, że im wydajniejszy mózg urządzenia, tym sprawniejsza praca wielu aplikacji i samego systemu.

Karta graficzna – bardzo ważny podzespół każdego komputera

Karta graficzna, jest istotnym podzespołem każdego komputera stacjonarnego, ale także laptopa. W przypadku urządzeń gamingowych, bezwzględnie musi to być element dedykowany, zapewniający wysoką wydajność. Komputery biurowe i wykorzystywane raczej do prostszych zadań, mogą korzystać z zintegrowanych układów graficznych. W takim wypadku, nie są osobnym elementem i współdzielą pamięć operacyjną. Wiele osób zapomina, że karta graficzna wspomaga procesora w wielu procesach. Dlatego jest tak ważna. Poza generowaniem obrazu, zapewnia także wyższą wydajność posiadanego sprzętu. Jeśli używasz komputera do gier lub prac graficznych, jest Ci potrzebna naprawdę solidna karta graficzna. Dobrze, aby dysponowała wysokim poziomem taktowania oraz dużą ilością pamięci własnej. Dodajmy, że to właśnie do karty graficznej podłączane są monitory i inne urządzenia współpracujące z komputerem – na przykład projektor multimedialny. Ważne jest więc także, aby podzespół posiadał niezbędne porty video. Gracze powinni skłaniać się ku modelom z serii GeForce GTX lub RTX. Jeśli jednak preferujesz sprzęt AMD, szukaj karty graficznej wśród oferty Radeon RX lub Pro. Bez wątpienia, to właśnie układ graficzny oraz procesor, są najważniejszymi podzespołami w całym komputerze. Wybierając nowe urządzenie, poświęcić im odpowiednio dużo uwagi. W poradnikach na naszej stronie, znajdziesz wiele szczegółowych wskazówek na ich temat. Czy to wszystkie istotne elementy komputera? Absolutnie nie!

Pamięć operacyjna komputera, czyli: RAM

Starsi czytelnicy na pewno pamiętają, że kilkanaście lat temu 256 megabajtów pamięci RAM w zupełności wystarczyło do obsługi zaawansowanych programów, czy gry w najnowsze hity. Obecnie, nawet smartfony mają jej o wiele więcej. Dostępne są moduły o różnej pojemności. Podobnie jest zresztą z samymi komputerami. Możesz kupić PC z 4 gigabajtami pamięci, a dostępne są także urządzenia oferujące aż 64! RAM odpowiada za dostarczanie danych do procesora. Im szybsza będzie pamięć, tym wydajniej będzie mógł on pracować. To z kolei przełoży się, na lepsze osiągi całego komputera. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu? Na pewno znaczenie ma sama pojemność pamięci. Liczy się także częstotliwość taktowania, podawana w megahercach. Wybieraj także pamięć najnowszego typu, czyli obecnie DDR4. Cechuje się ona lepszymi parametrami technicznymi oraz niższym zużyciem energii elektrycznej. Dobry komputer stacjonarny do domu, który będzie używany do podstawowych celów, powinien dysponować pamięcią o pojemności od 4 do 8 gigabajtów. Inaczej jest w przypadku urządzeń gamingowych. Takie komputery powinny mieć zainstalowanych, co najmniej 12 gigabajtów pamięci RAM.

Skoro już o pamięci mowa – sprawdź dysk twardy

Tradycyjne dyski twarde (HDD), odchodzą do lamusa. I słusznie! Są sporo wolniejsze, głośne i narażone na uszkodzenia o wiele bardziej, niż nowoczesne dyski SSD. Osobiście rekomendujemy, aby kupowane komputery stacjonarne i laptopy, były wyposażone w tego rodzaju dysk. SSD nie posiada części ruchomych, dzięki czemu nie ulega awariom. Dostęp do zapisanych danych, jest błyskawiczny. Sam system operacyjny może uruchomić się bez najmniejszej zwłoki, co w przypadku dysków HDD było nieosiągalne. Popularyzacja technologii SSD sprawia, że napędy te są coraz tańsze i oferują coraz większą pojemność. Dlatego, jeśli zależy Ci na naprawdę sprawnym komputerze, wybierz modele wyposażone właśnie w taki dysk.

Podzespół bazowy, czyli płyta główna

Płyta główna jest bardzo ważnym podzespołem, ale celowo nie wymienialiśmy jej na początku tekstu. Bowiem jeśli jesteś zdecydowany na zakup gotowego komputera, którego nie będziesz składać samodzielnie, zastosowana przez producenta płyta w zupełności Ci wystarczy. Spełnia ona wszystkie wymagania, postawione przez używane podzespoły. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zmontować komputer stacjonarny, kupując pojedyncze elementy, powinieneś poświęcić płycie głównej więcej czasu. Ważny jest jej rozmiar i dostępne porty. Dokonując zamówienia płyty głównej sprawdź, czy spełni ona wymagania podzespołów, które planujesz zamontować. Tylko w ten sposób, zapewnisz sobie kompleksową kompatybilność, która jest niezbędna, aby sprzęt pracował prawidłowo.

Płyty główne w naszej ofercie:

Zasilacz sieciowy – niesłusznie lekceważony

Bardzo ważną rolę w pracy komputera, odgrywa także zasilacz. To sprzęt, który dostarcza energię elektryczną pozostałym podzespołom komputera. Bez jego użycia, praca PC jest po prostu niemożliwa. Sytuacja jest analogiczna, jak powyżej. Gotowe komputery stacjonarne posiadają zazwyczaj zasilacz sieciowy, który sprawdzi się bardzo dobrze. Jeśli jednak budujesz swój zestaw komputerowy samodzielnie, sprawdź, czy spełni on swoją rolę. Ważna jest jego moc znamionowa. Im bardziej wydajny komputer, tym więcej watów będzie potrzebne. Warto, aby zasilacz miał wypinane przewody, byś mógł ograniczyć ilość tych niepotrzebnych. Ważna jest także ilość i rodzaj zabezpieczeń, które mogą uchronić komputer przed uszkodzeniem.

Zasilacze w naszej ofercie:

Co jeszcze jest ważne w przypadku zakupu komputera stacjonarnego?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupów? Dobry komputer stacjonarny do domu, to na pewno dobra obudowa. Choć jej wygląd nie ma znaczenia dla wydajności, to warto znać rozmiary komputera stacjonarnego. Zwłaszcza, gdy ma się on zmieścić na biurku. Obudowy komputerów występują w różnych formatach. Największe są konstrukcje typu „tower”, które zwykle dedykowane są rozbudowanym zestawom. Na rodzaj obudowy, na pewno będziesz musiał zwrócić uwagę bardziej, jeśli montujesz sprzęt samodzielnie. W takim wypadku, ważne jest dopasowanie jej do płyty głównej, która musi z kolei być kompatybilna z resztą podzespołów.


Sprawdź także, czy wybrany komputer sprzedawany jest w wersji z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Jeśli masz już oprogramowanie, możesz zdecydować się na zakup modelu bez wgranego softu, ale wiąże się to z dodatkowymi zadaniami. Jeśli chcesz po prostu cieszyć się nowym komputerem, wybierz taki, który będzie już miał zainstalowany Windows. Najlepiej w wersji 10, którą można bezpłatnie zaktualizować do „jedenastki”.


Sprawdź także dostępne porty USB, które służą do podłączania innych urządzeń. Warto, aby występowały w ilości co najmniej czterech. Ważną sprawą jest także obecność odtwarzacza płyt. Może to być napęd optyczny DVD lub Blu-Ray. Chociaż coraz więcej sprzętu pomija odtwarzacz w konfiguracji, nadal gry i filmy dostępne są na płytach, więc nie warto się ograniczać. Szczególnie, jeśli nie lubisz kupować multimediów w wersji cyfrowej.

Komputer stacjonarny już masz – może potrzebujesz czegoś jeszcze?

Komputer stacjonarny, to oczywiście główny element całego zestawu, ale będziesz potrzebował też innych elementów. Jeśli Twój nowy sprzęt jest naprawdę wydajny, warto pomyśleć także o nowym monitorze. Obecnie popularne są monitory, których ekran ma przekątną o długości co najmniej 24 cali. Warto szukać sprzętu z niskim czasem reakcji i wysokim poziomem odświeżania, zwłaszcza jeśli dużo grasz. Monitorów jest w ofercie naprawdę mnóstwo. Na pewno wybierzesz taki, który spełni Twoje oczekiwania – także te dotyczące ceny.


Do obsługi komputera potrzebujesz także klawiatury i myszki. Dostępne są tradycyjne modele przewodowe oraz bezprzewodowe, które do komunikacji wykorzystują Blueooth. To bardzo wygodne rozwiązanie, choć gracze mimo wszystko chętniej sięgają po modele przewodowe. Taki typ połączenia jest najsprawniejszy i nie dochodzi do opóźnień, które w rozgrywce wieloosobowej są bardzo złym zjawiskiem. Wybierając klawiaturę i myszkę, staraj się dokonać zakupu sprzętu wygodnego, ale także funkcjonalnego. Tak, aby nawet wielogodzinna praca nie sprawiała Ci problemów.


Jeśli chodzi o odtwarzanie dźwięku, to tu możliwości są dwie. Możesz korzystać z głośników lub słuchawek. Najczęściej użytkownicy komputerów decydują się na obydwa rozwiązania, aby móc cieszyć się odsłuchem „na głos”, gdy to możliwe lub wybrać prywatność i izolację, którą gwarantują słuchawki. W przypadku tego drugiego urządzenia, raczej celuj w modele wyposażone w mikrofon. Nawet jeśli nie jesteś graczem, rejestrator dźwięku pozwoli Ci na rozmowy ze współpracownikami podczas pracy zdalnej. Dzięki temu, nie będziesz musiał kupować zewnętrznego mikrofonu, który w takim wypadku jest zwyczajnie zbędny.


Zatem, dobry komputer stacjonarny do domu to taki, który spełni Twoje oczekiwania i będzie służył przez długi czas. W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli komputerów i akcesoriów, a jeśli będziesz miał problem z podjęciem decyzji, zawsze można skorzystać z pomocy naszych doradców, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756