Zdaniem eksperta

Jakie są rodzaje procesorów?

Data dodania: 01-09-2022

Procesory to niewielkie urządzenia elektroniczne, które odpowiedzialne są za rewolucje technologiczną naszych czasów. Przez wiele osób nazywane są mózgiem komputerów i jest w tym dużo racji. Procesory odpowiedzialne są za zadania bardzo podobne do tych, które dzieją się w każdej sekundzie w naszych głowach. Miliardy operacji wykonywanych w tym samym czasie, które zależą od możliwości obliczeniowych konkretnych modeli. Jakie są rodzaje procesorów, jak działają i w jaki sposób można je wykorzystać w codziennym życiu?

Skok technologiczny


Procesory otaczają nas ze wszystkich stron. Znajdują się obecnie w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym. Dzięki nim, możemy cieszyć się smartfonami, komputerami i wszystkimi udogodnieniami, które z nich płyną. Nawet jeśli odetniecie się w leśnej głuszy, z dala od cywilizacji i tak nad Waszymi głowami wciąż poruszają się setki pojazdów, które znalazły się tam dzięki procesorom. Nazywane są również układami scalonymi, a ich moc tkwi w możliwościach, które ukazują się w połączeniu z innymi układami urządzeń elektronicznych. 


Procesor wykorzystuje pamięć operacyjną, przetwarza ją, a następnie na podstawie tych danych wydaje polecenia dla pozostałych elementów układu tworzącego całość danego urządzenia. Pierwsze procesory zostały opracowane w teorii już w latach 40 ubiegłego wieku, ale dopiero w latach 60 rozpoczęto pracę nad nimi na poważnie. Ojcem pierwszego działającego układu scalonego był Jack Kilby, który za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla. Nie ma limitu zastosowania dla procesorów, ponieważ ich moc obliczeniowa jest w teorii nieskończona. Problem jest tylko w tym, że musimy wymyślić sposób, jak skonstruować takie procesory. W zależności od zastosowania, wyróżniamy rodzaje procesorów z kilku podstawowych grup.


Ciekawostką jest to, że te używane w komputerach stanowią zaledwie kilka procent wszystkich procesorów obecnie używanych.

Procesory w naszej ofercie:

Procesory jedno i wielordzeniowe


Jakie są typy gniazd procesorów? Są to LGA i PGA, które różnią się umiejscowieniem pinów. Istnieje kilka sposobów na klasyfikację procesorów. Pierwszym z nich jest podział na podstawie rdzeni. Mianem rdzenia określa się fizyczną część procesora, która jest odpowiedzialna za wykonywanie obliczeń. Każdy procesor na świecie musi mieć przynajmniej jeden rdzeń. Dlatego też dzielimy je na jedno i wielordzeniowe. Pierwszy rodzaj stosowany jest w prostych urządzeniach elektronicznych, które nie wymagają zbyt dużej zdolności obliczeniowej. Tutaj ciekawostka, ponieważ przeciętna pralka, która stoi w waszym domu, ma większą moc obliczeniową niż cały moduł lądownika, którym Neil Armstrong dotarł na Księżyc.


Procesory wielordzeniowe stosowane są w bardziej zaawansowanych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety i komputery stacjonarne. Obecnie na rynku możemy znaleźć procesory o ogromnej mocy obliczeniowej, dzięki zastosowaniu kilku rdzeni. Standardem jest, że wspomniane przed chwilą urządzenia, korzystają z procesorów siedmiordzeniowych. Najbardziej zaawansowane komputery posiadają procesory dziewięciordzeniowe. Nie ma tutaj jednak zasady, ponieważ wszystko zależy od tego, do czego mamy zamiar wykorzystywać komputery.

Zasilanie i moc głośników na imprezę


Drugi sposób na pokazanie, jakie są rodzaje procesorów, jest trochę bardziej skomplikowany. Wynika to z dużej ilości obecnych na rynku procesorów, które różnią się swoją budową, a co za tym idzie, także zastosowaniem. Głównymi rodzajami są:


  • procesor fizyczny sterujący procesami;
  • procesor graficzny, który przetwarza dane graficzne;
  • procesor sygnałowy przetwarzający sygnały analogowe;
  • procesor asynchroniczny, który tak naprawdę składa się z kilku procesorów, co pozwala na sterowanie złożonymi układami elektronicznymi;
  • procesor audio obliczający dane audio.

Procesory Intel i AMD


Jakie są najbardziej popularne rodzaje procesorów? Prym wiodą firmy Intel i AMD. Pierwsza oferuje procesory z linii Intel Core, spośród których wyróżniamy i3, i5, i7 oraz i9. i3 nadaje się wyłącznie do prac biurowych, i5 sprawdza się w grach komputerowych, a i7 oraz i9, najlepiej pasują dla komputerów służących do tworzenia grafik 3D i obsługi najbardziej wymagających gier. AMD posiada serię Ryzen, która od dawna konkuruje z Intel iCore. Opisuje swoje procesory analogicznie, czyli: Ryzen 3, 5, 7 i 9. W ich przypadku, zastosowanie wygląda tak samo, jak przy iCore. Jak nie zgubić się w tych nazwach? Należy pamiętać, że liczby najczęściej odnoszą się do tego, ile rdzeni posiada dany procesor.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756