Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

PFC w zasilaczach. Co to jest? Do czego służy?

Data dodania: 18-07-2023

System PFC odpowiada za poprawę współczynnika mocy zasilacza. Umożliwia zwiększenie go, do poziomu sięgającego maksymalnej wartości. Dlaczego jest to potrzebne i jakiego zasilacza do swojego komputera powinieneś szukać? Na te pytania, odpowiadamy w poniższym poradniku.

Co to jest PFC?

PFC to technologia, której zadaniem jest podnoszenie poziomu współczynnika mocy zasilacza, wyrażanej w watach. Jest to potrzebne, aby umożliwić minimalizację strat, zachodzących w trakcie przesyłania prądu poszczególnymi liniami. System PFC (Power Factor Correction) nie jest wykorzystywany tylko w przypadku zasilaczy komputerowych. To powszechnie stosowane rozwiązanie, które pozwala uporać się z wieloma problemami.


Technologia PFC występuje w dwóch rodzajach. Pierwszy, to aktywny zasilacz, który jest dostosowany do konkretnej sieci. Właśnie dzięki temu, możliwe jest uzyskanie wysokiego poziomu wydajności podzespołu. Konkretny pułap współczynnika mocy, zależy od zainstalowanych w komputerze podzespołów, ale można założyć, że mieści się w zakresie od 0,9 do 0,99. Systemy PFC występują także w formie pasywnej. W takim wypadku mogą być wykorzystywane w urządzeniach, które charakteryzują się stałym obciążaniem sieci elektrycznej. Wartość optymalizacji współczynnika, jest niezmienna i z góry określona. System taki wykorzystywany jest do mniej skomplikowanych zestawów komputerowych. Współczynnik mocy pasywnego zasilacza PFC, mieści się w zakresie od 0,8 do 0,95.

Jak wybrać dobry zasilacz PFC do komputera?

Jeśli szukasz zasilacza do komputera, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów. Podstawowym jest oczywiście fakt wyposażenia w technologię PFC odpowiedniego rodzaju. Żeby mieć pewność, że zasilacz będzie odpowiedni dla Twojego komputera, sprawdź także poniżej wymienione informacje.

Certyfikat sprawności zasilacza

Parametr ten określa procentową wartość energii, która zostanie wykorzystana przez podzespół. Musisz pamiętać, że w przypadku urządzeń elektronicznych, zawsze część prądu zamieniana jest w ciepło, które powoduje nagrzewanie się elementów. Certyfikaty 80 Plus, są ogólnie przyjętą normą, którą oznacza się wydajne zasilacze. Wyróżnia się kilka rodzajów oznaczeń: Titanium, Platinum, Gold, Silver, Bronze, i 80 Plus (biały kolor). Największą sprawność gwarantuje certyfikat z naniesionym kolorem tytanowym.

Dostępne zabezpieczenia

W przypadku zasilaczy komputerowych, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu oraz przechowywanych danych. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań podzespołu, koniecznie sprawdź ich rodzaj. Dobry zasilacz powinien posiadać wszystkie z wymienionych systemów:


  • Zabezpieczenie OCP – chroni przed przeciążeniami stabilizatora. W momencie, gdy dojdzie do obciążenia którejś z linii, zasilacz odetnie dostęp do prądu;
  • Zabezpieczenie OPP – to ochrona przed przeciążeniami. Jest bardziej kompleksowym rozwiązaniem OCP, gdyż monitoruje stan całego zasilacza;
  • Zabezpieczenie OVP – chroni przed przepięciami w sieci elektrycznej. Jeśli z jakiegoś powodu napięcie wzrośnie, prąd zostanie błyskawicznie odcięty;
  • Zabezpieczenie UVP – ten system chroni z kolei przed zbyt niskim woltażem. Wbrew pozorom, nie tylko prąd o zbyt wysokich parametrach jest szkodliwy;
  • Zabezpieczenie OTP – chroni przed zbyt wysoką temperaturą. Jeśli dojdzie do zbytniego nagrzewania się zasilacza, wentylator powinien zacząć pracować intensywniej, aby schłodzić element.


Dostępnych jest także wiele innych zabezpieczeń, ale powyższe stanowią absolutne minimum, w które powinien być wyposażony Twój zasilacz.

Rodzaj chłodzenia

Większość zasilaczy wyposażonych jest w wentylator, który obrotowymi ruchami schładza podzespoły, do temperatury zapewniającej optymalną pracę. Jeśli pracuje on cały czas, masz do czynienia z chłodzeniem aktywnym. Jeśli wentylator pracuje dopiero po uzyskaniu odpowiedniej temperatury, chłodzenie jest pół-pasywne. Układy pasywne korzystają jedynie z radiatorów, które cechują się wysokim przewodnictwem cieplnym. W takim wypadku jednak, moc zasilacza jest nieduża i przeznaczona przede wszystkim, do użytku domowego.

Dostępne złącza

W przypadku zasilaczy, warto zweryfikować czy nowy, dopiero co wybrany model, posiada wszystkie niezbędne złącza, aby zainstalować go w Twoim komputerze. O ile w przypadku wtyczki głównej, często załączane są adaptery umożliwiające połączenie nawet dwóch różnych standardów, to należy sprawdzić, czy pozostałe elementy są możliwe do podłączenia, bez większych przeszkód. Jeśli Twój procesor wymaga dodatkowego zasilania, zwróć uwagę, czy zasilacz posiada przewód EPS, umożliwiający doprowadzenie do niego energii elektrycznej. Poza tym, zasilacz powinien posiadać okablowanie w standardach PCI Express, SATA, MOLEX oraz FDD. Sprawdź również, czy występują dodatkowe złącza, które mogą służyć instalacji, np. dodatkowego układu chłodzenia. W przypadku okablowania, ważna jest także możliwość ich odłączenia lub spinania. Jeśli nie potrzebujesz wszystkich kabli, powinieneś mieć możliwość ich odłączenia. Pozwala to zaoszczędzić miejsce wewnątrz obudowy komputera oraz zapewnić lepszy przepływ powietrza. Przypomnij sobie zasilacz w starszym komputerze – pamiętasz ile tam było przewodów? Warto tego uniknąć.

Bardzo ważne – moc zasilacza

Niezwykle istotnym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, jest moc zasilacza wyrażana w watach. Powinna ona być dobrana, pod kątem posiadanego komputera. Jeśli to sprzęt biurowy, wyposażony w budżetowe komponenty, nie będzie potrzebował mocnego zasilacza. Zupełnie inaczej jest jednak, w przypadku sprzętu gamingowego, który korzysta z wydajnego procesora, rozbudowanej karty graficznej i dodatkowego systemu chłodzenia, który także potrzebuje prądu do prawidłowej pracy. W takim wypadku, może być potrzebne zapewnienie mocy powyżej 600 watów.

Zakup zasilacza PFC – tylko przemyślany wybór

Zasilacz jest bardzo ważnym elementem każdego komputera. W związku z tym, że są to urządzenia kosztowne i przechowujemy na nich wiele cennych danych, nie warto szukać tanich zamienników, niewiadomego pochodzenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze wybrałeś, poproś o pomoc naszych doradców. Czekamy na Ciebie w sklepach stacjonarnych oraz na infolinii. Nasi specjaliści doradzą, który zasilacz będzie najlepszy w przypadku Twojego komputera i pomogą złożyć zamówienie w kilku krokach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kilku tysięcy podzespołów komputerowych!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756