Zdaniem eksperta

Typy gniazd procesora Intel i AMD – co warto wiedzieć?

Data dodania: 11-08-2023

Płyta główna to bardzo skomplikowany podzespół bazowy każdego komputera. To do niej podłącza się wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu komputerowego. Czym jest gniazdo procesora i jaką pełni rolę? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.

Co to jest gniazdo procesora i za co odpowiada?

Gniazdo procesora jest interfejsem służącym połączeniu procesora z resztą podzespołów zestawu komputerowego. To dzięki niemu możliwa jest współpraca pomiędzy wszystkimi układami i elementami peceta. Dostępne są różne typy gniazd procesorów, w zależności od producenta płyty głównej. Nie możesz zmienić jednostki obliczeniowej na dowolną, właśnie ze względu na różne rodzaje interfejsów. Ponadto, gniazda dzielą się także ze względu na rodzaj konstrukcji. Jednym z aktualnie wykorzystywanych typów jest slot, który wyglądem przypomina inne znane rodzaje złącz, na przykład PCI. Drugim popularnym rodzajem konstrukcji jest socket. To prostokątna płytka z otworami na piny procesora.

Procesory INTEL w naszej ofercie:

Poszczególne typy gniazd procesorów

Jak już wspomnieliśmy, stosuje się różne typy gniazd, w zależności od procesora, który jest kompatybilny z płytą główną. Przyjrzymy się każdemu i scharakteryzujemy po krótce aktualnie wykorzystywane interfejsy. Gniazda procesora Intel ewoluowały przez lata. Obecnie wykorzystywanych jest tylko kilka modeli. Intel posługuje się głównie typem gniazd LGA. Taka konstrukcja nie wykorzystuje do montażu standardowych pinów. Obudowa procesora LGA posiada specjalne styki przypominające małe bloczki. To one odpowiadają za połączenie jednostki centralnej z gniazdem płyty głównej. Intel wykorzystuje obecnie kilka gniazd w standardzie LGA. To między innymi Socket H, Socket R, oraz Socket H4. To ostatnie dedykowane jest najnowszym konstrukcjom procesorów stajni Intel. Typ PGA (wykorzystujący piny) nie jest już wykorzystywany przez tego producenta od kilku lat.


Z kolei gniazda procesorów AMD wykorzystują obydwa typy obudowy. Socket AM4 jest konstrukcją w standardzie PGA. Gniazdo to stworzono z myślą o procesorach Ryzen, które wykorzystują jeszcze piny do połączenia z płytą główną. Oczywiście producent także korzysta z konstrukcji LGA, choć głównie dla flagowych procesorów z grupy Ryzen Threadripper. Na potrzeby trzeciej generacji wspomnianego CPU, stworzono gniazdo Socket sTRX4. Umożliwia ono współpracę z aż 8 kośćmi pamięci DDR4 oraz obsługuje złącze PCI Express 4.0. Warto, abyś znał rodzaje gniazd procesora choć w podstawowym zakresie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zbudować własny zestaw komputerowy.

Procesory dostępne w ofercie, a typy gniazd

Przyjrzyjmy się trochę ofercie naszego sklepu internetowego, aby sprawdzić, które typy gniazd są najpopularniejsze wśród oferowanych procesorów. Bezsprzecznie jest to wspomniane wyżej Socket AM4. Sprzedawane z tym gniazdem procesory, to różne modele z rodziny Ryzen. Oczywiście każdy z nich dedykowanych jest graczom i doskonale spełni się w roli procesora gamingowego.

Drugi, popularny typ interfejsu, dedykowany jest konkurencji AMD. FCLGA1200 to niewątpliwie przykład najbardziej popularnego gniazda procesorów Intel. Obsługuje wszystkie rodziny: Core i3, Core i5, Core i7 oraz Core i9.

Jak sprawdzić jaki rodzaj gniazda procesora ma moja płyta główna?

Obecnie rzadko kto przechowuje dokumenty zakupowe, szczególnie kilkanaście miesięcy po zakupie sprzętu. Oczywiście wszystkie informacje na temat płyty głównej najszybciej byłoby znaleźć właśnie w instrukcji i specyfikacji technicznej podzespołu. Co zrobić, gdy dokumenty zapodziały się wśród dziesiątek innych papierów? Przede wszystkim musisz ustalić jaka płyta główna jest zamontowana w Twoim komputerze. Możesz w tym celu skorzystać z jednej z dziesiątek aplikacji służących do monitorowania i analizowania poszczególnych podzespołów komputera. Prościej i szybciej będzie jednak wykorzystać w tym celu narzędzia systemowe: 

  • Poszukaj na klawiaturze klawisza z logotypem Windows (tzw. przycisk start). 
  • Wciśnij go jednocześnie z literą „R”. 
  • Ta kombinacja wywoła małe okienko „Uruchamianie”. Służy ono uruchamianiu programów, plików i folderów po ich nazwach. 
  • W polu tekstowym wpisz komendę „Msinfo32”. Na ekranie pojawi się okno „Informacje o systemie”. Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji na temat systemu oraz posiadanego sprzętu. 
  • Zakładka „Podsumowanie systemu” umożliwi sprawdzenie posiadanej płyty głównej. Znajdź wiersz „Producent płyty głównej” oraz „Model płyty głównej”.

 Teraz wystarczy, że wpiszesz te informacje w wyszukiwarce Google, aby znaleźć specyfikację techniczną podzespołu, poznając tym samym rodzaj gniazda procesora.

Procesory AMD w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756