Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DDR3 vs DDR4 – jaką pamięć kupić?

Data dodania: 01-05-2023

Karta graficzna, procesor, dyski twarde, płyta główna, a także pamięć RAM – to najważniejsze elementy każdego komputera. Bez ich prawidłowego dopasowania, względem siebie oraz naszych potrzeb, nie jesteśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonującego poziomu działania urządzenia. Podana przez producenta specyfikacja najczęściej nie określa jednak jednego konkretnego rodzaju modułu, który możemy zainstalować w swoim laptopie, aby uzyskać największą efektywność. Co zrobić, gdy wahamy się pomiędzy zakupem komponentów w dwóch zbliżonych do siebie technologiach? Przedstawiamy zestawienie DDR3 vs DDR4!

Czym jest pamięć RAM DDR3 i DDR4?

Pamięć RAM (ang. Random-Access Memory) to podstawowy nośnik informacji o plikach i procesach systemowych. Jest jednym z kluczowych czynników, od których zależy wydajność i szybkość urządzenia (komputera, laptopa, ale także tabletu czy smartfona), dlatego też jej odpowiedni wybór ma olbrzymie znaczenie w kontekście jakości pracy ze sprzętem elektronicznym, w który pamięć RAM jest wbudowana.


W sensie fizycznym pamięć operacyjna to ruchomy moduł komputera (lub innego urządzenia), który zazwyczaj ma kształt kostki, zawierającej kilkaset pól kontaktowych. Jej konstrukcja jest przemyślana w taki sposób, by pamięci RAM nie dało się umieścić w niekompatybilnym środowisku. Z kolei różne kostki niekiedy mogą funkcjonować obok siebie (możemy rozbudowywać pamięć urządzenia) pod warunkiem, że dany sprzęt elektroniczny oferuje taką fizyczną możliwość.


Istnieje wiele rodzajów pamięci operacyjnej: FPM, EDO, SDRAM, DDR, DDR2, a w ostatnich latach pojawiły się nowe technologie – RAM DDR3 i RAM DDR4. Generalna zasada jest taka, że im nowszy typ pamięci, tym niższe napięcie robocze jest wymagane. Nowsze typy pamięci pracują też na wyższej częstotliwości niż starsze, co wiąże się z mniejszymi opóźnieniami w przepływie danych.


Wybrany rodzaj pamięci operacyjnej powinien być dopasowany do obecnej w komputerze płyty głównej. Producenci sprzętu elektronicznego zazwyczaj umieszczają informacje o kompatybilności urządzeń w ich specyfikacji. 

Pamięć RAM w naszej ofercie:

DDR3 vs DDR4 – podobieństwa i różnice

Aby móc ocenić, jaki typ pamięci będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb, warto porównać główne cechy poszczególnych propozycji. Poniżej przedstawiamy listę podobieństw i różnic pomiędzy najnowszymi technologiami pamięci RAM – DDR3 i DDR4.

DDR3 vs DDR4 – podobieństwa

  1. Taka sama szerokość magistrali.
  2. Dwa transfery w jednym cyklu zegara.
  3. Identyczna przepustowość przy takim samym taktowaniu.

DDR3 vs DDR4 – różnice

  1. Kostki pamięci RAM zaprojektowane w nowszej technologii (DDR4) są wyraźnie, choć nie drastycznie, droższe.
  2. Pamięć DDR4 pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej – wymaga napięcia 1.2 V, podczas gdy w pamięci DDR3, ten parametr wynosi 1.5 V lub 1.65 V (niekiedy występuje też tzw. low voltage – 1.35 V).
  3. Pamięć DDR4 jest bardziej wydajna dla użytkowników zaawansowanych programów graficznych lub gier komputerowych. DDR3 pracuje na częstotliwości 1066/1333 MHz, podczas gdy częstotliwość pamięci DDR4 wynosi 2133/2400 MHz.
  4. Prędkość przetwarzania danych w urządzeniach z DDR4 (1600–4166 MT/s) jest prawie dwukrotnie wyższa niż ma to miejsce w przypadku DDR3 (800–1600 MT/s).
  5. Maksymalna pojemność DDR3 wynosi 16 GB, podczas gdy w DDR4, to nawet 128 GB.

Podsumowując, kości DDR4, które powstały na potrzeby rozbudowanych serwerowni, są dobrym wyborem dla osób korzystających z zaawansowanych programów graficznych lub projektowych, a także graczy. Pozostali użytkownicy mogą bez przeszkód posługiwać się technologią DDR3, która z całą pewnością spełni ich wymagania, a przy tym nie obciąży nadmiernie domowego budżetu.

Jaką pamięć DDR4 kupić?

Zakup kości pamięci DDR4 wymaga chociaż odrobiny wiedzy. W przeciwnym wypadku, pomimo nowoczesnego standardu modułu, RAM nie zapewni wydajności, na jakiej Ci zależy. Oczywiście najczęściej przytaczanym parametrem pamięci jest jej pojemność. Obecnie w ofercie znajdują moduły nawet 128-gigabajtowe! To już podzespoły, które polecane są przede wszystkim profesjonalnym graczom oraz osobom zajmującym się obróbką np. materiałów video. Komputery gamingowe najczęściej oferują pamięć w zakresie od minimum 16 do nawet 64 gigabajtów. Są to wartości, które wystarczą do zdecydowanej większości zastosowań. Musisz także zwrócić uwagę na ilość modułów kupowanej pamięci.


Czasami pojemność jest dzielona na dwie, a nawet cztery kości. To bardzo ważne, bo Twoja płyta główna może mieć ograniczoną ilość slotów RAM. W takim wypadku powinieneś szukać jednomodułowych pamięci, których oczywiście nie brakuje w naszym sklepie internetowym. Bardzo ważną kwestią jest częstotliwość pracy wyrażana w megahercach. Wybór pamięci o dużej pojemności z niewielkim taktowaniem nie jest dobrym rozwiązaniem. Staraj się szukać kości RAM z dużą ilością gigabajtów, ale również charakteryzujących się wysokim taktowaniem. W takim wypadku zmiana pamięci operacyjnej na pewno się opłaci, a Twój komputer wyraźnie przyspieszy.

Pamięć RAM w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756