Poradniki Eksperta

Blendery – zarówno kielichowe, jak i ręczne – to bardzo przydatne w kuchni urządzenia. Wiele osób, które choć raz miało do czynienia z blenderem, twierdzi, że nie wyobraża sobie już pracy w kuchni bez pomocy urządzenia. Odpowiedzmy sobie jednak na najważniejsze pytanie – co można zrobić blenderem?

Co można zrobić blenderem?


Blendery to bardzo uniwersalne i przydatne w kuchni urządzenia. Bez wątpienia skala produktów, które możemy przygotować przy jego pomocy, przewyższa dużą część sprzętów kuchennych, dzięki czemu dla wielu osób blender stał się tak samo podstawowym akcesorium podczas przyrządzania posiłków jak patelnia, nóż czy piekarnik. Przechodząc jednak do szczegółów – co możemy zrobić blenderem? Gdyby podjąć próbę wymienienia wszystkich możliwych potraw i półproduktów, których wykonanie umożliwi lub chociaż znacznie usprawni blender, z dużą dozą prawdopodobieństwa poleglibyśmy bardzo szybko. Jest to bowiem urządzenie tak wszechstronne, że z łatwością przygotujemy przy jego użyciu wszelkiego rodzaju sosy, zupy krem, smoothie, koktajle, pesto, przeróżne pasty czy nawet w błyskawicznym tempie posiekamy warzywa. To, jakie produkty możemy przygotować z pomocą blendera, zależy w głównej mierze od rodzaju urządzenia. Temu zagadnieniu w szczególe przyjrzymy się za chwilę – w tym czasie szybko powiedzmy sobie, jakie są zalety korzystania z blendera w domu.


Blendery w naszej ofercie:

Blender – proste urządzenie, wiele możliwości

Rzucającymi się w oczy od razu atutami blenderów, z pewnością są szybkość przygotowywania potraw oraz niesamowita łatwość obsługi. Blendery są urządzeniami działającymi z dużą mocą, lecz stosunkowo krótko. W ten sposób nie użyjemy podczas korzystania z nich znacznych ilości energii elektrycznej, nie podwyższając zauważalnie rachunków za prąd, lecz zaoszczędzimy sobie naprawdę dużo czasu.


 Ogromną zaletą blendera jest nie tylko jego szybkość i łatwość obsługi, ale również jakość przyrządzonego posiłku oraz bardzo niski stopień pozbywania się z jedzenia wartości odżywczych. Często chcąc, by dany składnik nadawał się do dania, należy go mocno rozdrobnić, przez co sięgamy po garnek lub patelnię, które z użyciem wysokich temperatur zmiękczają warzywa, owoce czy mięsa. Jak dobrze wiemy, poddawanie jedzenia obróbce cieplnej, szczególnie przez długi czas, potrafi znacznie obniżyć poziom niezbędnych dla naszego organizmu witamin, białek itd., niszcząc je. 


Użycie blendera może usunąć potrzebę gotowania czy smażenia danych składników lub chociaż ją znacznie skrócić. Niektóre z blenderów wyposażone są również w dodatkowe przystawki, dzięki którym będziemy w stanie wykonać znacznie więcej potraw. Dobrym przykładem jest klasyczna ubijaczka często dołączana do blenderów ręcznych. Jeżeli nie posiadamy miksera lub nie czujemy potrzeby, by do konkretnej potrawy sięgać po "ciężki sprzęt" wystarczy nam lekka przystawka w postaci ubijaczki i blender ręczny, a w mgnieniu oka ubijemy pożądany składnik.


Co można zrobić blenderem ręcznym?

Blender ręczny to podstawowa wersja urządzenia, a przy tym zazwyczaj tańsza od kielichowych odpowiedników. Urządzenie składa się z solidnej rączki, w której znajduje się silnik. U spodu sprzętu odnajdziemy zdejmowaną lub nie część odpowiadającą za blendowanie pożywienia. Taka budowa urządzenia pozwala nam pracować z dużymi ilościami jedzenia jednocześnie bez potrzeby przekładania ich do specjalnego naczynia.


 Bez problemu więc przygotujemy przy jego użyciu takie potrawy lub składniki dań jak zupy krem, gładkie i puszyste sosy, pasty kanapkowe, pesto, różnego rodzaju musy, hummus i wiele, wiele więcej – to zależy tylko od naszej kreatywności w kuchni. Pod pewnymi względami blender ręczny jest mniej wszechstronny niż blender kielichowy


Jeżeli ktoś musiałby zdecydować się na tylko jedno z urządzeń, przy odrobinie kreatywności i pracy dużą część wymienionych rzeczy można przygotować również w narzędziu z kielichem. Nie można jednak przekreślić roli blendera ręcznego, gdyż w wielu wypadkach będzie po prostu sprawniejszy i łatwiejszy w obsłudze. Dodatkowym atutem z pewnością będzie większa łatwość czyszczenia urządzenia po skończonej pracy.


Co można zrobić blenderem kielichowym?

Blender kielichowy, choć ma podobne zadanie do ręcznej alternatywy, jest zupełnie inaczej zbudowany. U podstawy znajdziemy stabilną część urządzenia wyposażoną w silnik o dużej mocy. Na nią stawiamy duży kielich z zamontowanym u spodu ostrzem. Po włączeniu blendera zawartość kielicha wprawiana jest w ruch obrotowy, co pozwala dotrzeć każdej części blendowanej masy do ostrza. Z pomocą blendera kielichowego przede wszystkim wykonamy takie dania jak soki, smoothie, koktajle czy drinki. Bez problemu pokruszymy również lód czy rozdrobnimy warzywa i owoce. Z łatwością będziemy mogli również rozdrobnić nim orzechy, pestki czy zioła i przyprawy. Zastosowań blendera kielichowego jest mnóstwo, lecz należy pamiętać, iż część dań dużo łatwiej będzie nam przygotować blenderem ręcznym (i odwrotnie – prościej jest zrobić koktajl w kielichu niż przy użyciu ręcznego odpowiednika). Niezależnie od tego, oba rodzaje urządzeń są z pewnością niezastąpionym pomocnikiem w kuchni.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756