Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Depilator laserowy – czy warto go kupić?

 2023-09-01 

Depilacja już od wielu lat należy do tych zabiegów z zakresu higieny i pielęgnacji, że większość ludzi, szczególnie kobiet, wręcz nie wyobraża sobie funkcjonowania bez wydepilowanych nóg, pach czy okolic intymnych. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele różnych metod depilacji, różniących się między sobą łatwością wykonania oraz trwałością efektu. Do najpopularniejszych dziś sposobów, należy golenie przy pomocy jednorazowej maszynki. Jednak coraz więcej zwolenniczek, znajdują metody trwałego ograniczania gęstości owłosienia w domu, takie jak depilator IPL, czyli, mówiąc potocznie, depilator laserowy. Czy warto kupić takie urządzenie? Jak ono działa i jaki jest rezultat takiej depilacji? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

Czym jest depilator świetlny i jak działa?

Depilator świetlny, czyli IPL (skrót od angielskiej nazwy Intense Pulsed Light), jest mylnie nazywany depilatora laserowego. Nie mamy tam bowiem do czynienia z działaniem lasera, a wiązki światła, co zresztą wynika wprost z rozwinięcia angielskiego skrótu. Jest to nowoczesne urządzenie, które pozwala na trwałe zmniejszenie gęstości włosów na wiele tygodni. Warto na wstępie podkreślić, dlaczego mówimy o „trwałym zmniejszeniu gęstości”, a nie o „trwałej depilacji”. Wynika to z samego charakteru tej metody, której skuteczność jest nierozerwalnie związana z cyklem wzrostu włosa. Choć regularne powtarzanie zabiegu depilacji IPL wyraźnie zmniejsza liczbę włosów i pozwala uzyskać efekt gładkości na wiele tygodni, to jednak, co pewien czas zabieg należy powtarzać. Dzieje się tak, ponieważ cykl wzrostu włosów na ciele ma charakter asynchroniczny. Oznacza to, że włosy sąsiadujące ze sobą, są w innej fazie. Nawet jeśli bardzo dokładnie usuniemy owłosienie i pozostawimy cebulki w uśpieniu, to po pewnym czasie w ich sąsiedztwie wyrosną kolejne włosy, rosnące z dotąd nieaktywnych cebulek.


Sama zasada działania depilatorów IPL, opiera się na zastosowaniu wiązki światła o zakresie widmowym, która oddziałuje tylko na melaninę we włosach. Mamy więc pewność, że właściwie przeprowadzona depilacja światłem, nie spowoduje poparzeń, czy innych uszkodzeń skóry oraz tkanki podskórnej. Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i niemal bezbolesny dla większości osób. Niektórzy mogą odczuwać tylko lekki dyskomfort. Po wyzwoleniu impulsu świetlnego, wiązka światła przez włos dociera do cebulki, podgrzewając ją i zmieniając jej strukturę. Taka „porażona” cebulka przechodzi w stan uśpienia. Włos z niej wypada i przez kilka tygodni nie rośnie. Co istotne, zauważalne jest po wielokrotnej depilacji, że liczba cebulek, z których mogą wyrastać włosy, zmniejsza się. Wynika to z faktu, iż wielokrotnie podgrzewana cebulka, zaczyna obumierać. Zauważalne jest trwałe zmniejszenie gęstości włosów.

Depilatory laserowe w naszej ofercie:

Czy warto kupić depilator laserowy? Przegląd metod depilacji

O ocenie tego, czy warto kupić depilator laserowy, przesądza wiele czynników. Najważniejszym z nich, jest zadowolenie ze stosowanej dotąd metody lub chęć jej zmiany. Przyjrzyjmy się pokrótce najpopularniejszym sposobom depilacji: goleniu maszynką, wyrywaniu włosów z użyciem depilatora, depilacji kremami, woskiem lub profesjonalnym laserem w gabinecie kosmetycznym. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Zestawienie ich z wadami i zaletami depilacji IPL, pomoże Ci ocenić, jak w tym kontekście wypada depilator laserowy, czy warto go wypróbować i czy sprawdzi się Twoim przypadku.

Golenie maszynką

Golenie maszynką – czy to jednorazową golarką, czy golarką elektryczną – jest lubianą formą pozbywania się owłosienia, ze względu na łatwość przeprowadzenia zabiegu, bezbolesność oraz natychmiastowy efekt. Nie bez znaczenia jest też dostępność golarek i niska cena. Niestety, największym mankamentem tej metody, jest też bardzo krótkotrwały rezultat. Choć tempo wzrostu włosa jest u każdej osoby cechą indywidualną, to jednak o efekcie gładkości po ogoleniu włosów maszynką, możemy mówić maksymalnie jeden dzień po zabiegu (choć niektóre osoby twierdzą, że już po kilkunastu godzinach skóra traci gładkość). Włoski, szczególnie ciemne, dość szybko stają się widoczne, więc pojawia się konieczność ponownej depilacji. Choć używanie nowoczesnych maszynek razem z piankami, żelami czy po prostu golenie pod prysznicem, minimalizuje tarcie i ogranicza podrażnienia skóry, to jednak nie zawsze da się ich uniknąć. W pośpiechu można też się zaciąć, co nie jest przyjemnym doświadczeniem.

Tradycyjne depilatory

Kolejną z najpopularniejszych metod, jest depilacja przy użyciu tradycyjnego depilatora z pęsetami lub dyskami. Tu również możemy mówić o natychmiastowym rezultacie, choć sam proces usuwania owłosienia nie trwa kilka minut, jak w przypadku golarek, a zdecydowanie dłużej. Wiele zależy też od wytrzymałości na ból osoby używającej depilatora. Często im bardziej odczuwamy wyrywanie włosów z cebulkami, tym bardziej spowalniamy depilację. Z biegiem czasu przyzwyczajamy się do bólu na tyle, że kolejne zabiegi są mniej uciążliwe. Stosować możemy także środki uśmierzające ból w postaci chłodnych nakładek, czy rolek masujących. Jednak sama depilacja jest na tyle rzadka, że każdorazowo nie należy do najprzyjemniejszych. Efekt utrzymuje się do kilku tygodni – co znów jest sprawą indywidualną.

Depilacja woskiem

Podobny rezultat otrzymujemy po depilacji woskiem. Tu włosy wyrywane są z cebulkami, ale taka metoda jest jeszcze bardziej bolesna, ponieważ wosk jest nałożony na całą partię skóry, a zrywaniu go, często towarzyszy podrażnienie naskórka. Sama łatwość zabiegu jest kwestią wprawy, jednak fakt, że kobiety decydują się na tę metodę głównie w gabinetach kosmetycznych pokazuje, iż przeprowadzić go dobrze wcale nie jest tak łatwo. Wosk wyrywa nawet bardzo krótkie włoski, dlatego rezultatem jest jedwabista gładkość. Nierzadko jednak, skóra jest podrażniona, a regularna depilacja w gabinecie kosmetycznym kilku partii ciała jest też regularnym wydatkiem.

Depilacja kremami

Najmniej popularną metodą, stosowaną w domowym zaciszu, jest depilacja kremami czy piankami. Preparat należy równomiernie nałożyć na wybraną partię skóry i po pewnym czasie go spłukać, zdjąć specjalną szpatułką lub lekko wyszorować gąbką. Takie kosmetyki po prostu rozpuszczają włosy. Efekt jest natychmiastowy, ale również, jak w przypadku golenia, krótkotrwały. Plusem jest brak tendencji do wrastania włosków, jednak konieczna jest dokładność w rozkładaniu preparatu. Do tego, po nałożeniu kosmetyku trzeba odczekać tyle, ile wskazuje producent. Ostatecznie depilacja taka zajmuje do kilkudziesięciu minut.

Depilacja laserowa w salonie

Na koniec przyjrzyjmy się też profesjonalnej depilacji laserowej w gabinecie kosmetycznym. Jej plusem, jest niewątpliwie wysoka skuteczność i trwała depilacja. Siła wiązki dopasowywana jest do karnacji skóry i włosów, przez co zabieg jest bezpieczny. Profesjonaliści przekonują, iż przeprowadzenie serii zabiegów, gwarantuje gładkość na wiele lat, przy czym zabieg warto co jakiś czas powtarzać dla utrwalenia efektu. Są jednak osoby, u których taka forma depilacji nie przyniosła pożądanych rezultatów. Powoduje to uczucie rozczarowania, zwłaszcza że metoda ta przy serii zabiegów nie należy do najtańszych. I właśnie to sprawia, że coraz częściej pojawia się myśl o rezygnacji z takiej depilacji.


Reasumując, możemy powiedzieć, że właśnie depilacja IPL jest tym, co odpowiada na wszystkie potrzeby, jakie pojawiają się przy korzystaniu z innych popularnych sposobów depilacji: jest to metoda bezbolesna, efekt otrzymujemy stosunkowo szybko (włoski wypadają po kilku, kilkunastu godzinach od zabiegu), rezultat jest trwalszy niż po goleniu, a przy serii zabiegów daje gładkość na wiele tygodni. Depilację IPL przeprowadzić jest bardzo łatwo, a cały proces jest bezpieczny dla skóry i trwa do kilkunastu minut na partię. Choć zakup depilatora świetlnego może być sporym wydatkiem, to jednak urządzenie to odznacza się dużą żywotnością i zapewnia użytkowanie przez wiele lat. Z perspektywy ekonomicznej, jest to wydatek często niższy, niż seria zabiegów w gabinecie. To wszystko daje depilator IPL, czyli „domowy depilator laserowy”. Czy warto go mieć? Analizując powyższe zalety urządzenia, w zestawieniu z zaletami i wadami innych metod, odpowiedź wydaje się być oczywista. 


Przed zakupem dobrze jest jednak poznać ofertę dostępną w sklepach i wybrać urządzenie o jak najlepszych parametrach. Do najistotniejszych cech należą: żywotność urządzenia (a dokładniej lamp), wielkość okienka świetlnego, która przekłada się na szybkość zabiegu, a także na rozwiązania gwarantujące bezpieczne i komfortowe użytkowanie, wśród których dopasowanie mocy do karnacji skóry lub partii ciała, jest jednym z najważniejszych.

Depilatory laserowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756