Zdaniem eksperta

Golarka foliowa czy rotacyjna?

Data dodania: 28-08-2023

Golenie zarostu to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych dla większości mężczyzn. Nawet ci z nich, którzy decydują się na zapuszczanie wąsów czy brody, dbają o to, by regularnie przycinać włoski, poprawiać kontur zarostu lub skracać baki. Nic tak dobrze nie radzi sobie z goleniem zarostu, jak dobra golarka elektryczna. Na rynku spotykamy dwa typy tych urządzeń. Pierwszym z nich jest golarka foliowa, drugim – rotacyjna. Czym się różnią, która z nich sprawdza się lepiej i dla kogo jest odpowiednia golarka foliowa czy rotacyjna? Oto krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jakie plusy i minusy mają obydwa sprzęty, jakie możemy spotkać w nich rozwiązania, a także podpowiadamy, która sprawdzi się w Twoim przypadku: golarka rotacyjna czy foliowa.

Golarka foliowa i rotacyjna: jak je rozpoznać?

Golarka foliowa i rotacyjna wyraźnie różnią się wyglądem, dlatego można je rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Pierwszy typ charakteryzuje się tzw. folią, czyli cienką blaszką z otworkami, która zabezpiecza ostrza, znajdujące się pod nią. Głowica golarki z folią ma podłużny kształt. W zależności od modelu, sprzęt może mieć jedno lub też kilka ostrzy, każde z osobną folią, które poruszają się odrębnie, by golić szybciej, dokładniej i chwytać nawet ten niesforny zarost, rosnący w różnych kierunkach. Używa się ich przesuwając urządzenie w jedną stronę.


Jak wygląda golarka rotacyjna? Charakterystycznym elementem jej budowy są wirujące pierścienie, pod którymi znajdują się ostrza. Tak jak w modelach z folią zarost dostaje się przez niewielkie dziurki w blaszce, tak w golarkach rotacyjnych, przez otwory, a dokładniej linie biegnące wokół centralnego miejsca każdego z pierścieni. Pierścienie obracają się w różnych kierunkach, zazwyczaj są tak nasadzone, by poruszać się w pewnym zakresie i dopasowywać do kształtu twarzy. Podczas golenia należy wykonywać delikatne ruchy koliste.

Golarki foliowe w naszej ofercie:

Podobieństwa i różnice golarek. Którą wybrać: rotacyjną czy z folią?

Już wiesz, jak wyglądają golarka foliowa i rotacyjna. Teraz pora przyjrzeć się ich podobieństwom i różnicom. Choć obydwa typy wyglądają zgoła odmiennie, to jednak, wbrew pozorom, mają wiele cech wspólnych.


Pierwszym z podobieństw jest rodzaj zasilania. Zarówno jedne, jak i drugie, mogą być zasilane akumulatorowo oraz sieciowo, a także akumulatorowo-sieciowo. Modele akumulatorowe są obecnie najczęściej spotykane, zaraz obok golarek akumulatorowych z możliwością pracy „na kablu”. Golarki zasilane tylko sieciowo są już niemal całkowicie wyparte z rynku i zwyczajnie nie odpowiadają potrzebom większości użytkowników, którzy cenią mobilność i swobodę, jaką daje bezprzewodowe golenie. Co ważne, część golarek jest wyposażona w funkcję szybkiego ładowania (nazwa może być różna, w zależności od producenta), która polega na możliwości naładowania urządzenia w kilka minut, by wystarczyło na jednorazowe golenie. Jest to funkcja niezwykle przydatna, o czym przekonało się wielu panów, którzy nie zauważyli, że akumulator się rozładowuje i pozostali z zarostem nieogolonym w połowie przed bardzo ważnym wyjściem. Tu przy okazji należy wspomnieć o czasie pełnego ładowania, który jest istotnym parametrem. Wybierając urządzenie, zwróć na to uwagę.

Golarki rotacyjne w naszej ofercie:

Drugim podobieństwem będą różnego rodzaju funkcje ułatwiające golenie i poprawiające jego precyzję. Na przykład ruchome głowice, dzięki którym golarka goli lepiej i dokładniej. Innym jest boczny, wysuwany trymer, który będzie niezastąpiony przy przycinaniu wąsów, konturowaniu zarostu, czy skracaniu baków.


Trzecim podobieństwem jest możliwość golenia na mokro, jak i na sucho. Zarówno wśród golarek foliowych, jak i modeli rotacyjnych, znaleźć można urządzenia do stosowania z użyciem pianki lub kremu, a nawet wprost pod prysznicem. Pełna wodoszczelność jest olbrzymią zaletą, bo dzięki wodzie głowica lepiej przesuwa się po skórze i nie ma mowy o podrażnieniach. Włosy są zmiękczone, więc łatwiej dają się uciąć. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu.


Golarka foliowa i rotacyjna różnią się systemem golenia, a także pod względem konstrukcyjnym, z powodu którego golarki z folią lepiej sprawdzają się w przypadku rzadszego zarostu. Polecane są także dla użytkowników z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Modele rotacyjne lepiej radzą sobie z twardym i gęstym zarostem. Który rośnie w różnych kierunkach. Jest jeszcze kilka różnic, istotnych z perspektywy użytkownika. Jest to głośność pracy, która w przypadku urządzeń z folią jest nieco wyższa, niż w przypadku golarek rotacyjnych. Golenie golarką foliową wymaga innych ruchów niż modelem rotacyjnym. Ta pierwsza wymaga mniejszego zaangażowania – wystarczy przesuwać golarkę w jednym kierunku. Z kolei urządzenie rotacyjne wymaga ruchów kolistych, do których trzeba nabrać nieco wprawy. Golenie takim modelem może początkowo sprawiać pewien kłopot.


Podsumowując, można powiedzieć, że golarka foliowa polecana jest w przypadku rzadszego zarostu i sprawdza się w przypadku wrażliwej cery. Jeśli jednak masz gęsty i twardy zarost rozważ zakup golarki rotacyjnej.

Golarki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756