Zdaniem eksperta
Golenie nóg jest obecnie niemal standardem pielęgnacyjnym wśród pań, a niekiedy nawet panów. Nadal najpopularniejszą metodą, jest golenie za pomocą golarki manualnej, z wymiennymi lub jednorazowymi ostrzami. Wiele osób, które dotąd nie korzystały z tej metody, nie zawsze wie, jak golić nogi, by robić to dokładnie i przy tym bezpiecznie. Używanie maszynki zwykle kojarzy się z zacięciami i podrażnieniami. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
W artykule znajdziesz:
1. Depilacja nóg – krótki przegląd popularnych metod, czyli jak golić nogi
Depilacja nóg – krótki przegląd popularnych metod, czyli jak golić nogi
Sposobów na usuwanie włosów z nóg, jest wiele. Można je podzielić na takie, które polegają na ucięciu włosa u jego nasady, takie, które usuwają włos wraz z cebulką, oraz takie, które prowadzą do trwałego zmniejszenia gęstości włosów.
W pierwszej grupie, jest golenie maszynką manualną lub elektryczną, a także usuwanie włosów piankami i kremami do depilacji. W drugiej, wyróżniamy depilację (a właściwie epilację) depilatorem lub woskiem. Trzecia grupa, to lasery oraz urządzenia IPL. Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem jest golenie, które przez większość osób uważane jest za szybkie, łatwe do wykonania i możliwe niemal w każdej sytuacji. Niestety, jak każda metoda, także i ta nie jest wolna od wad. Jedna z nich, to częste podrażnienia skóry. Na szczęście można ich uniknąć, stosując kilka praktycznych rad.
Jak golić nogi?
Każda osoba, która regularnie goli nogi, z biegiem czasu wyrabia swoją własną technikę. Zasadniczo jednak powiedzieć można, że są dwa sposoby na to, jak golić nogi: goli się albo z włosem, albo pod włos, przy czym golenie z włosem jest delikatniejsze, jednak może być mniej dokładne, kiedy ostrze maszynki prześlizguje się po włosku. Z kolei golenie pod włos, ścina włoski nieco bliżej nasady, jednak ryzyko zacięć lub zadrapań, jest wtedy wyższe. Zwykle nogi można golić pod włos, jednak inne partie ciała, np. strefy intymne, lepiej golić z włosem.
Najważniejszym, o czym trzeba pamiętać podczas golenia nóg (i każdej innej partii ciała) jest to, by nie robić tego na sucho. Zwilżenie skóry wodą, to minimum. Najlepiej zastosować przeznaczone do tego żele, pianki lub kremy. Takie kosmetyki pomagają unieść włoski, zmiękczają je, dzięki czemu są podatne na cięcie, a także działają ochronnie i pielęgnacyjnie na skórę. Gruba warstwa preparatu, da ostrzom maszynki odpowiedni poślizg i zminimalizuje ryzyko podrażnień i zacięć.
Sprawą, o której wiele osób nie zawsze pamięta jest to, by golić czystą skórę. Nie jest dobrym pomysłem golenie się, kiedy skóra jest spocona, lub kiedy na przykład jest na niej niewidzialna warstwa zanieczyszczeń. Wtedy podrażnienia i nieestetyczne kostki są niemal murowane. Zanim przystąpisz do golenia, dokładnie umyj skórę ciepłą wodą z odpowiednim kosmetykiem myjącym. Unikaj mydła, które może doprowadzić do napięcia skóry.
Pamiętaj też o tym, by ostrza maszynki były ostre. Jeśli używasz maszynki elektrycznej, to nie musisz się tego obawiać. Jednak używając golarki manualnej, upewnij się, że ostrza nie są tępe. Zwróć uwagę na wygląd specjalnych pasków nawilżających na golarce, które świetnie pokazują, w jakim stanie jest maszynka. Jeśli używasz jednorazówki, pamiętaj, że zgodnie z przeznaczeniem powinna być użyta jeden raz.
Podczas golenia prowadź maszynkę lekko po skórze, goląc raz przy razie. Staraj się nie dociskać ostrzy zbyt mocno, ani nie golić kilka razy tego samego obszaru, by nie zwiększać ryzyka podrażnień.
Przygotuj się do zabiegu
Skoro wiesz już, jak depilować nogi, by robić to poprawnie, pora zwrócić uwagę na ważną sprawę, jaką jest odpowiednie przygotowanie skóry i włosów do golenia. Nie jest to wymóg, szczególnie wtedy, kiedy na depilację mamy niewiele czasu lub po prostu sytuacja nas zaskoczyła. Warto jednak taki zabieg zaplanować wcześniej i przygotować do niego skórę, jak i zarost. Po pierwsze, dobrze jest wykonać peeling, który złuszczy martwy naskórek i pomoże włoskom wydobyć się spod skóry. Zwróć uwagę na to, że im bardziej skóra jest sucha, tym twardsza, a włosom trudniej się przez nią przebić. Aby więc zapobiegać wrastaniu włosków, dobrze jest robić regularne peelingi i nawilżać skórę, odpowiednio dobranym kosmetykiem. Po zabiegu złuszczającym, odczekaj jakiś czas, najlepiej nawet dobę. Nie gól się tuż po peelingu.
Dzień przed goleniem, zastosuj kosmetyk zmiękczający włosy. Dzięki temu, zabieg będzie skuteczniejszy i łatwiejszy w przeprowadzeniu.
Pielęgnacja po goleniu
Mężczyźni doskonale wiedzą, że po goleniu zarostu bardzo ważne jest zastosowanie preparatu łagodzącego podrażnienia i działającego oczyszczająco i antybakteryjnie. Dlaczego więc, tej samej zasady nie stosować do nóg? W sklepach dostępnych jest wiele kosmetyków specjalnie do takiej pielęgnacji. Warto z nich korzystać, szczególnie że podrażnienia często spowodowane są niewłaściwą higieną tuż po goleniu.
Ostatnią sprawą, o której dobrze pamiętać, jest unikanie obcisłej odzieży tuż po goleniu. Ciasne spodnie, które ocierają się o skórę, mogą sprawić, że na niedawno ogolonych nogach, pojawią się czerwone krostki, lub skóra będzie zaczerwieniona i swędząca. Lekkie i przewiewne ubranie, nie będzie działało drażniąco na skórę, przez co ograniczy ryzyko niechcianych podrażnień.