Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Malakser – co to jest i jak działa?

 2023-07-20 

Malakser? Co to jest? To urządzenie zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących adeptów sztuki kulinarnej, które pomoże w codziennych zmaganiach z przepisami. To niezastąpiony pomocnik, znacznie ułatwiający i przyspieszający pracę. Dzięki niemu, szybciej pokroisz warzywa, zrobisz masło orzechowe, czy ziemniaczane puree. Co więcej, ubijesz pianę, zmiksujesz owoce lub wymieszasz produkty – wszystko za pomocą jednego urządzenia. Podpowiemy Ci, czy warto kupić malakser i jakie są jego zalety.

Malakser a mikser i blender

Malakser? Co to urządzenie ma wspólnego z mikserami i blenderami? Wszystkie należą do rodziny robotów kuchennych, jednak malaksery są zdecydowanie mniej znane niż miksery, blendery czy roboty planetarne, ale tak samo funkcjonalne i praktyczne. Co więcej, mają też inne zadania i możliwości. Prawda jest taka, że bardzo często mylone są, np. z mikserami i blenderami mimo tego, że różnią się zasadami działania i budową. Jakie są najważniejsze różnice?


Mikser, to chyba najprostsze i najbardziej praktyczne urządzenie kuchenne. Ma proste zasady działania. Modele ręczne nie zajmują wiele miejsca i spełniają kilka funkcji. Do tego na rynku można znaleźć ciekawe stylistycznie egzemplarze, które mogą być ozdobą kuchni. Ich główne zadanie polega na mieszaniu, miksowaniu i ubijaniu. W zestawie najczęściej dostępne są dwa rodzaje końcówek oraz stopa do blendowania. W przeciwieństwie do niego, malakser potrafi jednocześnie kroić, mieszać i trzeć produkty oraz wykonuje ruch wirowy wokół własnej osi – tego klasyczne miksery nie są w stanie zrobić.


Jeśli chodzi o blendery, są to dwa różne typy urządzeń – bez względu na to, czy mówimy o modelach ręcznych czy kielichowych. Blendery rozdrabniają i mieszają produkty. Blendery kielichowe są stworzone do przygotowywania koktajli i smoothie z owoców oraz warzyw. Ręczne, pozwalają szybko zrobić zupę krem i zmiksować, np. owoce. Niektóre modele mają końcówkę do ubijania, ale nadal nie potrafią szatkować i trzeć produktów.

Malakser a robot kuchenny

Malakserom zdecydowanie najbliżej, jest do robotów kuchennych. Oba urządzenia są wielozadaniowe i funkcjonalne. Co więcej, potrafią zastąpić inne sprzęty, dzięki czemu płacąc za jedno urządzenie, tak naprawdę otrzymujemy kilka.


Warto pamiętać, że roboty kuchenne bez względy na typ, są dużo bardziej zaawansowane. Z powodzeniem zastąpią wyciskarkę, maszynkę do mielenia czy makaronu, młynek, a nawet urządzenie do robienia kiełbasy. Ich możliwości zależą od rodzaju dostępnych akcesoriów, a tych może być naprawdę dużo. Co ważne, malakser może być jednym z nich. Na rynku znajdziemy wiele robotów planetarnych, wyposażonych właśnie w malakser, który odpowiada w nich m.in. za szatkowanie różnych produktów. Warto dodać, że może on być też elementem modeli wieloczynnościowych, tym samym zwiększając ich funkcjonalność.


Malaksery w naszej ofercie:

Jak zbudowany jest malakser?

Podstawowe pytanie dotyczy tego, co to jest malakser. Odpowiedź nie zawsze jest prosta. Dla wielu jest to mniej zaawansowany robot wieloczynnościowy, dla innych bardziej rozbudowany rozdrabniacz. Prawda, jak zwykle leży pośrodku. Na rynku znajdziemy mniej i bardziej rozbudowane modele różniące się mocą, liczbą funkcji i dostępnych akcesoriów. Do prostych zadań służą mini malaksery, mające moc 250 W i pojemność od 0,5 l do 0,8 l. Te o mocy 700-1000 W i pojemności 2 l – 3,1 l należą do bardziej zaawansowanych urządzeń.


Bez względu na typ, podstawę malaksera stanowi korpus. To na nim znajdziemy panel sterowania i to do niego montujemy poszczególne elementy urządzenia oraz silnik. Do korpusu przytwierdza się pojemnik, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego, który jest jedną z najważniejszych części malaksera. Aby prawidłowo zamontować pojemnik na części silnikowej, zazwyczaj trzeba go obrócić w prawo tak, aby usłyszeć „kliknięcie”.


Tak naprawdę, urządzenie „składa się”, podobnie jak blender kielichowy, czy rozdrabniacz. W pojemniku znajduje się bolec, na który nakłada się ostrza. Co ważne, bardziej zaawansowane modele mają, np. dwa adaptery przystosowane do montażu różnych akcesoriów. Potem wystarczy już tylko umieścić w nim rozdrabiane, czy szatkowane produkty, założyć pokrywkę chroniącą przed rozchlapywaniem żywności i uruchomić urządzenie.

Co ułatwi obsługę?

Zarówno mini, jak i klasyczne malaksery, mają rozwiązania ułatwiające obsługę. W tym wypadku, najważniejszy jest panel sterowania, który najczęściej ma postać pokrętła lub przycisków. Możemy wybrać na nim prędkość obrotów, czy tryb pulsacyjny. Ten ostatni ułatwia kontrolę czasu pracy urządzenia i stopień rozdrobnienia produktów, co oznacza, że idealnie nadaje się do precyzyjnych zadań.


Modele z regulacją tarczy tnącej, mają dodatkowo specjalny suwak, ułatwiający wybór grubości cięcia plastrów. Częstym rozwiązaniem, jest podświetlenie oraz lampki kontrolne, informujące np. o uruchomieniu trybu „pulse”.


Pojemnik obowiązkowo musi być wyposażony w praktyczny uchwyt, który pozwoli na wygodne przenoszenie wtedy, kiedy będzie pełny. Dodatkową zaletą jest miarka, pomagająca przygotować potrzebną ilość produktów. Niektóre modele mają także zintegrowaną pokrywkę – wystarczy lekkie naciśnięcie w odpowiednim miejscu, aby sama się podniosła.


Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwi nam obsługę malaksera jest schowek na przewód, czy możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce. O bezpieczeństwo urządzenia i użytkowników, dbają elementy antypoślizgowe i funkcja automatycznego wyłączenia pracy w momencie, gdy silnikowi grozi przegrzanie. Co więcej, malakser nie będzie działał, jeśli którykolwiek z elementów zostanie źle zamontowany.

Przykładowe akcesoria do malaksera

Postanowiłeś kupić malakser. Co to dla Ciebie oznacza? Przede wszystkim dużą pomoc w kuchennych zmaganiach. Największą zaletą tego urządzenia, jest bardzo prosta obsługa i dodatkowe akcesoria, które sprawiają, że dla wielu jest on niezastąpiony. Jakie elementy możemy znaleźć w zestawie? 

  • Nóż uniwersalny – wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Odpowiada za siekanie, mielenie, blendowanie, mieszanie i upłynnianie produktów w zaledwie kilka sekund.
  • Dwustronna tarcza tnąca – to obowiązkowe akcesorium w każdym malakserze. Część modeli ma możliwość zewnętrznej regulacji grubości plastrów, np. od 1 do 6 mm. Ta końcówka, jest idealna do szatkowania owoców i warzyw. W niektórych modelach znajdziesz tarczę dwustronną, która pozwala na szatkowanie i ucieranie produktów, np. sera, czekolady czy marchewki za pomocą jednej strony i krojenie za pomocą drugiej.
  • Dwustronna tarka – pracuje na dużych i małych oczkach, mających np. 4 i 2 mm. Dzięki możliwości zmiany ustawień tarcia, przygotowywane owoce i warzywa będą miały grubość dokładnie taką, jak potrzebujesz.
  • Dwustronna tarcza do wiórków/plasterków – doskonale radzi sobie z owocami, warzywami i serami. Co ważne, nie rozdrabnia się nią twardych produktów, które mogą stępić noże.
  • Tarcza do frytek – służy do krojenia składników w grube paski.
  • Tarcza emulgacyjna – służy do ubijania i emulgowania składników, co umożliwia przygotowanie, np. majonezu, sosów, czy bitej śmietany.
  • Mieszadło do ciasta – zaprojektowano je z myślą o zagniataniu, np. ciasta drożdżowego.
  • Trzepaczka – napowietrzy masy na musy, desery i suflety.

Bardziej zaawansowane modele, mają w zestawie, np. blender, wyciskarkę czy młynek, co sprawia, że bliżej im do robotów wieloczynnościowych. Dlatego warto jeszcze przed zakupem sprawdzić dostępne akcesoria tak, aby urządzenie spełniało nasze potrzeby.


Obowiązkowo, w każdym zestawie znajdziesz również popychacz dostosowany do konkretnego modelu. Pamiętaj, żeby nie zastępować go np. łyżką – żeby korzystanie z malaksera było bezpieczne potrzebne jest prawidłowe korzystanie z dostępnych akcesoriów.


Kupując urządzenie wybierz takie, które dodatkowo ma pojemnik na tarcze i noże – to znacznie ułatwi ich przechowywanie i pozwoli utrzymać porządek w kuchni. Niektóre modele mają dołączony przyrząd do czyszczenia. Ma on specjalny kształt, ułatwiający czyszczenie miski i tarczy.


Jednym z najbardziej praktycznych urządzeń kuchennych, jest właśnie malakser. Co to będzie znaczyć dla domowników, gdy zechcesz je kupić? Szybsze i wygodniejsze przygotowywanie ulubionych i smacznych potraw. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, zgłoś się do naszych doradców, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą wybrać odpowiedni model.

Malaksery w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756